Cztery pytania do wójta
3 grudnia 2010
W ostatnich wyborach samorządowych Maciej Mazur otrzymał 4095 głosów i zdeklasował przeciwników. Pytamy wójta o kierunki rozwoju gminy na kolejną kadencję.
Wójt Nieporętu, Maciej Mazur
- Nadal będą to sprawy związane z budową infrastruktury drogowej, rozbudową sieci komunika-cyjnej, poprawą bezpieczeństwa gminy. Temu ostat-niemu służy nie tylko budowa dróg i chodników, jest to również rozbudowa monitoringu wizyjnego i zwiększenie patroli policji i straży gminnej.
- Jakie główne inwestycje planowane są w gminie w kolejnym roku i w najbliższej kaden-cji?
- W 2011 roku kończymy budowę nowej szkoły z salą sportową w Izabelinie. Rok szkolny 2011/2012 uczniowie rozpoczną już w nowej, nowoczesnej i dobrze wyposażonej placówce, z zapleczem sportowym. W tym samym roku koń-czymy też budowę basenu w Stanisławowie Pierwszym. To obecnie największa realizowana przez nas inwestycja. Jej koszt wyniesie ok. 12 mln zł.
W przyszłym roku finalizujemy modernizację budynku komunalnego w Zegrzu Południowym, a dokładnie mówiąc parteru budynku. Jest on przeznaczony na ośro-dek zdrowia oraz aptekę. Na pierwszym piętrze już działa ośrodek kultury. W nas-tępnych latach będziemy ponadto koncentrowali nasze siły i środki na inwestycjach kanalizacyjnych. Kontynuować też będziemy budowę dróg. W planie jest budowa hali sportowej w Nieporęcie oraz żłobka.
- Co według Pana należy poprawić w dojazdach mieszkańców gminy ko-munikacją miejską do Warszawy?
- Nieporęt jest gminą wiejską, ale już teraz ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację. Połączenia realizowane są przy współpracy z warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego i przewoźnikami prywatnymi. W listopadzie uruchomiliśmy kolejne na trasie Wólka Radzymińska - Legionowo, które ułatwia uczniom dojazd do gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym i do szkoły w Izabelinie, ponadto zapew-nia szybki dojazd do pociągów Kolei Mazowieckich i S9. Skraca też czas dojazdu do Warszawy, do Dworca Gdańskiego i metra, pozwala ominąć zakorkowaną ulicę Płochocińską. Obowiązują na nim bilety ZTM.
- Czy obecne plany zagospodarowania gminy są skuteczną gwarancją za-bezpieczenia przed niekontrolowanym budownictwem wielorodzinnym - stawianiem wielkich osiedli wśród domków jednorodzinnych? Jaki pro-cent powierzchni gminy obejmują obecnie plany?
- W obecnie obowiązujących planach zagospodarowania przestrzennego formy budownictwa wielorodzinnego występują jedynie na terenach istniejących osiedli mieszkaniowych w Zegrzu Południowym i w Białobrzegach. W nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Nieporęt nie planujemy terenów pod nową zabudowę wielorodzinną, jedynie dalszy rozwój bu-downictwa jednorodzinnego, charakterystycznego dla naszej gminy. Obecnie plany pokrywają ok. 98% powierzchni gminy.
Rozmawiała stroja
W przyszłym roku skończymy budowę basenu w Stanisławowie Pierwszym