Gdzie zaparkować? Aplikacja wskaże wolne miejsce
15 kwietnia 2019
Drogowcy pracują nad systemem mającym ułatwić zostawienie auta w strefie płatnego parkowania.
Regularnie aktualizowana mapa miejsc w strefie, czujniki i kamery, aplikacja na smartfony podpowiadająca kierowcy, gdzie można zaparkować - te trzy elementy mają sprawić, że pozostawienie samochodu w centrum Warszawy stanie się łatwiejsze. Wisienką na torcie ma być możliwość zapłaty bezpośrednio przez aplikację. Jak wyliczył Zarząd Dróg Miejskich, nawet 30% ruchu w centrum tworzą kierowcy szukający wolnego miejsca do zaparkowania.
Działkowcom potrzebny Mojżesz
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie działek pracowniczych przyprawił wielu działkowców o ból głowy, a niektórych nawet o palpitację serca. Bo też jest się czym martwić. Trybunał zakwestionował przecież kilkadziesiąt przepisów - praktycznie całą ustawę.
Aplikacja nie będzie widzieć wolnych miejsc na parkingach należących do innych właścicieli, takich jak Złote Tarasy czy Arkadia. Projekt jest objęty dofinansowaniem unijnym a warunki dotacji nie przewidują współpracy z sektorem prywatnym. Docelowo drogowcy chcieliby jednak udostępnić dane, umożliwiając stworzenie konkurencyjnych aplikacji - na podobnej zasadzie, jak Jak Dojadę korzysta z rozkładów Zarządu Transportu Miejskiego.
ZDM szacuje, że przy pomyślnych wiatrach jeszcze w tym roku poznamy firmę, która zajmie się realizacją projektu. Stworzenie aplikacji i bazy danych oraz zamontowanie kamer i czujników potrwa nawet dwa lata.
(dg)
.









































