REKLAMA

Bielany

różne »

 

Słodowiec skazany na wieczny hałas? Chcą ekranów tunelowych na Trasie AK

  8 maja 2014

alt='Słodowiec skazany na wieczny hałas? Chcą ekranów tunelowych na Trasie AK'

Robota przy Trasie AK aż furczy, ale nie wszystkim w to graj. Mieszkańcom Słodowca od dawna przeszkadza hałas oraz spaliny. Uważają, że po zakończeniu prac nie będą dobrze chronieni przed rozbudowaną trasą. - Potrzebne byłoby postawienie ekranów tunelowych - sugeruje w ich imieniu radny Ryszard Zakrzewski.

REKLAMA

Dotychczasowa ochrona przed hałasem niewiele daje. Nie trzeba nawet otwierać okien, by się o tym przekonać.

- Gdyby to miało trwać dzień albo dwa, to człowiek by to jakoś wytrzymał, ale na zewnątrz wszystko "chodzi" a będzie coraz gorzej - żali się pan Bartosz. Mieszkańcy skupieni w Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Przedwiośnie" wysłali już kilka skarg w tej sprawie. Pisma krążą po instytucjach.

- Mieszkańcy kilkakrotnie zgłaszali brak skutecznych zabezpieczeń przed toksycznym oddziaływaniem. W latach 2000-2002 gmina Bielany dofinansowała wymianę okien w mieszkaniach najbardziej narażonych na hałas komunikacyjny - wskazuje burmistrz Rafał Miastowski. Niemniej, trudno porównywać hałas sprzed 12 lat z tym, jaki jest teraz przy okazji przebudowy trasy i jaki będzie docelowo.

- Zasadne byłoby postawienie na odcinku od Marymonckiej do Broniewskiego ekranów tunelowych, które we właściwy sposób chroniłyby zarówno mieszkańców, jak i położony niedaleko od trasy park Olszyna - zwraca uwagę radny Ryszard Zakrzewski.

Normalne ekrany nie spełniają zadania. Mimo wszystko inwestor przebudowy trasy, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad raczej nic z tymi protestami nie zrobi. Wskazuje na to odpowiedź jej przedstawiciela.

- Budowa ekranów półtunelowych na wysokości tych ulic nie została przewidziana w projekcie budowlanym, jak i w uzyskanej decyzji o pozwoleniu na budowę. Prognozy oddziaływania akustycznego zawarte w raporcie oddziaływania na środowisko nie wykazały konieczności zastosowania takiego typu zabezpieczenia - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Mieszkańcy cierpią, a normy hałasu nie są przekroczone. Ekrany tunelowe zaplanowano w rejonie byłej kładki łączącej osiedla Potok i Ruda oraz pomiędzy ulicami Mickiewicza a Gwiaździstą. Między Marymoncką a Broniewskiego niestety nie.

mac

 

Komentarze (7)

# Vlepka

09.05.2014 15:56

No cóż, obudzili się z ręką w nocniku. Projekt był znany od paru lat.

# Michu

09.05.2014 17:18

Ja bym jeszcze dodał dla każdego zupę regeneracyjną z wkładką mięsną przez cały rok.

# Bogi

15.05.2014 23:23

Sytuacja jest paradoksalna, bo autostrada A2 od Konotopy przez pola i lasy musiała mieć ekrany, czasami bardzo wysokie, ale ekspresowa droga przez środek miasta już nie musi, przecież tuż przy tej drodze są osiedla mieszkaniowe a nie jakieś łąki bezludne! Logika naszych urzędników jest jedyna w swoim rodzaju. Mieszkańcy Ursynowa postawili się urzędnikom i będą mieli tunel za kosmiczne pieniądze, mieszkańcy Bielan i Żoliborza (a właściwie to ich przedstawiciele) najwyraźniej nie mają podobnej siły przebicia. Po przebudowie Grota ruch na tym odcinku będzie masakryczny, pozostaje tylko współczuć sąsiadom!

REKLAMA

# b44

24.08.2014 13:30

Kiedy wprowadzalam sie na to osiedla, byla to w latach 70-tych oaza ciszy i spokoju.
Dzieki durnej decyzji o wybudowaniu trasy szybkiego ruchu przez srodek masta i nastepnej madrej decyzji o jej rozbudowie staje sie to pieklo na ziemi.
Jak mozna ludziom pod oknami budowac trase ktora jezdza tiry i caly ruch tranzytowy. W normalnych krajach, gdzie dba sie o obywatela, do tego sluzą obwoddnice.
To samo zrobiono a dojsciem do Wisly, ktore jest praktycznie niedostepne dla ludzi z powodu biegnacej wzdlu trasy WZ.
Zycze tym wszystkim wsiokom, ktorzy pisza o zupkach regeneracyjnych, aby i oni po 40 latach musieli wyprowadzac sie ze swojego domu z powodu bezkarnosci urzednikow.

# Vlepka

26.08.2014 15:42

"To samo zrobiono a dojsciem do Wisly, ktore jest praktycznie niedostepne dla ludzi z powodu biegnacej wzdlu trasy WZ."
Widziałeś kiedyś trasę WZ czy tak po prostu piszesz głupoty? Trasa WZ jest PROSTOPADŁA do Wisły.

 Dyzma

26.08.2014 20:31

Zgadzam się z b44, ze wybudowanie drogi szybkiego ruchu przez środek miasta a później jeszcze decyzja o jej rozbudowie bez zapewnienia mieszkańcom okolicznych bloków osłon od hałasu to przerażający przykład lekceważenia obywateli przez decydentów i włodarzy tego miasta.
Chciałbym aby tematem zainteresowały się takie stowarzyszenia ja Warszawska Wspólnota Samorządowa. Może w ramach kampanii wyborczej coś konkretnego wywalczą?

REKLAMA

# Walenty

03.09.2014 17:59

No nie wiem czy teraz nawet warszawska wspólnota samorządowa pomoże w zmianie projektu... Chyba był na to czas dużo wczesniej. Mimo to że WWS w wielu sprawach próbuje coś zmienić, to nie ma u nich chyba żadnego czarodzieja, któremu teraz uda się coś zmienić... a szkoda...
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024