REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

bandytyzm ekologiczny

# piotr

17.02.2003 19:37

ąDzisiejsze "Metro" opublikowało temat, o którym wspomniałem śladowo w "Zajawce bandytyzmu ekologicznego". Wspomnę bardzo krótko o co chodzi. Rezerwat przyrody na Wiśle, wysokość ul. Sprawnej. Zwałka gruzu i ziemi wprost w koryto Wisły. Wielokrotnie na forum opisywałem zgubne skutki tego typu robót-przewężanie koryta rzeki, czyli zmniejszanie jej pojemności retencyjnej, zasypywanie naturalnych miejsc bytowania zwierząt, ptaków oraz ryb, zmiana charakterystyki hydrologicznej rzeki, co w skutkach następuje za kilka, kilkanaście lat, negatywnych oczywiście, wyrywanie naturalnych polderów zalewowych rzeki, itd., itd. Jeden metr sześcienny wsypanego gruzu w nurt - o tyle zmniejsza się pojemność, czyli policzmy...przy poprzedniej zwałce na wysokości Zarzecza, 500 ciężarówek dziennie przez 5 lat tj.( nie wiem ile metrów mieści się na ciężarówce, przyjmijmy, że 10), tj. o ca 9 125000 metrów sześciennych została zmniejszona pojemność rzeki, być może suma ta jest o 100% wyższa, nie wiem ile mieści się towaru na kiprze. Te 10 mln metrów musi się gdzieś podziać...Wiadomo stany czasem są wysokie, o czym nie tak dawno przekonaliśmy się naocznie na Tarchominie. Nie będę dalej rozwodził się i argumentował, bo nie to mi chodzi. Inwestor RZGW- wiadomo, ma w tym interes, grubo na tym zarobi, raz za każdą ciężarówkę, dwa za regulację( są to potwornie ciężkie pieniądze z kieszeni podatnika). Z drugiej strony Wojewódzki Konserwator Przyrody....popierający RZGW. Pani konserwator pyta, co jest ważniejsze, ptaki czy ludzie? Oczywiście, że ludzie, i do tego twierdzę iż należy regulować rzekę, bo od zarania regulowano rzeki, ale zgodnie ze sztuką regulacji, a nie zasypywaniem koryta. Ostrogi i główki budowano i świetnie rozwiązywano temat, ale przy tej wersji niestety nie da rady tyle zarobić co przy zasypywaniu koryta. Jestem w posiadaniu opinii eksperta, hydrologa wg. której tego typu regulacja jest szkodliwa dla charakterystyki h. rzeki. Jestem w posiadaniu opinii dr. ekologii o tragicznych w skutkach działaniach dla przyrody tego typu zwałkach. Społeczeństwo lubi słuchać autorytetów i wierzy w autorytatywne opinie. Ja zanim uwierzę, muszę to sprawdzić. Nie mam doktoratu z ekologii, ani "autoryzacji" z hydrologii, ale wiele lat spędzonych nad rzeką, dało mi tyle praktyki, że śmiało twierdzę, iż temat mam w paluszku. Wypowiedź Konserwatora utwierdziła mnie w przekonaniu, że gro ludzi zajmujących się tą działką, tak naprawdę szkodzą temu środowisku i nie powinni nawet być godni prac związanych np.: z przerzucaniem obornika, a co dopiero z wydawaniem decyzji jak wyżej. Sprawą zainteresowały się inne media, o czym w stosownym czasie poinformuję forumowiczów. Na razie jestem załamany stanowiskiem Konserwatora, a przyroda zamiast konserwacji, ulega dewastacji, no cóż są zawsze dwa aspekty sprawy, wszyscy wiedzą o jakie aspekty chodzi.

# piotr

18.02.2003 19:14

Dzisiejsza "Wyborcza" zamieszcza również przedmiotowy temat, tym razem rozszerzony o wypowiedź hydrologa. Ocenę pozostawiam forumowiczom.

# NN

18.02.2003 20:31

A wojewódzki konserwator przyrody Anna Ronikier- Dolańska, moim zdaniem beztaleńcie umysłowe, pyta: ptaki czy człowiek są ważniejsze? Uwaga: to pyta konserwator przyrody, nie deweloper!

REKLAMA

# RR

18.02.2003 20:47

Developerzy są inteligentniejsi. Gdyby nie byli, to zapewne pracowaliby w jakimś urzędzie

# historyk

18.02.2003 20:59

RR- developerzy mogą posunąć się tak daleko w łamaniu prawa i cynizmie jak pozwoli im na to aparat urzędniczy (sensu largu). Widzę RR,że powróciłeś na nasze forum, już dawno nikt tu nie mącił.

# piotr

19.02.2003 18:59

www.wyborcza.pl zamieszcza nieco rozszerzony artykuł, z którego można dowiedzieć się, że planowana jest kolejna zwałka od Czajki w dół Wisły, również w rezerwacie. Śpieszą się melioranci i betoniarze przed akcesem do U.E.

REKLAMA

# NN

20.02.2003 13:58

Zbliżona afera ze skarpą wiślaną (będącą pod ochroną tego samego konserwatora przyrody!) ma miejsce w Wilanowie! Tyle że tam dzielnica, kierując się odpowiedzialnością za stan środowiska naturalnego, zawiadomiła prokuraturę! A u nas - kto zawiadomi prokuraturę? Zawiadomienie spowoduje wstrzymanie prac i rozpocznie się wyjaśnianie, czy naruszono prawo. Piotrze - zachęcam jako społecznego konserwatora przyrody, bo na dzielnicę bym nie liczył.

# piotr

20.02.2003 21:49

Spokojnie, ekolodzy robią wszystko co w ich mocy, aby zablokować ten bandytyzm, będę na żywo informował zainteresowanych o sytuacji.
Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA