REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak działają kawiarki na indukcję? Jak wybrać odpowiedni model?

Jak działają kawiarki na indukcję? Jak wybrać odpowiedni model?

Miłośnicy kawy cenią kawiarki nie tylko za niewielki rozmiar i niską ceną, ale przede wszystkim za aromatyczną, pełną smaku kawę. Dzięki temu, że w sklepach dostępne są kawiarki na indukcję, posiadacze płyt indukcyjnych nie muszą rezygnować z tego wspaniałego smaku i aromatu. Jak działa kawiarka na indukcję? Czym warto kierować się przy jej wyborze?

Kawiarki na indukcję - co warto wiedzieć?

Kawiarka, inaczej moka, makinetka lub kafeteria, to niewielkie urządzenie, które pozwala na parzenie kawy metodą ciśnieniową. Kawiarka jest niewielka, lekka i stosunkowo niedroga, a jej estetyka sprawia, że sprawdzi się w kuchni zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Miłośnicy kawy cenią ją za możliwość przygotowania niezwykle aromatycznej kawy o głębi smaku. W kawiarce można zaparzyć espresso - taka mocna kawa od razu stawia na nogi i pobudza do działania. Espresso można również wykorzystać jako bazę do przygotowania innych rodzajów kaw, np. cappuccino, americano, latte macchiato czy flat white.

Obecnie w sklepach znajdziemy tradycyjne kawiarki na gaz, nowoczesne kawiarki elektryczne, które wymagają jedynie podłączenia do prądu oraz kawiarki na indukcję. Wszystkie modele mają takie samo przeznaczenie i sposób działania, ale różnią się od siebie materiałem wykonania, wyglądem, pojemnością i funkcjonalnością.

Płyta indukcyjna Bosch Serie 6 PVS651FC5E
(źródło: https://inlago.pl/produkt/plyta-indukcyjna-bosch-serie-6-pvs651fc5e,43687))

Jak działa kawiarka na indukcję?

Kawiarki indukcyjne z wyglądu przypominają klasyczne modele na gaz. Różnią się jedynie tym, że ich dno wykonane jest ze specjalnego materiału ferromagnetycznego. Taki materiał wytwarza prądy wirowe pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego, które generuje kuchenka indukcyjna. Natomiast schemat działania kawiarki na indukcję jest taki sam jak kawiarki przeznaczonej na płytę gazową.

Wystarczy do dolnego pojemnika wlać wodę, a na sitko, czyli specjalny pojemnik, wsypać zmielone ziarna kawy i ustawić kawiarkę na płycie. Pod wpływem temperatury woda zostanie podgrzana, dzięki czemu przepłynie pod ciśnieniem przez sitko z kawą. Następnie napar kawy spłynie do dolnej komory, z której będzie można przelać go do filiżanki. Parzenie kawy w kawiarce trwa zaledwie kilka minut, a napój ma piękny aromat i smak. Gdy tylko usłyszmy charakterystyczne gotowanie wody, czyli bulgotanie, kawiarkę należy od razu zdjąć z pola grzejnego.

Taki sposób parzenia kawy przypomina nieco parzenie kawy metodą ciśnieniową w ekspresie. Jednak w przypadku kawiarki ciśnienie jest znacznie mniejsze - wynosi ok. 2 barów.

Kawa ziarnista Tchibo Barista Espresso 1kg
(źródło: https://inlago.pl/produkt/kawa-tchibo-barista-espresso-1kg,53721)

Kawiarki na indukcję - wady i zalety

Ze względu na popularność płyt indukcyjnych, coraz popularniejsze stają się kawiarki na indukcję. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim pozwalają zaparzyć smaczną kawę w zaledwie kilka minut. Szybciej podgrzewają wodę niż modele tradycyjne, dzięki czemu proces parzenia kawy trwa krócej. Takie kawiarki są lekkie i mają niewielkie rozmiary, więc bez problemu zmieszczą się w każdej szafce kuchennej. Co więcej, mogą być używane na wszystkich rodzajach kuchenek i płyt grzewczych - zarówno na indukcyjnych, jak i gazowych czy ceramicznych.

Czy kawiarki na indukcję mają jakieś wady? Z pewnością są droższe niż tradycyjne kawiarki na gaz. Większość modeli kosztuje od 100 do 200 zł, choć oczywiście w sklepach znajdziemy też o wiele droższe urządzenia.

Jaka kawiarka na indukcję?

Wśród kawiarek przoduje kultowa włoska marka Bialetti. To ona wymyśliła i zaprojektowała pierwszą kawiarkę. Na rynku znajdziemy również makinetki innych producentów. Niezależnie od tego, na jaką markę się zdecydujemy, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry urządzenia. Dzięki temu wybierzemy dobrej jakości kawiarkę na indukcję, która będzie dopasowana do naszych potrzeb.

Materiał

Kawiarki na indukcję mogą być wykonane ze stali nierdzewnej albo z aluminium. Te pierwsze są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast kawiarki aluminiowe muszą mieć stalowe dno, aby mogły działać na indukcji. Takie kawiarki są stosunkowo tanie, lekkie i szybko się nagrzewają. Nie są jednak tak wytrzymałe, jak modele ze stali nierdzewnej.

Warto pamiętać, że materiał, z którego zostanie wykonana kawiarka, wpłynie też na jej czyszczenie. W przypadku stali nierdzewnej możemy używać różnych środków czyszczących - sprawdzą się zarówno specjalistyczne detergenty, jak i naturalne środki. Natomiast czyszczenie kawiarki aluminiowej może być trudniejsze, gdyż każdy rodzaj kwasu będzie działał na nią niszcząco. Poza tym kawiarki stalowe są odporniejsze na rdzewienie niż modele aluminiowe. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić zalecania producenta kawiarki, zanim przystąpimy do jej czyszczenia.

Pojemność

Na rynku dostępne są makinetki o różnych wielkościach. Ich pojemność mierzona jest w jednostkach tz, co oznacza liczbę filiżanek. Jeden tz wynosi zwykle 50 ml, czyli tyle, ile ma filiżanka espresso. Zwykle pojemność kawiarek zaczyna się od 1-2 tz, a kończy na 18 tz. Dzięki temu można z łatwością dobrać kawiarkę do swoich potrzeb.

Jeśli zamierzamy parzyć kawę tylko dla siebie albo pić od razu podwójne espresso, to w zupełności wystarczy nam niewielka kawiarka o pojemności 2-3 tz, czyli 100-150 ml.

Kawiarka Tescoma Paloma 6 filiżanek
(źródło: https://inlago.pl/produkt/kawiarka-tescoma-paloma-6-filizanek,59756)

Kompatybilność z indukcją

Wszystkie kawiarki na indukcję muszą być dostosowane do działania na tego typu urządzeniach. Oznacza to, że w ich dnie musi znajdować się specjalny materiał ferromagnetyczny, a więc taki, który ma silne właściwości magnetyczne. Bez dna ferromagnetycznego kawiarka nie zadziała na płycie indukcyjnej.

Z racji tego, że kawiarki przeznaczone na indukcję wyglądają bardzo podobnie do klasycznych modeli przeznaczonych do użytku na kuchenkach gazowych, przed zakupem warto sprawdzić, czy rzeczywiście zadziałają na indukcji. W jaki sposób? Na kawiarce powinien być zamieszczony symbol płyty indukcyjnej - zwykle jest to pozioma zwojnica, która przypomina ciąg złączonych pętelek.

Wygląd kawiarki

Dostępne na rynku kawiarki na indukcję różnią się także wyglądem - kształtem i kolorem. Modele aluminiowe zwykle są kanciaste i mają kształt sześciokąta lub ośmiokąta. W sklepach dostępne są jednak różne kolory kawiarek, m.in. czarne, białe, żółte, zielone, niebieskie, a nawet fioletowe, dzięki czemu łatwo można je dopasować do wystroju kuchni.

Z kolei kawiarki stalowe mają bardziej okrągły kształt. To właśnie ten nowoczesny design sprawia, że takie kawiarki są chętnie wybierane do kuchni. Jeśli chodzi o kolor, to najczęściej spotykany jest srebrny, ale występują też w innych wariantach. Ostatnio bardzo popularny jest miedziany kolor kawiarek.

Kawiarka Tescoma Monte Carlo 2 filiżanki
(źródło: https://inlago.pl/produkt/kawiarka-tescoma-monte-carlo-2-filizanki,59803)

Cena

Ile kosztują kawiarki na indukcję? Ich ceny są zróżnicowane - w zależności od modelu i marki mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że nawet tania kawiarka za ok. 100 zł może nam dobrze służyć przez długi czas, pozwalając zaparzyć ulubiony gorący napój.

Gdzie kupić kawiarki na indukcję?

Jeśli jesteś smakoszem czarnej, aromatycznej kawy, kawiarka będzie dla Ciebie idealnym urządzeniem. Modele przeznaczone na płyty indukcyjne kupisz w sklepie internetowym inlago.pl. Nie zapomnij również o zakupie wysokiej jakości kawy ziarnistej, którą zmielisz bezpośrednio przed zaparzeniem kawy w kawiarce.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA