REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

różne

 

Zobacz Wolskie Rotundy. Wyjątkowa okazja

  14 września 2020

Zobacz Wolskie Rotundy. Wyjątkowa okazja
źródło: wolskierotundy.pl / fot. Rainer Schlautmann

Gratka dla miłośników historii Warszawy. Jeden z najcenniejszych zabytków w dzielnicy zostanie udostępniony dla zwiedzających.

REKLAMA

Za sprawą Fundacji Rodziny Biernackich kulturalna mapa Warszawy wzbogaciła się o nowe miejsce. W stojących przy Prądzyńskiego XIX-wiecznych obudowach zbiorników gazu urządzona została wystawa "Stałość w ulotności" autorstwa polsko-niemieckiej artystki Danuty Karsten. To pierwsza w historii okazja do zwiedzenia wnętrz wolskich rotund, dawniej pełniących funkcje przemysłowe.

- Instalację "Stałość w ulotności", wbudowaną we wnętrze rotundy o średnicy 52 m i wysokości 52 m, tworzą wypełnione powietrzem przezroczyste rękawy z tworzywa sztucznego - pisze Fundacja Rodziny Biernackich. - Rękawy zostały zamontowane na specjalnie stworzonych konstrukcjach. Instalacja, choć monumentalna, poprzez zwiewność wykorzystanego tworzywa jest niezwykle ulotna i delikatna, zmieniając się zależnie od pory dnia, światła słonecznego, czy wiatru.

Autorka instalacji urodziła się w Małej Słońcy koło Trzewa, dziś mieszka i tworzy w Niemczech. Prezentowana instalacja jest jej pracą doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

- Projekt pani Karsten pozwolił mi urzeczywistnić moje marzenie stworzenia w Wolskich Rotundach przestrzeni dostępnej publicznie - mówi Marcin Biernacki, założyciel fundacji. - Prace instalacyjne prowadzone przez artystkę zbiegły się z zakończeniem wszystkich niezbędnych prac remontowych w obu rotundach. Instalacja pani Karsten, choć czasowa z założenia, inicjuje stałą obecność Wolskich Rotund na mapie kulturalnej Warszawy.

Niewiele brakowało, a nie doszłoby do otwarcia wystawy. 27 lipca, kiedy instalacja Danuty Karsten była już gotowa, kiedy została zniszczona. Sprawca, którego nagrały kamery monitoringu, wszedł na teren obiektu i poprzecinał wszystkie elementy instalacji. Prokuratura postawiła mu już zarzut zniszczenia mienia o znacznej wartości i naruszenia miru.

Instalacja Danuty Karsten będzie dostępna w drugiej połowie września od godz. 10:00 do zmierzchu. Bilety do nabycia na miejscu.

(dg)

 

Komentarze (1)

# Styks

14.09.2020 18:50

Nieprawda, że to pierwsza okazja do zwiedzania. Pod koniec lat 80-tych w jednej z rotund była wystawa Warszawa Walczy, poświęcona Piwstaniu Warszawskiemu. Wtedy żywy był temat urządzenia w rotundach Muzeum Powstania, nawet Andrzej Wajda zaproponował ciekawą koncepcję. Niestety fundacja, która w tym celu dostała rotundy za symboliczną złotówkę, wolała je sprzedać deweloperowi. Ciekawe że nikt się tym nie interesuje...
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA