REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Budżet obywatelski

Chcą posadzić 500 drzew na najdroższej działce w dzielnicy. Absurdalna "ekonomia" radnych Bielan
REKLAMA

źródło: ZTM


REKLAMA

Chcą posadzić 500 drzew na najdroższej działce w dzielnicy. Absurdalna "ekonomia" radnych Bielan

Podczas gdy zadłużenie Warszawy sięga kilku miliardów, samorządowcy z Bielan proponują... pozbycie się zysków z jednej z najcenniejszych działek w Polsce.

REKLAMA

Gdy w 2008 roku otwierano bielański odcinek metra, wprost mówiło się o ułatwieniu codziennych dojazdów do pracy, ale także ożywieniu dzielnicy, zachęceniu do budowania na Bielanach mieszkań, sklepów i biur. Udało się to tylko częściowo. Na Słodowcu, Wawrzyszewie i Wrzecionie powstało (i wciąż powstaje) sporo nowych bloków, w których otwarto wiele lokali handlowych i usługowych. Do zabudowania pozostała jeszcze najcenniejsza ziemia, bezpośrednio sąsiadująca ze stacją metra: tzw. Bielański Serek, czyli trójkąt między Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa.REKLAMA

Bielański Serek - co tam powstanie?

- Zarząd Bielan zawsze uważał, że teren powinien być zagospodarowany w całości przez jednego inwestora, a jego wybór dokonany z uwzględnieniem proponowanego programu zabudowy, a nie jedynie według kryterium ceny oferowanej za grunt - mówił w 2013 roku ówczesny burmistrz Rafał Miastowski. - Inne zdanie na ten temat miało miejskie Biuro Gospodarowania Nieruchomościami i władze stolicy. BGN uważa, że łatwiej będzie sprzedać mniejsze działki kilku nabywcom i dlatego też w pierwszej kolejności miasto zainwestowało w zmianę przebiegu ulic.

W 2017 roku opisywaliśmy propozycję Moniki Majewskiej, która poświęciła Serkowi pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jej zdaniem trójkąt przy stacji metra Słodowiec to doskonałe miejsce na jedno z centrów aglomeracji warszawskiej, ze stosunkowo gęstą zabudową mieszkalno-handlowo-biurową, dzięki której byłoby uczęszczane przez cały tydzień i przyciągało osoby z całej dzielnicy. Historyczna oś ulicy Kasprowicza byłaby zwieńczona miejskim placem i stojącym w narożniku Serka wieżowcem, który przełamałby dominację bloku Słodowiec City.REKLAMA

Zadłużeni, ale z "lasem"

Całkowicie inną propozycję dla Serka mają radni Piotr Walas i Ewa Turek, którzy w ramach budżetu obywatelskiego proponują... "zalesienie" terenu. Za 550 tys. zł na Słodowcu miałby powstać "las" z pięciuset drzew. Jakie byłyby rzeczywiste, całkowite koszty? Według strony nadzoru budowlanego łączna powierzchnia działek na Serku to ponad 31 tys. m2. W grudniu jeden z deweloperów kupił od samorządu ziemię przy Podleśnej za ok. 7200 zł/m2. Gdyby trzymać się takiej stawki, Serek byłby wart 224 mln zł - a w rzeczywistości zapewne więcej, bo ziemia przy stacji metra jest zdecydowanie droższa. Innymi słowy: radni proponują wydać 550 tys. zł, by stracić kilkaset milionów ze sprzedaży i dalsze miliony z podatków. Nie pozwoliłby sobie na to żaden samorząd, a już z pewnością nie samorząd zadłużonego na kilka miliardów miasta, podczas poważnego kryzysu gospodarczego. Otrzymujący diety z naszych podatków radni powinni mieć tego pełną świadomość.

Póki co największą przeszkodą w sprzedaży i zabudowie Serka - obok pomysłów radnych - jest brak ustawy o tzw. własności warstwowej gruntów. W ciągu 32 lat od upadku komunizmu żadna opcja polityczna nie była w stanie przyjąć prostego prawa, umożliwiającego sprzedaż prywatnym inwestorom terenów znajdujących się nad tunelami drogowymi czy kolejowymi.

(dg)


  • Poleć
  • Polub Tu Bielany
  • Udostępnij

08.02.2021 16:53 #Marian
Założę się że to radni z PO. Tylko oni mają chore pomysły.
08.02.2021 17:17 #joj
#Marian napisał(a) 08.02.2021 16:53

Założę się że to radni z PO. Tylko oni mają chore pomysły.
No to zakład o 200 zł. Wystarczyło wyguglić, żeby stwierdzić, że przegrałeś.
200 zł wpłać na WOŚP.
08.02.2021 18:41 #Beata O.
A ja uważam ze to doskonały pomysł. Głupią zabudowę bez charakteru to kazdy potrafi, a serek zawsze był obszarem zieleni i rekreacji...
08.02.2021 18:55 #Mptt
Serek powinien być zagospodarowany ale sugerowałbym przeznaczenie rekraacyjne a nie zabudowę kolejnym blokiem czy inna biedronka.

Na działce obok serka już straszy budowa widmo.
Pawilonom wzdłuż Kasprowicza tez przydałaby się metamorfoza.
08.02.2021 19:55 #marcin_f
Problemem jest kulawe prawo niepozwalające na pozostawienie podziemnego korytarza nad, wokół i pod tunelem metra w rękach miasta. To stwarza problem zarówno dla miasta (niezależnie od tego, kto nim rządzi), jak i dla nabywcy. Tak jak poprzednie rządy, obecnie rządzący rząd PiS-owski nie zrobił absolutnie nic, by to uregulować prawnie. Artykuł z 2014 r. o problem...arstwowego
REKLAMA
09.02.2021 10:03 #Mar
Moim zdaniem pozostawić tak jak jest, dużo mamy bloków i biedronek
09.02.2021 14:54 #jajkoo
super pomysł, jestem za
09.02.2021 21:03 #Filip Moris
Absurdalne to jest zabudowywanie każdego wolnego terenu w mieście. A już pomysł sprzedaży tej działki "po kawałku" różnym inwestorom to dopiero jest horrendum. Można sobie łatwo wyobrazić jaki chaos urbanistyczny wciśnięto by w ten "serek". No, ale to oczywiście nie razi redakcji, dla której posadzenie drzew i stworzenie obszaru zagospodarowanej zieleni jest "absurdem". Dla mnie chorą patologią jest promowanie idiotycznego pomysłu pani absolwentki tj. wieżowca akurat w tym miejscu, mającego "złamać dominację " (ale po co ??) sąsiedniego budynku. Ten budynek powstał tu raptem kilka lat temu i sam w sobie stanowi zamknięcie osi Kasprowicza. Kolejny wieżowiec vis-a vis to jest bezmyślne niszczenie przestrzeni, tak typowe dla Warszawy pod rządami deweloperów, bo przecież nie prezydenta.
10.02.2021 13:32 #xxx
#Filip Moris napisał(a) 09.02.2021 21:03

Absurdalne to jest zabudowywanie każdego wolnego terenu w mieście.
O tym decyduje studium zagospodarowania. Jeśli teren jest przeznaczony do zabudowy, to podejmowanie innych decyzji jest działaniem na szkodę miasta, czyli wszystkich podatników.
11.02.2021 18:39 #PolakRobak
BRAWO PIS BRAWO PO
REKLAMA
11.02.2021 19:30 #Zolf
Ciekawe ile deweloperzy wam zapłacili za ten artykuł.
11.02.2021 19:50 #Filip7364637
Absurdalne ? Jasne lepiej zbaudowac kazdy mozliwy pas zieleni, wara wam od serka, jest wspnialy taki jaki jest, chetnie zobacze na nim wiecej zieleni, a nie kolejny carrefour biedro albo blok ktory spowoduje jeszcze wieksze tamowanie ruchu powietrza ktory i tak jest coraz gorszy rowniez przez postawienie tam slodkiec city... sprzedaz wielu inwestorom spowoduje jeszcze wiekszy burdel przestrzenny, ale co kogo to obchodzi lepiej postawic kolejny blok ...
11.02.2021 20:26 #lesiu
Absurdalne, szanowne "Tu Bielany" jest zabudowywanie każdego skrawka ziemi! Nie chcemy na Bielanach kolejnego mordoru czy miasteczka Wilanów! Wolimy las! I za to cenimy sobie władze naszej dzielnicy! Rządzą dobrze i przede wszystkim prospołecznie! Tak trzymać!
12.02.2021 08:48 #swidrygiello
Pytanie kto wyłoży taką kasę? I jak długo będzie trzeba czekać na tego inwestora? Nie zapominajmy o braku ustawy o własności warstwowej, na to też trzeba poczekać. W takim razie niech sadzą las. Zdąży wyrosnąć zanim sprawa się wyprostuje a w międzyczasie mieszkańcy skorzystają z zieleni :)
12.02.2021 09:11 #Sebo
#swidrygiello napisał(a) 12.02.2021 08:48

Pytanie kto wyłoży taką kasę? I jak długo będzie trzeba czekać na tego inwestora? Nie zapominajmy o braku ustawy o własności warstwowej, na to też trzeba poczekać. W takim razie niech sadzą las. Zdąży wyrosnąć zanim sprawa się wyprostuje a w międzyczasie mieszkańcy skorzystają z zieleni :)
Problem z tym, że przepisy o ochronie drzew są takie, że trzeba je będzie wyciąć za około 8-12 lat, żeby zabezpieczyć teren inwestycyjny. Inaczej drzewa urosną ponad ustawowe obwody i teren stanie się bezwartościowy. A to już może być sprawa prokuratorska. Co prawda to majątek publiczny, ale zawsze majątek o bardzo dużej wartości.
12.02.2021 10:37 #kudłaty
I bardzo dobrze, po jaką cholerę nam kolejny beton, wieżowce i biura? Na Bielanach zawsze było pięknie i zielono, idiotyzmem byłoby psucie tego i zalewanie cementem każdego centymetra. Naprawdę potrzebujemy kolejnych granitowych elewacji i trawniczków metr na metr? A gdzie będziemy robić pikniki, siedzieć na ławkach, odpoczywać? Gdzie będą dzielnicowe imprezy, koncerty, kino na powietrzu? Betonem nie da się oddychać.
12.02.2021 10:51 #Merkawa
Pytanie konstruktywne: tunel metra jest tam bardzo płytko, co można by tam zbudować trwałego (bo od obrzydliwych namiotów Lecha to ja wolę nawet klepisko i wygon), żeby wyglądało ładnie i służyło wszystkim?
12.02.2021 11:00 #Tadek121
We wszechświecie drzewa sią cenniejsze niż diamenty
12.02.2021 11:01 #Mack
Materiał na miarę TVP. Idąc tym tokiem rozumowania, sprzedajmy deweloperom Las Bielański, przecież też jest warty miliony, a utrzymanie go na pewno kosztuje krocie.
12.02.2021 11:10 #Izydor Matador
bardzo dobry pomysł!!!
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
Odzywki białkowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Winter Sale do -60%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA