REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Targówek

samorząd »

 

Cecyliada u Marii Magdaleny

  21 listopada 2008

Po raz szósty w historii Fundacji Ave, a po raz pierwszy na Targówku, w niedzielę 23 listopada o godz. 19 w kościele św. Marii Magdaleny przy ul. Echa Leśna 2 odbędzie się Cecyliada - doroczne święto muzyki sakralnej oraz wszystkich ją tworzących.

REKLAMA

biedronka020 2
Cecyliada ma charakter przeglądu muzyki sakralnej. Do udziału zaproszono chóry, scholie i zespoły z parafii, szkół, wspólnot i ośrodków kultury z Białołęki, Targówka i Pragi. Ponad godzinę kilkudziesięciu śpiewaków-pasjonatów będzie pokazywać bogactwo muzyki religijnej, która obejmuje zarówno radosny, żywiołowy gospel, jak i poważne kantaty, a także dostojne oratoria, rzewne pieśni ludowe i medyta-cyjne utwory z tradycji wschodniego chrześcijaństwa.

Listopadowe święto muzyki, które do tej pory odbywało się w białołęckiej pa-rafii Narodzenia NMP, zawsze dostarcza wielu dobrych przeżyć. W 2005 roku pre-zentowano utwory z Taize, wspominając zmarłego brata Rogera, w 2006 śpiewano psalmy, a ubiegłoroczne spotkanie dedykowano pamięci Stanisława Moniuszki w 135. rocznicę śmierci twórcy wielu religijnych utworów.

Projekt wspiera wydział kultury Targówka oraz władze województwa mazowiec-kiego. Wstęp wolny.

izme

22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii. Rzymska męczennica żyjąca w III wieku po Chrystusie, została patronką muzyki trochę przypadkowo. W średniowie-czu błędnie przetłumaczono fragment jej życiorysu i łacińskie "organis" połączono z... instrumentem. Tymczasem nie wiemy nawet, czy Cecylia w ogóle potrafiła grać na czymkolwiek.

Pochodziła z zacnej rodziny rzymskich patrycjuszy, można więc przypuszczać, że była dość dobrze wyedukowana. Cecylia w tajemnicy przyjęła chrzest i złożyła śluby czystości. Mimo że zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubów, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Na grobie św. Cecylii w Rzymie na Zatybrzu wzniesiono okazałą bazylikę ku jej czci.

 

REKLAMA

biedronka021 2

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

cemat box 3cemat box 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

biedronka019 2

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni