REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Jacek Sasin: Opłaci się być warszawiakiem

  10 listopada 2014

alt='Jacek Sasin: Opłaci się być warszawiakiem'
Jeśli warszawiacy zdecydują się mnie wybrać na Prezydenta Warszawy, w 2018 roku będą jeździć za darmo.
źródło: ztm.waw.pl

Rozmowa z Jackiem Sasinem, kandydatem na prezydenta Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

- Czy darmowa komunikacja, którą Pan proponuje, jest w ogóle możliwa?

- Oczywiście. Mój projekt wprowadzenia całkowicie bezpłatnej komunikacji jest rozłożony na 4 lata. Jeśli warszawiacy zdecydują się mnie wybrać na Prezydenta Warszawy, w 2018 roku będą jeździć za darmo.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

- A skąd wziąć na to pieniądze?

- Nie będę podwyższał żadnych podatków ani opłat, ponieważ one i tak są już w Warszawie za wysokie. Pieniądze na bezpłatną komunikację będą pochodzić z udziału miasta w podatkach tych osób, które mieszkają i pracują w Warszawie, ale nie są warszawskimi podatnikami. Szacuje się, że takich osób jest nawet 750 tysięcy. Wystarczy, że około 250 tysięcy z nich zdecyduje się płacić swoje podatki w stolicy, a darmowa komunikacja będzie zapewniona. Oczywiście osoby, które nie zdecydują się płacić w Warszawie podatków, czy turyści, będą musieli opłacać swój przejazd.

REKLAMA

- Jak chce Pan skłonić do płacenia podatków w Warszawie?

- Będzie im się to po prostu opłacać. Tylko dzięki temu, iż nie będzie opłat z tytułu korzystania z miejskiej komunikacji, każdy mieszkaniec zaoszczędzi rocznie około 1300 złotych. Mieszkańcy stolicy, w szczególności ci, którzy podróżują samochodami, tracą tygodniowo w korkach wiele godzin, które w skali roku dają blisko 20 dni. Chcę im zaoszczędzić czasu i pieniędzy. Darmowa komunikacja to mniejsze korki, czyste powietrze, zadowoleni mieszkańcy i zdrowsza przestrzeń do życia.

REKLAMA

- Ale przecież podejmowano już próby przekonywania do płacenia podatków w Warszawie. Bez zauważalnych efektów.

- Niezbędna jest konkretna i atrakcyjna oferta. Ta obecna, adresowana do posiadaczy Karty Warszawiaka, niczego przecież nie obniża, a jedynie chroni przed skutkami ostatnich podwyżek. Dodam też, że ta swoista zmiana podatkowej przynależności jest dość prosta i nie wymaga przecież ani zmiany meldunku, ani wymiany dokumentów. - Co poza darmową komunikacją ma Pan do zaoferowania warszawiakom: rodzicom i dzieciom?

- Chcę, aby miejsce w przedszkolu przestało być towarem deficytowym, aby dla żadnego dziecka go nie zabrakło. Uważam, że należy postawić na szybkie technologie budowy nowych przedszkoli, które umożliwią ich powstawanie tam, gdzie są teraz najbardziej potrzebne.

Co więcej doprowadzę do tego, że rodzice nie będą ponosili opłat z tytułu uczęszczania dziecka do przedszkola. Edukacja, także ta przedszkolna, musi być po prostu bezpłatna i dostępna dla wszystkich.

- Warszawa się starzeje. Jest Pan na to przygotowany?

- Rzeczywiście, coraz większa liczba warszawiaków to seniorzy, którzy z jednej strony potrzebują opieki oraz pomocy w różnych sferach, a z drugiej - jako pełnoprawni mieszkańcy Warszawy - mają prawo oczekiwać oferty godnego i ciekawego życia. Będę rozwijał ofertę adresowaną specjalnie do seniorów i nie mówię tu tylko o wsparciu dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Położę duży nacisk na wykreowanie specjalnych propozycji dla tej grupy mieszkańców. Od systemu zniżek w ramach Karty Warszawiaka, przez wzbogacenie programu domów kultury i zapewnienie dostępu do obiektów i infrastruktury szkolnej, programy wolontariatu, aż po wdrożenie programu obsługi administracyjnej samotnych seniorów przez telefon i z dojazdem do domu.

- Czy na poziomie miasta można poprawić sytuację warszawskich pacjentów?

- Przede wszystkim nie uważam, aby panaceum na wszelkie problemy była postępująca komercjalizacja placówek służby zdrowia. Zdrowie nie może być traktowane jak towar. Samorząd musi za to wykorzystywać te instrumenty, które ma, np. profilaktykę, która zmniejsza przecież zapotrzebowanie i koszty opieki zdrowotnej. Tu w sposób szczególny zadbam o odbudowanie medycyny szkolnej, w tym zwłaszcza o profilaktykę stomatologiczną. Przecież już przeszło 80% warszawskich sześciolatków ma próchnicę! Opieką i specjalnymi programami chcę też objąć osoby w grupie wiekowej 50+, gdzie zagrożeniem jest zwłaszcza rak i choroby układu krążenia. Zaproponuję też stworzenie systemu monitorowania dostępności świadczeń zdrowotnych we wszystkich placówkach służby zdrowia - niezależnie od tego, czy podlegają samorządowi Warszawy czy Województwa Mazowieckiego. Chciałbym, aby łatwiej było się dostać po raz pierwszy na wizytę do lekarza specjalisty. To często decyduje o pomyślności całego procesu leczenia.

Rozmawiał jk

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# stary wyga

10.11.2014 10:52

Wyborczy bełkot!!!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni