REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jaki orbitrek do domu

Jaki orbitrek do domu

Orbitrek jest stacjonarną maszyną treningową zwaną inaczej crosstrainerem, eliptykiem lub eliptycznym trenażerem. Jest to nowoczesne urządzenie nadające się nie tylko na siłownie, ale także, aby ćwiczyć na nim w domu.

Podczas ćwiczeń na tym urządzeniu nogi poruszają się wzdłuż eliptycznego ruchu, niemal wszystkie grupy mięśni zostają zaangażowane do pracy. Innymi słowy, orbitrek to rower stacjonarny, stepper i bieżnia mechaniczna w jednym. W tym poradniku sprawdzimy, jaki orbitrek kupić, jak dobrać orbitrek do własnych potrzeb oraz jaki orbitrek wybrać do ćwiczeń w domu.

Rodzaje orbitreków

Orbitrek jest niezwykle zaawansowanym urządzeniem, na którym możemy bez przeszkód ćwiczyć w domu. Wymaga jedynie trochę wygospodarowania trochę wolnego miejsca. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry orbitrek, abyśmy później bez przeszkód mogli w pełni cieszyć się nim w swoich czterech ścianach. Sprzętu jest kilka rodzajów, każdy ma swoje plusy i minusy.

Orbitrek mechaniczny

Jest to najstarszy rodzaj mechanizmu w swojej klasie. Posiada system hamowania trochę jak ten w samochodzie, czyli opór, który generuje, jest wytwarzany za pomocą hamulca. Urządzenie to jest tańsze od innych, prostsze, ale i mniej zaawansowane. Minusem orbitreka mechanicznego są właśnie same hamulce, które z czasem się ścierają i wymagają naprawy. Poza tym układ hamowania w tym urządzeniu jest często odstawiany na bok przez producentów z uwagi na dość głośną pracę, brak programów treningowych, brak możliwości płynnej zmiany oporu podczas jazdy, aby, to zrobić należy przestać ćwiczyć i odpowiednio dokręcić specjalną śrubę.

orbitrek mechaniczny

Orbitrek magnetyczny

Zdecydowany prekursor jeśli chodzi o wybieranie sprzętu do użytku domowego. Orbitrek magnetyczny jest ewolucją wersji mechanicznej. W układzie hamowania zastosowano tutaj magnesy, które generują odpowiedni opór. W tym przypadku sprzętu nie ma takich minusów jak w orbitreku mechanicznym, magnes się nie zużywa oraz nie ma nieprzyjemnego tarcia. Regulacja obciążenia jest bardzo prosta, polega na tym, że magnes znajduje się bliżej lub dalej od koła zamachowego i dzięki temu je odpowiednio spowalnia. Elementem, który może ulec zużyciu po jakimś czasie będzie mechanizm sterowania magnesem. Porównując z orbitrekiem mechanicznym zauważymy takie cechy jak:

  • dość cicha praca,
  • niższa awaryjność,
  • możliwość regulacji obciążenia podczas treningu - nie musimy go przerywać,
  • programy treningowe (zmieniają za nas obciążenie według ustalonego programu treningowego).

    orbitrek mechaniczny

    Orbitrek elektromagnetyczny

    Jeżeli komuś zależy na jak najbardziej rozbudowanej elektronice w sprzęcie do ćwiczeń, powinien zainteresować się wersją elektromagnetyczną. Taki orbitrek posiada bardzo dużo programów do pracy. Jest to ewolucja wersji magnetycznej, plusem tego jest jeszcze większe dopracowanie sprzętu. Jego układ działania jest podobny jak w wersji magnetycznej, czyli jako hamulec służy magnes, który wyhamowuje koło zamachowe, jednak różnica jest taka, że magnes ten nie jest zamocowany na elemencie sterującym tylko na stałe, w stałej odległości od koła zamachowego. Działa to w ten sposób, że opór regulowany jest dzięki natężeniu prądu przepływającego przez elektromagnes i jest to w 100% uzależnione od komputera sterującego. Pozwala to na szybką, płynną i precyzyjną regulację obciążenia. Cechami takiego sprzętu są:

  • cicha praca,
  • mniejsza awaryjność niż w przypadku mechanicznego i magnetycznego orbitreka (głównie dzięki wyeliminowaniu elementu sterującego magnesem),
  • płynna regulacja obciążenia w orbitreku,
  • szeroki zakres obciążenia.

    orbitrek elektromagnetyczny
    Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej: https://sklepsportowy.pl/sprzet-fitness/orbitreki

    Orbitrek powietrzny

    Jest to nowy rodzaj sprzętu na rynku, charakteryzuje się tym, że zamiast koła zamachowego jest specjalny wentylator, a opór generowany jest przez powietrze. Poziom intensywności treningu zależy od tego, z jaką szybkością się ćwiczy, czyli zwiększając prędkość, zwiększa się poziom oporu. Sprzęt ten charakteryzuje się również tym, że jeżeli trening jest spokojny to odbywa się praktycznie bez hałasu wydobywającego się z orbitreka. Hałas zwiększa się wraz z intensywnością treningu.

    Jaki mechanizm, jaki orbitrek wybrać?

    Do użytku domowego warto wybrać orbitrek magnetyczny lub elektromagnetyczny. Są to ciche i wytrzymałe wersje. Orbitreki mechaniczne lepiej ominąć z uwagi na przestarzały mechanizm, brak możliwości oporu pracy podczas treningu, czy choćby na zwiększoną awaryjność względem poprzednich dwóch modeli.

    Orbitrek przednio czy tylnonapędowy?

    Jest to kolejna rzecz, nad którą trzeba się zastanowić przy zakupie orbitreka. Chodzi o umiejscowienie koła zamachowego, które jest elementem układu stawiającego opór. Czyli:

  • w układzie przednionapędowym koło zamachowe znajduje się z przodu czyli przed nami,
  • w układzie tylnonapędowym koło zamachowe znajduje się z tyłu czyli w okolicach naszych nóg (między nogami).

    Orbitrek przednionapędowy

    Z uwagi na ustawienie koła zamachowego z przodu, płozy znajdują się bliżej siebie. Jest to główny plus tego modelu. Minusem jest z pewnością wyższa cena niż wersji tylnonapędowej. Zaletami takiej wersji są:

  • Twój naturalny ruch, dzięki małemu rozstawowi stóp - np. około 4cm,
  • modele przednionapędowe mają zazwyczaj długi wykrok, około 50 cm. Dzięki temu nasze ćwiczenia są zbliżone do naturalnych ruchów, na dłuższą metę możemy docenić to rozwiązanie. Jest to też najlepszy orbitrek dla osób wysokich.

    Wadami natomiast są:

  • większe rozmiary od wersji tylnonapędowych,
  • skomplikowana konstrukcja,
  • wyższa cena od wersji tylnonapędowych.

    Orbitrek tylnonapędowy

    Na pewno taka technologia zastosowana w orbitreku jest starsza, ale i bardziej wytrzymała. Rodzaj tylnonapędowy również charakteryzuje się cichszą pracą, niższą wagą oraz mniejszymi rozmiarami. Zaletami wersji tylnonapędowej są:

  • prostsza konstrukcja,
  • wyższa trwałość,
  • niższa cena,
  • mniejszy rozmiar i niższa waga.

    Natomiast wadami są:

  • większy rozstaw stóp, bo sięgający od 16cm do 20cm,
  • krótszy krok - około 40cm.

    Ceny orbitreków do domu

    Na rynku znaleźć można modele, których ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, a sięgają kilku tysięcy. Najtańsze będą modele mechaniczne, których w sklepach czy w sieci jest mnóstwo, droższe będą modele magnetyczne i elektromagnetyczne. Dla przykładu tańszym rozwiązaniem będzie orbitrek elektromagnetyczny tylnonapędowy z krótkim i szerokim łukiem. Natomiast te droższe i zaawansowane modele, czyli orbitreki elektromagnetyczne przednionapędowe z długim i wąskim krokiem, innymi dodatkami typu wentylatory, rozbudowane programy treningowe itp. będą kosztować odpowiednio więcej. Każdy jednak powinien znaleźć orbitrek do domu, taki jaki mu odpowiada, bo rozstrzał modeli jak i cen na rynku jest bardzo duży.


  • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA