REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Ekologiczne osiedle - dlaczego warto w nim zamieszkać?

Ekologiczne osiedle - dlaczego warto w nim zamieszkać?

Budownictwo ekologiczne to coraz bardziej popularny trend wśród projektantów i inwestorów nieruchomości mieszkalnych. Jego wyrazem są zyskujące na znaczeniu ekologiczne osiedla. Czym są i jakie korzyści niosą dla mieszkańców?

Czym jest ekologiczne osiedle?

Ekologiczne osiedla stanowią zyskujący na popularności trend wpisujący się w szerszą koncepcję ekologicznego budownictwa. Na polskim gruncie koncepcję tę realizują już na pełną skalę niektóre firmy deweloperskie o uznanej pozycji na rynku. Głównym założeniem przyświecającym projektantom ekologicznych osiedli jest budowa obiektów mieszkalnych łączących nowoczesny komfort z poszanowaniem miejscowego ekosystemu. Do najważniejszych elementów tego typu osiedli należą między innymi:

  • ograniczenie natężenia ruchu samochodowego w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań;
  • stosowanie energooszczędnych rozwiązań w mieszkaniach;
  • bliskość naturalnych terenów zielonych i ich aktywne kształtowanie (przesadzanie drzew na czas budowy oraz sadzenie nowych);
  • zielone dachy umożliwiające hodowlę roślin na zwieńczeniach budynków mieszkalnych;
  • sztuczne akweny przyczyniające się do efektywnego magazynowania i oszczędzania wód opadowych (ogrody deszczowe, niecki i stawy retencyjne);
  • wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła);
  • obecność małej infrastruktury dla zwierząt: budek lęgowych oraz karmników i poidełek dla ptaków, oczek wodnych, hoteli dla owadów czy łąk kwietnych - instalowane na obrzeżach osiedli stwarzają doskonałe warunki do życia dla niegroźnych dla człowieka ssaków, ptaków, owadów, gadów, płazów i ryb.

Korzyści życia na ekologicznym osiedlu

Coraz większa popularność ekologicznych osiedli wynika nie tylko z ich korzyści dla poszanowania środowiska naturalnego, ale również licznych walorów dla mieszkańców. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń o życiu w zgodzie z naturą przy jednoczesnej możliwości pozostania w granicach aglomeracji miejskich.

Nowoczesne rozwiązania realizowane przez inwestorów to szansa na spędzanie czasu w sąsiedztwie przyrody, zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, a nawet hodowania kwiatów i ziół - w przydomowym ogródku lub na zielonym dachu! Ekologiczne osiedla postrzegane są jeszcze przez niektórych jako luksus, jednak już w niedalekiej przyszłości idee związane ze zrównoważonym budownictwem nieruchomości mieszkalnych może stać się standardem.

Ekologiczne osiedla w Polsce

W Polsce coraz więcej deweloperów dostrzega korzyści z inwestowania w budowę ekologicznych osiedli. Przykładem takiej inwestycji jest zrealizowane przez wspomnianą wcześniej firmę Profbud osiedle Gaia Park w podwarszawskiej miejscowości Konstancin-Jeziorna. Jego mieszkańcy mają możliwość korzystania z wszelkich udogodnień służących zarówno człowiekowi, jak i okolicznej faunie i florze. Więcej informacji na temat innych inwestycji dewelopera można znaleźć pod adresem: https://www.profbud.info/inwestycje.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA