REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Zajęcia dla seniorów - jak rozwijać swoją sprawność i umiejętności?

Zajęcia dla seniorów - jak rozwijać swoją sprawność i umiejętności?

Każdy wiek stawia przed sobą wyzwania - poczynając od tych fizycznych, kończąc na społecznych i poznawczych. Nie inaczej jest w przypadku wieku senioralnego, który wiąże się ze znaczącymi zmianami w przeróżnych sferach życia człowieka. Zmiany te, wbrew pozorom, mogą przyjąć charakter dwojaki - pozytywny lub negatywny. Tak oto, w przypadku pozytywnych zmian poznawczych, osoba starsza nagromadziła mnóstwo cennych umiejętności. Z tą wiedzą łatwiej jej np. przewidzieć konsekwencje, udzielić porad, ocenić.

W przypadku negatywnych zmian poznawczych lub fizycznych, które często połączone są ze stanem zdrowia, warto systematycznie je... rozwijać. W tym celu pomogą ci zajęcia organizowane w twoim mieście lub proste ćwiczenia do realizowania w domu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji!

Zajęcia rozwijające zasoby poznawcze

Przystańmy na chwilę przy wspomnianych już zasobach poznawczych. Z wiekiem ich wydajność spada - zarówno w obszarach bardzo podstawowych, jak i złożonych, które obejmują np. intelekt, czas reakcji[1] czy funkcje uwagi. Badacze od lat wskazują, że wraz z wiekiem zmienia się nasza inteligencja płynna, a także zasoby pamięci[2]. Co więcej, pogorszenie się sprawności komórek wpływa na zdolność do zarządzania i kierowania danymi zrachowaniami.

Wiele tych zmian jest niestety niemożliwa do zatrzymania, głównie ze względu na zachodzące i trwałe procesy w naszym organizmie. Na szczęście możemy wpływać na tempo ich zachodzenia, przyczyniając się do jednoczesnego rozwijania innych obszarów naszych półkul.

  • Krzyżówki, sudoku i zagadki logiczne - wszelkie zadania i zajęcia, które możemy wykonywać wprost z naszej kanapy - pobudzają synapsy do intensywnej pracy, zwiększając tzw. neuropatyczność. To dzięki niej zdobywamy zdolność do widzenia z różnych punktów widzenia, a wyzwania logiczne zwiększają naszą świadomość i pomagają przewidzieć określone skutki. Ostatecznie, osoby, które rozwiązują regularnie krzyżówki, zapamiętują łatwiej informacje i co ważne - przywołują je bez większych trudności.

  • EURAG Memory Training Center - zajęcia organizowane przez Europejską Federacje Osób Starszych, głównie w domach opieki czy dedykowanych ośrodkach. Organizowane ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu o nawet 8%, a ich charakter porównywany jest do... fitnessu dla naszego mózgu. Warto poszukać takich zajęć w swoim mieście, co może stanowić za dodatkowy, idealny sposób do poznawania nowych ludzi

  • Medytacja - wycieszenie i chwila relaksu pozwala uspokoić organizm, zmniejszyć ilość dopływających bodźców, a także stymulować pracę mózgu. Odpoczynek i "odcięcie" pozwala zregenerować siły i co ważne - możemy tego dokonać każdego dnia, w dowolnym dla siebie momencie.

    Powyższe propozycje sprawdzą się zwłaszcza w przypadku chorych na Alzhaimera, Parkinsona lub odbywających rekonwalescencję po udarze.

    Zajęcia rozwijające sprawność fizyczną

    Kolejnym wyzwaniem dla naszego organizmu jest zachowanie samodzielności i sprawności fizycznej. Ostatnie badania wskazują, że choroby układu krążenia są jednymi z najważniejszych przyczyn umieralności osób starszych. Choroby układu sercowo- naczyniowego swoje podłoże mają min. w zbyt ograniczonej aktywności fizycznej.

    Dlatego też lekarze apelują i namawiają do podjęcia prostych aktywności, nawet w przypadku niepełnosprawności czy podeszłego wieku. Dlaczego? Jednym z czynników wpływających na jakość i długość życia ludzkiego jest wydolność tlenowa (aerobowa), którą najłatwiej buduje się właśnie przy pomocy prostych zajęć sportowych.

  • Aqua aerobik - wiele centrum fitness otwiera się i organizuje zajęcia wyłącznie dla starszych osób. Obok saun i masaży występują także zajęcia z aqua fitnessu - to one najlepiej odciążają stawy, koordynują ruch, pobudzają krążenie i pozwalają spalić kilkaset kalorii. Poszukaj najbliższego centrum sportowego w swoim mieście i dopytaj o dedykowaną ofertę dla seniorów.

  • Nording waking - czyli spacery w towarzystwie długich kijków, przypominających te, które używają narciarze na stokach górskich. Bezapelacyjną zaletą nording wakingu jest możliwość odbywania aktywności na świeżym powietrzu - dzięki niej zwiększa się wydajność oddechowa, poprawiając przy tym kondycję i odciążając stawy, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi. Jak podają specjaliści, ten rodzaj sportu angażuje nawet 90% wszystkich mięśni.

  • Spacery - najtańsza i najłatwiejsza do realizacji opcja. Po pierwsze, spacery zapobiegają chorób serca, a ich regularne odbywanie pozwala przywrócić tętnicy kondycję sprzed nawet kilku lat. Po drugie - spacery przez co najmniej 30 minut pozwalają walczyć z osteoporozą. Po trzecie - są bezpieczniejszą i mniej obciążającą opcją, która nie wpływa negatywnie na nasz kręgosłup. Regularne dotlenianie mózgu poprawia nasze samopoczucie i dodaje energii. No i co istotne - nic nie kosztuje, a zacząć możesz chociażby od zaraz.

    W poszukiwaniu narzędzi do samodzielnego, domowego rozwijania swoich zasobów poznawczych i kondycji fizycznej sprawdź medyczny sklep internetowy PomoceDlaSeniora.pl. Oprócz powyższych propozycji jest jeszcze wiele innych możliwości. Warto - dla swojej sprawności, dla zdrowia i samodzielnego funkcjonowania.

    Bibliografia

    [1]Birren J.E., Fisher L.M. (1995), Aging and speed of behavior: Possible consequences for psychological functioning. Annual Review of Psychology, 46, 329-353

    [2] Cohen, G., & Faulkner, D. (1981). Memory for discourse in old age. Discourse Processes, 4(3), 253-265.


  • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Kup bilet

    REKLAMA