Po 1 stycznia od VAT-u nie uciekniemy
12 listopada 2007
Niedawno mecenas Robert Smoktunowicz pisał o tym, co należy zrobić, by przekształcić mieszkanie lokatorskie w pełną własność. Ja mam pytanie o opodatkowanie takiego przekształcenia.
Adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Wprowadzenie wyższej stawki podatku od towa-rów i usług za przekształcenie spółdzielczego loka-torskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu spowoduje wzrost kosztów takiego przekształcenia. Dotyczy to praw lokatorskich naby-tych od 1 maja 2004 r. Jednak ten wzrost nie będzie dla każdego taki sam.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towa-rów i usług, podstawę opodatkowania przy prze-kształceniach stanowi różnica między wartością ryn-kową mieszkania, a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego pomniejszonego o kwotę podatku. Wartość rynkową mieszkania ustala rzeczo-znawca majątkowy, którego wybiera spółdzielnia lub właściciel mieszkania. Ustale-nie wartości zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego będzie sprawą trudniejszą, ale w przypadku mieszkań wybudowanych po 1989 roku wylicza to spółdzielnia. Waloryzacja polega na określeniu, jaką część pierwotnych kosztów budowy lokalu stanowił wkład mieszkaniowy lokatora. Po ustaleniu tego procentowego udziału wylicza się wartość zwaloryzowanego wkładu w takiej samej proporcji, w stosunku do aktualnej wartości rynkowej mieszkania, którą ustala rzeczoznawca.
Podstawa opodatkowania zależy więc od wartości rynkowej mieszkania oraz wkładu mieszkaniowego. W praktyce oznacza to, że różnice między wartością ryn-kową a zwaloryzowanym wkładem budowlanym mogą sięgać do kilku tysięcy zło-tych, w zależności od wielkości mieszkania, lokalizacji oraz momentu wybudowania.
Najwięcej podatku przy przekształceniu będą musieli zapłacić lokatorzy miesz-kań, których wartość jest bardzo wysoka, a więc położonych w centrum miasta, na atrakcyjnym gruncie, kamienic.
Obciążenia podatkiem najmniej odczują natomiast spółdzielcy, którzy chcą przekształcić mieszkania wybudowane niedawno.
Dlatego podatnicy, którzy zamierzają przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w prawo własnościowe lub odrębną własność, powin-ni zrobić to jak najszybciej, jeszcze przed końcem tego roku.
Szczegółowych informacji na temat konkretnych mieszkań udzielą specjaliści w spółdzielniach.
Adw. Robert Smoktunowicz