REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Sprawdzamy do czego uprawnia kurs KPP

Sprawdzamy do czego uprawnia kurs KPP

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oferuje bardzo rozbudowany program zajęć, dzięki któremu uczestnicy poznają cały proces ratowania ludzkiego życia "od podszewki". Jakie uprawnienia nabędziemy po ukończonym kursie? względami wręcz kompleksowy.

Kurs Pierwszej Pomocy - podstawowe informacje

Pomimo tego, że szkolenie KPP nie jest wymagane w wielu sektorach rynku (zgodnie z Kodeksem Pracy, wystarczy podstawowe przeszkolenie), to kwalifikowana pierwsza pomoc cieszy się dużą renomą wśród wielu firm oraz instytucji zaufania publicznego.

Właściciele działalności gospodarczych szybko zrozumieli, że pracownik o tak wysokich kompetencjach z zakresu ratowania ludzkiego życia, to dla firmy prawdziwy skarb. Coraz więcej podmiotów decyduje się nawet na tworzenie wyspecjalizowanych zespołów, które mają troszczyć się o zdrowie poszkodowanych w niefortunnym zdarzeniu, by ustabilizować taką osobę do przyjazdu na miejsce służb medycznych.

Kurs pierwszej pomocy, na przykład taki, jaki organizuje centrumratownictwa.pl, to niezwykle kompleksowe szkolenie, na które trzeba poświęcić pełne dwa weekendy. Rozbudowana jest nie tylko część teoretyczna, ale przede wszystkim zajęcia praktyczne, gdzie kursanci uczą się, jak reagować, gdy zdarzy się wypadek.

Na pewno nie są to zajęcia liniowe, schematyczne. Najlepsze jednostki szkoleniowe, gdzie zajęcia prowadzą osoby od lat związane z branżą medyczną, mają wiele różnych scenariuszy, które są ćwiczone z kursantami. Czasem akcja ratunkowa odbywa się w lesie, a kiedy indziej w nocy, nad brzegiem jeziora.

Jaka jest podstawa prawna kursu KPP?

Głównym aktem prawnym jest Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku. W mocy jest też rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z 19 marca 2007 roku z późniejszymi zmianami.

Tak znaczące akty prawne dość wyraźnie pokazują, że kurs został potraktowany przez ustawodawcę w sposób priorytetowy. Co więcej, zarówno ustawa, jak i rozporządzenie bardzo dokładnie określają zakres szkolenia, na co wskazuje m.in. paragraf trzeci.

Zgodnie z literą prawa, uprawnienia ratownika po kursie KPP są ważne przez trzy lata. Po tym czasie trzeba je odnowić. Służy temu proces recertyfikacji, który nie jest obowiązkowy, jednak jeśli nadal chcemy posługiwać się tym tytułem, to nie ma innej metody.

Ustawodawca bardzo restrykcyjnie podszedł też do egzaminu końcowego. Zarówno do jego części teoretycznej, jak i praktycznej. Zadania wykonywane są przed komisją, która ocenia, czy sposób wykonania RKO był zadowalający. Kursant musi uzyskać pozytywną notę od co najmniej 75% składu komisji. Obowiązuje skala ocen 2-5, gdzie 2 to niedostateczny.

Czego nauczymy się na kursie KPP?

Zakres materiału jest imponujący i zdecydowanie przewyższa inne kursy dostępne na rynku. Ratownik będzie dysponował wiedzą z zakresu prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, tlenoterapii, a także tamowania krwotoków czy opatrywania ran.

Kursanci nauczą się też, jak odpowiednio unieruchomić i zabezpieczyć złamaną lub zwichniętą kończynę oraz jak prowadzić postępowanie przeciwwstrząsowe czy ewakuację z miejsca zdarzenia, co może być szczególnie przydatne w dużych działalnościach gospodarczych.

Dzięki KPP będziemy wiedzieć też, jak przeprowadzić postępowanie w razie podejrzenia wystąpienia zawału, udaru, dekompensacji cukrzycowej, podtopienia czy zadławienia. Tak szeroki zakres kompetencji sprawia, że kwalifikowana pierwsza pomoc uchodzi za kurs niezwykle profesjonalny, pod wieloma względami wręcz kompleksowy.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA