REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Fotowoltaika w firmie - realna szansa na oszczędności

Fotowoltaika w firmie - realna szansa na oszczędności

Kiedy w 2019 roku nowelizacja ustawy o OZE przyznała przedsiębiorcom status prosumenta, zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi znacząco wzrosło. Wkrótce uruchomiono dotacje i programy wsparcia dla firm. W efekcie w roku 2020 łączna moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki osiągnęła niesamowity poziom 3,96 GWp. Oznacza to wzrost aż o 259% w stosunku do roku ubiegłego. Fotowoltaika dla firm to duża oszczędność, uniezależnienie od dostawców prądu, ale i element kreowania wizerunku. Co trzeba wiedzieć o tego typu instalacjach? Sprawdźmy!

Instalacja fotowoltaiczna - jak działa?

Fotowoltaika pozwala na produkowanie prądu z energii słonecznej, czyli niewyczerpalnego i darmowego źródła, w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Za przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną odpowiadają ogniwa fotowoltaiczne. Są one połączone w moduły, które montuje się na dachu budynku lub na gruncie. W ogniwach powstaje prąd stały. Trafia on do falownika, gdzie jest przekształcany w prąd przemienny. Ten z kolei możemy wykorzystać do zasilenia naszych firmowych urządzeń.

Fotowoltaika dla firm - dlaczego warto?

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w siedzibie firmy to realna szansa na oszczędności. Poniesione na początku koszty będą stopniowo się zwracały tak jak w każdej innej inwestycji. W zależności od mocy systemu fotowoltaika może znacząco ograniczyć konieczność pobierania prądu z sieci energetycznej lub nawet całkowicie ją wyeliminować. Oznacza to znacząco niższe koszty prowadzenia działalności. Co więcej, dzięki fotowoltaice przedsiębiorca staje się niezależny od zmieniających się cen energii elektrycznej, podwyżek i nowych opłat. Samowystarczalność energetyczna ma też dodatkową zaletę: firma nie musi przejmować się ograniczeniami czy przerwami w dostawie prądu, które mogłyby negatywnie wpłynąć chociażby na ciągłość procesu produkcyjnego czy nawet uniemożliwić realizowanie usług.

Nowoczesna firma, dbająca o środowisko - tylko z OZE

Warto podkreślić, jak wielkie znaczenie przywiązujemy obecnie do działań proekologicznych prowadzonych przez przedsiębiorstwa. Jako konsumenci zwracamy ogromną uwagę na to, czy produkt lub usługa, które wybieramy, są tworzone i realizowane z poszanowaniem środowiska i bez negatywnego wpływu na klimat. Stawia to w dobrym świetle firmy, które sięgają po rozwiązania z dziedziny odnawialnych źródeł energii, jak fotowoltaika, elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła. Oczywiście to także jeden z elementów kreowania dobrego wizerunku marki - firmy godnej zaufania, szanującej środowisko i w sposób odpowiedzialny myślącej o zasobach Ziemi.

Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice w firmie?

To, jak szybko zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne i w jakim stopniu wesprze firmowy budżet, zależy od wielu czynników, m.in. jej mocy i usytuowania.

Przy projektowaniu instalacji powinniśmy pamiętać o tym, aby jej moc pokrywała średnie roczne zapotrzebowanie energetyczne przedsiębiorstwa. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której fotowoltaika wytwarza zbyt duże nadwyżki energii, których nie będziemy w stanie wykorzystać w przyszłości. Równocześnie uchronimy się przed niedoborami energii, które musielibyśmy uzupełnić z sieci elektroenergetycznej, płacąc tym samym wyższe rachunki za prąd. Jeśli chodzi o umiejscowienie instalacji, to należy przede wszystkim pamiętać, że największy uzysk przyniesie nam montaż paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym, pod kątem 30-35 stopni.

Jednak ile wynoszą roczne oszczędności na rachunkach za prąd przy korzystaniu z energii ze słońca? Szacunkowo można przyjąć, że będzie to przynajmniej kilka tysięcy złotych rocznie. Aby podać bardziej szczegółowe dane, posłużmy się przykładem:

  • Na budynku z płaskim dachem w kierunku południowym montujemy instalację o powierzchni 99 mkw.
  • Równa się to 58 modułom - każdy z nich ma moc 270 kWp, co łącznie daje 15,66 kWp dla całej instalacji.
  • System o takiej mocy produkuje do 15 660 kWh energii rocznie.

Porównajmy to teraz z kosztami, jakie wiązałyby się z klasycznym poborem energii z sieci:

  • Zakładając, że stawka taryfowa za energię elektryczną i dystrybucję wynosi 0,56 zł/kWh, nasza firma zaoszczędzi ponad 8 700 zł rocznie.
  • Doliczmy do tego jeszcze 0,0726 zł opłaty mocowej, za każdą wykorzystaną jednostkę energii i otrzymamy ponad 9 000 zł oszczędności na rachunku firmy.
  • Dodajmy do tego kolejny parametr: czerpanie energii z tej wielkości instalacji przekłada się na brak emisji CO2 do atmosfery na poziomie 12 ton!

Oczywiście, im większa firma i większa instalacja fotowoltaiczna, tym szybszy i wyraźniej odczuwalny będzie zwrot z inwestycji. Należy mieć jednak na uwadze, że fotowoltaika świetnie sprawdza się również w małych przedsiębiorstwach, w których odciąża budżet i pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd.


Fotowoltaika dla firm z dofinansowaniem

Nie należy zapominać o dodatkowych formach finansowania i wsparcia inwestycji, dzięki którym fotowoltaika w krótszym czasie przyniesie nam czysty zysk. W 2021 roku kontynuowane będą różnego rodzaju dofinansowania dla firm. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z programu Energia Plus, który zakłada nie tylko dofinansowanie, ale i pożyczki. Dopłata może objąć aż do 50% inwestycji w modernizację budynku, czyli m.in. zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Firma starająca się o dofinansowanie z Energii Plus musi spełnić jeden warunek - minimum 15% kosztów należy pokryć ze środków własnych.

Prognozy na kolejne lata również są pozytywne. Aż 1/3 budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 zostanie przeznaczona na ochronę klimatu, czyli m.in. dalszy rozwój technologii OZE. Polska do 2027 roku będzie mogła wydać na ten cel około 50 mld euro. Niewykluczone, że znaczna część tej kwoty zostanie przeznaczona na dotacje do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych oraz firm.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA