Echo M³odych
7 listopada 2008
A có¿ to jest tolerancja? Sonda. Nietypowy szyld - zajrzyj do ¶rodka. M³odzi radni.
Zespó³ "Echa M³odych"
A có¿ to jest tolerancja?
Widzimy jej przyk³ady w telewizji, czytamy o niej w gazetach, s³yszymy w radiu i na lekcjach. Ale co to w³a¶ciwie jest? Czy to idealistyczne sentencje na ¶wiatowe tematy wyg³aszane jako t³o do obrazka o Czarnym i Bia³ym, wspólne rozmowy i debaty polityków, ludzi znanych i szanowanych?A mo¿e to wszystkie opas³e tomiska niszczej±ce na pó³kach bibliotek? Roztrz±-sane na miêdzynarodowych konferencjach problemy o g³odzie i ignorancji, wojnach ¶wiatowych i domowych? Có¿ to za rzecz, istota, która zak³óca nasze spokojne ¿y-cie i zmusza do my¶lenia? Czasem to u¶miech do smutnego cz³owieka, ust±pienie starszej osobie miejsca w autobusie, a nawet s³uchanie strasznie nudnego wywodu na chemii. To proste gesty. A co do tych "wiêkszych" i "g³êbszych"... nale¿a³oby siê samej czy samemu zastanowiæ, dlaczego czasem nie potrafimy znie¶æ cierpliwie czego¶ dla nas nienaturalnego i innego, co wed³ug naszego ¶wiata jest prawie nie do przyjêcia? To wed³ug definicji jest tolerancj±. Ale wed³ug mnie, to w³a¶nie te ma³e gesty prowadz± do dojrza³ej i wielkiej Tolerancji, któr± powinni¶my siê wyka-zywaæ jako doro¶li i dojrzali ludzie ¶wiadomi realiów, w jakich ¿yjemy. To wielkie s³owa, które wydaj± siê patetyczne, zbyt wielkie dla naszej codzienno¶ci.
Jak uczniowie liceum, gimnazjum czy podstawówki maj± szerzyæ w ogromnym ¶wiecie warto¶ci bêd±ce fundamentem wspólnego ¿ycia? Przecie¿ mamy lekcje do odrobienia, piêæ klasówek w tygodniu, a w dodatku sympatia dzwoni, ¿e ma ochotê i¶æ do kina i na spacer. Czasu brak.
A gdyby tak zacz±æ od pocz±tku. Od siebie. Zmieniæ siê, kszta³towaæ w krêgu w³asnych problemów, tego co nas boli i denerwuje. Bo tak naprawdê nasze po-dej¶cie do innego cz³owieka zale¿y od podej¶cia do samego siebie. I to jest wa¿ne, aby to, co powinno byæ przyk³adem, wychodzi³o od nas. Wtedy wredna nauczy-cielka, mimo wszystko stanie siê bardziej zno¶na, g³upi kolega mniej denerwuj±cy, a kole¿anka w ubraniach wydaj±cych siê jakby z innego wieku oka¿e siê ciekaw± rozmówczyni±.
Zuza Prusiñska
Sonda
Przeprowadzi³am sondê w naszej szkole. Zapyta³am stu m³odych ludzi, w wieku 17-19 lat, co najczê¶ciej robi± w wolnym czasie. Oto wyniki.Oprac. sk
Nietypowy szyld - zajrzyj do ¶rodka
Na Pradze jest wiele ciekawych kawiarenek, gdzie mo¿na siê spotkaæ ze znajomy-mi. Skoro nie ma ich na Bródnie, to trzeba siê wybraæ na przyk³ad na Z±bkowsk±."W Oparach Absurdu" i "£ysy Pingwin" to dwa niewielkie lokale, które proponu-j± dobr± muzykê i rozrywkê.
"W Oparach Absurdu" mie¶ci siê przy Z±bkowskiej. Nad drzwiami wisi czarny paj±k zapraszaj±cy go¶ci do ¶rodka. Stare meble zachêcaj±, by usi±¶æ i pooddy-chaæ... krakowskim klimatem. Go¶cie lokalu mog± wys³uchaæ wyk³adów ilustrowa-nych fragmentami filmów, a tak¿e pos³uchaæ muzyki. Koncerty zadowol± najró¿-niejsze gusta - s± jazz, muzyka rosyjska, etniczna, francuska, blues, folklor miej-ski. W pa¼dzierniku mo¿na by³o pos³uchaæ Zecha Dublika, Bandites Songs, Mac Trio - Tr±bkê Pompkê i Organy oraz wielu innych. Na trzecie urodziny lokalu, które przypadaj± 29 pa¼dziernika, wyst±pi³ DJ Full Tandeta, a 31 pa¼dziernika Lena Ledoff, pianistka i kompozytorka.
Drugie chêtnie odwiedzane miejsce to "£ysy Pingwin" - te¿ przy Z±bkowskiej - kawiarnia i galeria utrzymane w klimacie buddyjskim. Lokal stanowi oazê spokoju, doskonale siê nadaje na spotkania ze znajomymi. Mo¿na tu pos³uchaæ muzyki i obejrzeæ film. Mo¿na te¿ wpa¶æ na promocjê ciekawej ksi±¿ki z udzia³em autora albo organizowane niezbyt czêsto, ale spontanicznie koncerty. W³a¶ciciele lokalu wci±¿ zaskakuj± nowymi pomys³ami np. kinem letnim. Tradycj± "Pingwina" s± weekendowe imprezy przy muzyce jazzowej lub house.
Monika Marjañska
M³odzi radni
Na Targówku w ubieg³ym roku powsta³a m³odzie¿owa rada dzielnicy. Zajmuje siê problemami dotycz±cymi m³odych ludzi. Radni wysy³aj± pomys³y i opinie do urzêdu Targówka i d±¿± do tego, by zosta³y zrealizowane. W pracach rady uczestnicz± ucz-niowie z liceów wybierani w szkolnych wyborach. Dziêki tym dzia³aniom na pewno ju¿ wkrótce bêdziemy dumni z naszej dzielnicy!Na spotkaniach nastoletni radni przedstawiaj± w³asne pomys³y i projekty doty-cz±ce sportu, rozrywki oraz edukacji. Jednym z takich pomys³ów jest umieszczenie w szko³ach szafek na wzór tych w szko³ach amerykañskich.
Aby dostaæ siê do rady, nie wystarczy tylko chcieæ. Trzeba zaliczyæ warsztaty przygotowawcze organizowane przez m³odzie¿ow± radê.
Jednym z tych, którzy przeszli wszystkie etapy eliminacji i dostali siê do rady, jest Maciej ¦lubowski z XLVI Liceum Ogólnokszta³c±cego im. Stefana Czarnieckie-go. Zg³osi³ siê, poniewa¿ interesuje siê polityk±, chcia³by nauczyæ siê nowych rze-czy oraz pomóc sobie i rówie¶nikom rozwi±zywaæ problemy.
- Na spotkaniach zawsze jest mi³a atmosfera i towarzystwo, które nawzajem szanuje swoje pomys³y - opowiada Maciek. - Obrady odbywaj± siê w lu¼nej atmos-ferze, przy herbacie i ciastku. Jednak wszystkie tematy, o których radni rozmawia-j±, s± brane pod uwagê i oceniane bardzo powa¿nie.
Bêdziemy ¶ledziæ poczynania m³odych radnych oraz zrealizowane dziêki nim projekty.
Sylwia Kowalewska
Stronê redaguje m³odzie¿
z XLVI LO im. Czarnieckiego echo_m³odzi@wp.pl |