REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Ogrzewanie podłogowe - elektryczne czy gazowe?

Ogrzewanie podłogowe - elektryczne czy gazowe?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na wybudowanie domu czy remont mieszkania, w którym pojawi się wiele ciekawych udogodnień. Jednym z nich z pewnością jest ogrzewanie podłogowe, które w szczególności przydaje się jesienią i zimą.

Oczywiście można zastanawiać się nad tym, czy jest to inwestycja konieczna, czy może jednak kaprys. Zanim zatem zdecydujecie się na ten wydatek, warto rozważyć wszystkie wady i zalety tego systemu dogrzewania pomieszczeń. Tym bardziej że wśród propozycji spotkać można na przykład typowe ogrzewanie podłogowe elektryczne lub takie wykorzystujące ogrzewanie na podczerwień. Poza tym pojawia się również możliwość stworzenia ogrzewania podłogowego opartego na wykorzystaniu gazu. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, o których warto wspomnieć.

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień

Pierwszy typ ogrzewania podłogowego opiera się na wykorzystaniu energii elektrycznej i z pewnością jest korzystną opcją dla wszystkich osób posiadających system fotowoltaiczny. Dzięki panelom słonecznym koszt utrzymania podłogówki będzie znacznie niższy. Do stworzenia elektrycznego ogrzewania podłogowego można wykorzystać maty grzewcze lub folię grzewczą. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej opcji numer dwa, która opiera się na nowoczesnym systemie wykorzystującym promieniowanie podczerwone. Ogrzewanie podczerwienią cenione jest przede wszystkim w krajach skandynawskich. Jego główne zalety to przekazywanie ciepła na daleką odległość, które absorbowane jest jedynie przez organizmy żywe i przedmioty. Powietrze nie ogrzewa się, dzięki czemu krąży w nim znacznie mniej alergenów i jest zdatniejsze do oddychania. Wykorzystanie folii grzewczej czy mat nie zmusza nas do gruntownych remontów, ponieważ nie wymaga stworzenia całej sieci grzewczej czy podpięcia systemu do pieca. Wystarczy położyć folię pod panelami, odpowiednio ustawić termostat i można cieszyć się przyjemnym ciepłem. Jakie są wady tego rodzaju ogrzewania podłogowego? Folia może znajdować się jedynie w miejscach, na których nie będą ustawione meble przylegające do powierzchni podłogi.

Ogrzewanie podłogowe gazowe

Jak wygląda sytuacja w przypadku ogrzewania podłogowego gazowego? Jeśli zdecydujecie się właśnie na to rozwiązanie, na początku należy zadbać o dobranie odpowiedniego kotła i stworzenie instalacji w wybranych pomieszczeniach. Jest to zatem możliwe przy budowanie mieszkań lub domów od podstaw. Jedną z głównych zalet ogrzewania podłogowego gazowego są niskie koszty utrzymania. Nie można również zapominać o tym, że zazwyczaj nie ma żadnych ograniczeń dotyczących pokrycia, jakie może pojawić się na podłodze. Osoby, które troszczą się o ekologię, z pewnością zwrócą również uwagę na kwestie zanieczyszczenia powietrza, które jest znacznie niższe niż w przypadku spalania paliw stałych. Czy istnieją zatem jakiekolwiek wady gazowego ogrzewania podłogowego? Na początku nie można nie wymienić dość wysokich kosztów związanych z założeniem całego systemu, a także koniecznością zaplanowania tego kroku już na początku tworzenia planów budynku. Dodatkowo gazowe ogrzewanie nie sprawdzi się w starym budownictwie ze złą izolacją termiczną.

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe? Zdecydowanie tak! Należy jednak pamiętać o tym, aby dostosować jego rodzaj do powierzchni i konstrukcji budynku, w którym ma zostać zamontowane.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA