Tańsze przejazdy od 1 stycznia! Gdzie doładujemy bilety?
6 listopada 2014
Od 1 stycznia 2015 roku Legionowo włączy się do strefy biletowej Warszawa+. Odpowiednią uchwałę podjęli już miejscy radni.
W zależności od liczby chętnych na skorzystanie z oferty - a będzie ona przeznaczona tylko dla zameldowanych w Legionowie - miasto szacuje kwotę dopłat dla stołecznych transportowców na dodatkowe 600 tysięcy złotych, choć jeśli "pluswarszawiaków" będzie więcej, kwota ta może sięgnąć miliona.
Tragiczne dzieje legionowskiego getta. "Przeżyć udało się nielicznym"
Całkiem niedawno, bo 4 października przypadała 75. rocznica likwidacji żydowskiego getta w Legionowie. Tymczasem, jak miałem okazję się przekonać, wielu młodych mieszkańców naszego miasta w ogóle nie wie, że było tu jakieś getto.
Tymczasem nawet bez Warszawy+ miasto dopłacało do komunikacji ponad 5 mln zł.
W tańszej strefie znajdują się już sąsiedzi Legionowa: Marki oraz Jabłonna. Ich mieszkańcy kupują bilety długookresowe taniej: cena biletu 30-dniowego imiennego ważnego w obu strefach to obecnie 210 zł. W przypadku biletu kwartalnego różnica w cenie dla jednej osoby wyniesie 54 zł. W ciągu roku oszczędność na taryfie to 216 zł. Posiadacz karty mieszkańca z gminy, która przystąpiła do oferty Warszawa+, płaci za niego 196 zł. Oszczędność na bilecie 90-dniowym jest jeszcze większa. Normalnie kosztuje on 536 zł (na obie strefy). Posiadacz karty zapłaci za niego tylko 482 zł.
- Oferta będzie skierowana jedynie do zameldowanych mieszkańców naszego miasta, mam nadzieję, że będzie zachętą do zameldowania się i płacenia tutaj podatków - mówi prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.
Doładowanie w Warszawie?
Miasto zastanawia się jeszcze, jak rozwiązać kwestię doładowywania biletów, by zminimalizować niedogodności mieszkańców z tym związane. Jednym z problemów, jaki trzeba rozwiązać, jest choćby lokalizacja punktu wydawania i doładowywania kart - nie może mieścić się w "biurowej" części ratusza, bo wówczas po godzinach pracy nie mogliby z niego korzystać mieszkańcy, z kolei w holu trzeba zadbać o doprowadzenie prądu i sieci elektronicznej oraz zabezpieczyć sprzęt komputerowy przed wandalami czy złodziejami.
Jabłonna swój punkt obsługi mieszkańca, w którym można wyrobić kartę, umiejscowiła w Gminnym Centrum Kultury i Sportu przy Modlińskiej 102. Tyle, że nie można w nim zakupić biletu - na miejscu istnieje tylko możliwość wypełnienia formularzy i fizycznego zdobycia Karty Mieszkańca. Jednak aby z niej w pełni korzystać, trzeba dodatkowo odwiedzić jeden z Punktów Obsługi Pasażera w Warszawie - czyli dotrzeć np. na Dworzec Wschodni albo do Metra Młociny. Właśnie takiej niedogodności chce uniknąć Legionowo, podobnie jak i kłopotu, jakiego będą doświadczać mieszkańcy Marek - oni także przedłużać ważność swoich tańszych biletów będą musieli w stolicy, bo punkt, w którym dotychczas było to możliwe, przestał działać w urzędzie miasta z końcem października.
Co zatem wymyślą? Czasu pozostało niewiele.
(wt)
.





































