REKLAMA

REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Prosta średnia krocząca a akcje online - jak ją wykorzystać w praktyce?

Prosta średnia krocząca a akcje online - jak ją wykorzystać w praktyce?

Handel akcjami online cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Jednym z narzędzi, które są pomocne w identyfikacji trendów i wykorzystaniu płynących z rynku sygnałów, jest prosta średnia krocząca. Jak jest ona wykorzystywana w praktyce?

Co warto wiedzieć o prostej średniej kroczącej?

Prosta średnia krocząca (Simple Moving Average - SMA) to jeden z najpopularniejszych wskaźników, z jakimi inwestorzy mają styczność przez cały okres inwestowania. Powodem jest jej powszechne wykorzystanie w analizie technicznej. Jakie informacje przekazuje SMA?

Najprościej mówiąc, korzystając z SMA, inwestor handlujący akcjami online lub innymi instrumentami finansowymi otrzymuje informację o rynkowym trendzie. Jednocześnie wykorzystanie SMA jest szersze. Inwestorzy, którzy mają większe doświadczenie w tradingu i tym samym potrafią lepiej interpretować prostą średnią kroczącą, są też w stanie określić moment odwrócenia trendu.

SMA pozwala uzyskać wgląd do trendu w różnych okresach. Najpopularniejsze wśród traderów są jednak okresy m.in. 9, 20, 50 i 200.

Jak wykorzystywana jest prosta średnia krocząca w handlu akcjami online?

Przy handlu akcjami online inwestorzy mogą korzystać zarówno z jednej SMA, jak i dwóch i więcej SMA. Posłużenie się tylko jedną prostą średnią kroczącą pozwala przede wszystkim określić trend:

  • Jeżeli cena utrzymuje się powyżej średniej, to trend jest wzrostowy
  • Gdy cena utrzymuje się poniżej średniej, trend jest spadkowy

Interpretując tylko jedną SMA, inwestor handlujący akcjami online może też określić moment wejścia i wyjścia.

Równie popularne wśród traderów jest posługiwanie się dwiema SMA, np. jedną krótkoterminową, a drugą długoterminową. Gdy proste średnie kroczące się przecinają, to wskazują na zmianę trendu.

Myślisz o inwestycjach? Jedną z możliwości są akcje online - sprawdź, w jakie akcje warto inwestować w 2022 r.

Czy warto korzystać również z innych średnich kroczących?

Mimo że prosta średnia krocząca pozwala inwestorowi uzyskać informacje o trendzie, to trzeba pamiętać, że jest tylko jednym z wielu narzędzi. W praktyce korzystanie wyłącznie ze SMA nie jest optymalnym rozwiązaniem. Aby zminimalizować ryzyko, warto opierać się na różnych wskaźnikach i rozwijać swoją wiedzę w zakresie interpretacji zaprezentowanych na wykresie danych. Stąd też obok SMA inwestorzy chętnie sięgają po inne średnie kroczące, a przykładem może być wykładnicza średnia krocząca (Exponential Moving Averages - EMA).

EMA - w przeciwieństwie do SMA - koncentruje się na ostatnich cenach. W rezultacie jest ona bardziej wrażliwa na nowe informacje, chociaż cel ma ten sam - generować sygnały kupna i sprzedaży.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA