REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jaki system ERP będzie najlepszy dla logistyki i spedycji?

Jaki system ERP będzie najlepszy dla logistyki i spedycji?

Systemy klasy ERP przyniosły prawdziwą rewolucję w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Sprawdzają się we wszystkich warunkach, pozwalając osiągać jeszcze wyższą efektywność i w intuicyjny sposób zarządzać różnymi aspektami jego funkcjonowania. Zajmują szczególne miejsce w branży logistyki i transportu. Tam, gdzie tempo realizacji działań jest jeszcze wyższe, a do osiągnięcia sukcesu konieczne jest radzenie sobie ze zróżnicowanymi procesami, właściwe przetwarzanie informacji i automatyzacja są kluczowe. Warto przekonać się, jakie są zalety systemów ERP w logistyce, oraz jak wybrać najlepsze narzędzia.

Systemy ERP dla firm: inwestycja w biznes

Branża logistyczna to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Nie tylko wypracowuje aż 6% PKB, polskie firmy transportowe zajmują również 25% europejskiego rynku. Bez wątpienia jest to wobec tego jeden z czynników odpowiadających za szybki rozwój i sukces ekonomiczny ostatnich lat. Te nie byłyby jednak możliwe bez właściwego zarządzania. To natomiast w praktyce nie jest możliwe bez odpowiedniego oprogramowania. - Systemy informatyczne ERP sprawdzają się znakomicie w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstw logistycznych, transportowych i spedycyjnych, wiele zależy jednak od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane - mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak, zajmującej się implementacją systemów ERP dla firm oraz innych rozwiązań IT wspierających rozwój biznesu.

Jaki system ERP w logistyce wybrać?

Szeroki przekrój działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa logistyczne sprawia, że również systemy informatyczne ERP muszą odpowiadać ich profilowi i charakterystyce prowadzonych procesów. Idealnie dopasowane narzędzie pozwoli na usprawnienie działań dokładnie w tym miejscu, w którym jest to szczególnie potrzebne. Warto przede wszystkim przemyśleć jego konstrukcję, aby jak najdokładniej odzwierciedlała strukturę organizacyjną firmy, uwzględniając przy tym konkretne obszary działania: a więc z jednej strony np. pracę logistyków i spedytorów, z drugiej kwestie rozliczeniowo-księgowe, z trzeciej czysto finansowe czy planistyczne. Odpowiednio dobrane systemy ERP zapewnią właściwy przepływ dokumentów. Przekłada się to na workflow, czyli wskaźnik płynności kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej efektywności operacyjnej.

Dobry system to przewaga

Wciąż w wielu firmach wykorzystuje się zróżnicowane oprogramowanie, odpowiadające za wykonywanie działań w poszczególnych działach. Niestety uniemożliwia to uzyskanie efektu synergii i w znacznym stopniu utrudnia efektywne wykonywanie obowiązków pracownikom wszystkich szczebli. W konsekwencji praca staje się mniej wydajna, tempo realizacji procesów spada, pojawiają się również błędy, które w biznesowej rzeczywistości mogą okazać się bardzo kosztowne. Systemy klasy ERP pozwalają na ich uniknięcie. Dzięki działaniu na centralnej bazie danych gwarantują dostęp do rzeczywistych informacji, pozwalając jednocześnie na ich lepsze zabezpieczenie: ten czynnik jest wyjątkowo ważny w czasach, w których cyberprzestępczość jest jednym z podstawowych zagrożeń dla funkcjonowania firm.

Lepsza kontrola i weryfikacja

Systemy ERP w logistyce pozwolą również na zdecydowanie lepsze kontrolowanie działań i weryfikację efektów. Moduły odpowiedzialne za zarządzanie umożliwiają efektywne wykorzystanie wszystkich zasobów. Systemy informatyczne ERP znakomicie sprawdzają się również we współpracy z innymi zaawansowanymi rozwiązaniami, w tym narzędziami Business Intelligence. Te pozwalają na błyskawiczne pozyskiwanie danych z wielu źródeł, ich obróbkę oraz generowanie raportów dostarczających bieżących informacji na temat poszczególnych sektorów działania firmy.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA