REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Wycena wartości nieruchomości w Warszawie: jakie czynniki odgrywają kluczową rolę?

Wycena wartości nieruchomości w Warszawie: jakie czynniki odgrywają kluczową rolę?

Własne mieszkanie w stolicy to marzenie wielu osób. Potencjalnych nabywców nie odstraszają nawet wysokie ceny za metr kwadratowy, które w większości dzielnic miasta stołecznego przekraczają już dziesięć tysięcy złotych. O jakich czynnikach warto pamiętać przed zakupem mieszkania?

Wycena nieruchomości w Warszawie - najważniejsze informacje

Nie brakuje osób, które przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości poszukują informacji o cenach mieszkań w stolicy w kilku różnych źródłach, próbując ustalić średnią wartość metra na przykład dla dzielnicy, czy lokalu o konkretnym standardzie. Jakie są średnie ceny mieszkań w mieście stołecznym? Zgodnie z danymi, jakie na swojej stronie udostępnia firma SonarHome, która oferuje darmową wycenę posesji przez internet, na podstawie algorytmu, średnia cena za mkw w Warszawie kształtuje się na poziomie 12 tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to kwota, która obowiązywałaby na terenie całej Warszawy, dla wszystkich mieszkań. Na to, ile pieniędzy uzyskamy za nieruchomość, jaką dysponujemy, składa się wiele zmiennych. Nie chodzi tylko i wyłącznie o lokalizację, ale też o standard wykończenia oraz tak zwane usługi towarzyszące.

Wycena wartości nieruchomości wzrośnie, jeśli jest do niej przypisana piwnica lub choćby niewielka komórka. Wartością dodaną będzie też imienne miejsce parkingowe, bliskość ważnych węzłów komunikacyjnych czy zlokalizowanie mieszkania w nowym (lub względnie nowym) budynku o uregulowanym statusie prawnym.

Mimo tego, że zarówno lewobrzeżna, jak i ulokowana po prawej stronie Wisły część miasta rozwija się bardzo dynamicznie, to najwyższe ceny za metr kwadratowy wciąż odnajdziemy w "starym centrum" miasta: na Pradze i Żoliborzu. Wawer i Wesoła, czyli najdalej wysunięte na wschód dzielnice Warszawy, wciąż oferują nieco niższą cenę za m².

Średnie ceny mieszkań w głównych ośrodkach w Polsce: co warto wiedzieć?

Pomimo tego, że Warszawa uchodzi za miasto bardzo drogie, to warto zwrócić uwagę na to, że stabilizacja cenowa - w ujęciu rocznym - jest tutaj o wiele wyższa, niż w kilku innych dużych aglomeracjach w Polsce. Największy wzrost stawek za metr kwadratowy notuje się obecnie w Szczecinie. W zaledwie pół roku cena skoczyła z 6800 PLN do 7300, a deklarowana wysokość zmiany rocznej, to aż 19%.

Na tym tle wycena lokalu w stolicy nie urosła aż tak znacząco. Zgodnie z danymi SonarHome, metr kwadratowy podrożał o około tysiąc złotych, do kwoty zbliżonej do 12 tys. PLN. W ujęciu rocznym cena wzrosła o 11%, co stanowi trzeci najniższy wynik wśród dużych miast w Polsce: za Katowicami (6,8%) i Poznaniem (7,7%).

Sprzedający powinni pamiętać o tym, że cena nie jest jedynym determinantem, o którym warto pamiętać. Równie ważne jest zainteresowanie potencjalnych kupujących. A na tym polu Warszawa wypada świetnie. Uśredniony czas niezbędny do sprzedania lokalu nieznacznie przekracza 80 dni. Dla kontrastu żywotność oferty w Sopocie to aż 101 dni.

Czy opłaca się sprzedawać mieszkanie na własną rękę?

Jeśli sprzedający nie działa w branży nieruchomości, to bez wątpienia jest to obarczone pewnym ryzykiem. Co ważne, wycena wartości mieszkania, zaproponują nam potencjalni zainteresowani, może znacznie odbiegać od założonej kwoty początkowej.

Wystarczy podstawowa znajomość erystyki, kilku prostych technik sprzedażowych oraz indywidualne cechy charakteru, by wręcz zmusić sprzedającego do uległości i narzucić mu swoje warunki gry. Czy można bronić się przed takimi kupującymi?

Owszem, można. Wystarczy skorzystać z oferty firmy, która poprowadzi za cały proces sprzedaży, a także wesprze nas w działaniach promocyjnych przez internet. Taki cyfrowy broker, który doskonale wie, jak radzić sobie w rozmowie z zainteresowanymi stronami, na pewno wynegocjuje lepszą kwotę.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA