REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

Control C - Control V

# Marginalia_Filozoficzne

21.10.2004 09:09

Z pisma Fakt za pomoca prostych narzedzi komputerowych dostarczamy wam kawalek Pieknej Przyjazni:
"Wielka przyjaźń krytyków filmowych Tomasza Raczka (47 l.) i Zygmunta Kałużyńskiego, datująca się od 1977 roku, przetrwała aż do śmierci tego ostatniego 30 września tego roku. Zygmunt Kałużyński przepisał przyjacielowi swój majątek - dwupokojowe niewielkie mieszkanie przy ul. Wilczej w Warszawie, ogromny księgozbiór literatury francuskiej i angielskiej, rękopisy, prawa autorskie do jego książek.
Raczek nie wie jeszcze, co zrobi z odziedziczonym mieszkaniem. Na pewno w nim nie zamieszka - ma swój dom pod Warszawą. Teraz zajęty jest czymś innym - jak mówi, realizuje testament duchowy wielkiego krytyka i znawcy kina. O tym, jak opiekował się chorym przyjacielem, opowiada nam ze ściśniętym gardłem. Wciąż trudno mu pogodzić się z tą stratą:
- Zygmuntem opiekowałem się przez ostatnie trzy lata, kiedy to choroba nie pozwalała mu na swobodne poruszanie się. Byłem jedynym bliskim mu człowiekiem. Szczególnie cieszyło go, gdy od dystrybutorów filmowych załatwiałem dla niego najnowsze filmy, które właśnie wchodziły na rynek. Mój przyjaciel nie mógł już właściwie chodzić do kina, dlatego w jego domu pojawił się telewizor i wideo, a później nawet DVD. Zygmunt był otwarty na wszelkie nowości. Mój przyjaciel był sierotą, pochodził z podlubelskiej wsi Motycz, wcześnie stracił rodziców. Nie miał właściwie nikogo bliskiego, któremu mógłby bez obaw przekazać swoje notatki, swój księgozbiór. Wiedział, że zaopiekuję się nimi odpowiednio, nie zawieruszą się, nie przepadną - dlatego również mam prawa autorskie do jego książek. To właśnie sprawiło, że za namową Zygmunta założyłem wydawnictwo Latarnik, które już niedługo będzie nosić jego imię. Można powiedzieć, że realizuję testament duchowy Zygmunta Kałużyńskiego.
Do ostatnich dni mój przyjaciel był aktywny, ciężki stan go nie załamał - był to człowiek o bardzo mocnej konstrukcji psychicznej, ale trudno mu było zaakceptować ograniczenia wynikające z choroby. Gdy kilka dni przed śmiercią zorientował się, że podają mu tylko środki przeciwbólowe, zbuntował się, chciał zmieniać szpital. Pogodę ducha i humor zachował jednak do samego końca. W trakcie choroby bardzo dużo czytał, również po francusku i angielsku - znał biegle te języki, pisał też książki i artykuły. Co więcej, w wielkiej tajemnicy przed znajomymi, chodził od czasu do czasu do pobliskiego kina Polonia, by udowodnić sobie, że jest niezależny, że nie potrzebuje żadnej opieki. Nietety, te eskapady często kończyły się upadkiem na ulicy, skąd zabierało go pogotowie"
Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024