REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

Komórkowe sms-y

# esemesiarz

12.08.2003 11:52

Kochamy wysyłać SMS-y. Niektórzy użytkownicy komórek przedkładają nawet ten sposób komunikacji nad zwykłą rozmowę przez telefon. Tanio, dyskretnie i wygodnie. Ale czy naprawde tanio?Po otrzymaniu rachunku jedni postanawiają "mniej szaleć", inni wieszają psy na operatorze. Tymczasem przyczyna wysokich rachunków może tkwić gdzie indziej.
Nowe telefony komórkowe mają tzw. funkcję "unicode", która pozwala umieszczać w SMS-ach znaki niestandardowe (w tym polskie krzaczaste literki). Polskie litery mają też słowniki komorkówe T9. Tymczasem - korzystanie z takich znakow może zwiększyć objętość SMS-a nawet i trzykrotnie. Ze stosowanej technologii i lekkiego "niedorozwoju" elektroniki komórek wynika, że krzaczasta litera zajmuje objętość trzech znaków.. W efekcie "polska" wiadomość jest przy przesylaniu cięta na dwie lub trzy części i wysyłana jako trzy kolejne SMS-y! Ponieważ komórka z unicode oprócz kodowania potrafi również rozkodować odebraną wiadomość i skleić ją w jedną - ani nadawca, ani odbiorca niczego nie zauważą. Oczywiście bezduszny komputer operatora policzy sobie za wszystkie trzy SMS-y. A zatem uważajcie na SMS-y z polskimi literami, zwłaszcza, ze wielu sprzedawców nie informuje o tej sprawie (zapewne sama o niej nie wiedząc).

 Przewoos

13.08.2003 00:15

Standard GSM przewiduje dla 1 SMSa 160 znaków i ani jednego więcej. W przypadku, kiedy ktoś ma aparat, który pozwala wpisać więcej niż 160 znaków, wtedy sam aparat tnie je na 160-znakowe części i wysyła jako kilka pojedyńczych SMSów jeden po drugim. Bezduszny komputer operatora nie rozróżnia ile jest znaków w SMS (po co?), liczy zawsze za każdego wysłanego SMSa. Unicode i T9 nie mają tu żadnego znaczenia, więc proponuję bajek nie rozsiewać.

# EG

13.08.2003 10:42

Unicode i T9 /polski/ maja tu duze znaczenie. Otoz telefon aby zapisac polski znak potrzebuje troche wiecej miejsca niz jeden znak. Wpisujac np litere "ę" telefon aby ja zakodowac potrzebuje np zuzyc 3 znakow a nie jednego jak w przypadku litery "e" i tak ze 160 znakow robi sie 157 wolnych znakow przy zapisie tylko jednej polskiej litery. Oczywiscie dotyczy to tylko telefonow mogacych wyslac wiecej niz 160 znakow. Powtarzam wiec za esemesiarzem i jakas gazeta- uwazajcie na polskie znaki!!!

REKLAMA

 książkowa

13.08.2003 15:35

zgadzam się, mój aparat - nokia 7650 zawsze kiedy wysyłam polskie znaki iinformuje mnie, że sms zostanie wysłany jako 2 lub 3 wiadomości, nawet jeżeli napisze bardzo mało znaków

 cezar

19.08.2003 17:13

Heh ja u siebie nie mam tego PROBLEMU, ustawilem sobie 1 z 2 opcji: 'długie sms-y' lub 'normalne' i wysylam pojedynczo 160znaków i ani jednego wiecej. Wiem za ile płace i za co płace...
Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy