REKLAMA

Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać, korzystając z hulajnogi elektrycznej?

O czym należy pamiętać, korzystając z hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne podbijają serca Polaków. W ciągu kilku lat stały się jednym z najpopularniejszych środków transportu w centrach miast. Są wygodne, względnie bezpieczne i można je wypożyczyć za nieduże kwoty.

Dojazd do pracy lub do szkoły, zwłaszcza latem może być kłopotliwy. Jednak korzystając z hulajnogi, można go sobie w dużym stopniu uprzyjemnić. Warto poznać zasady poruszania się tym pojazdem, by uniknąć przykrych sytuacji.

Jazda elektryczną hulajnogą - podstawowe informacje

Maksymalna prędkość hulajnóg jest fabrycznie ograniczona. Od 1 stycznia 2022 roku nie może przekraczać 20 km/h. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo kierującego, a także innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Przepisy określają także, po jakich drogach hulajnoga elektryczna może się poruszać. Są to:

 • ścieżki rowerowe wyznaczone zgodnie z kierunkiem, w którym się poruszasz lub zamierzasz skręcić,
 • chodnik bez wyznaczonej ścieżki rowerowej, biegnący wzdłuż drogi o dopuszczalnej prędkości większej niż 30 km/h,
 • drogi publiczne o ograniczeniu prędkości do 30 km/h, czyli na przykład uliczki osiedlowe lub inne drogi wewnętrzne.

  Przepisy jasno określają, czego nie wolno robić, gdy poruszasz się elektryczną hulajnogą. Zabronione jest między innymi:

 • rozmawianie przez telefon komórkowy,
 • przewożenie innych osób lub ładunku, który nie mieści się w plecaku,
 • kierowanie pojazdem tylko jedną ręką,
 • przekraczanie prędkości 20 km/h.

  Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję, możesz także zostać ukarany mandatem. Za rozmowę przez telefon grozi Ci mandat w wysokości 200 złotych. Natomiast za prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu od 300 do 500 złotych.

  Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na hulajnodze elektrycznej?

  Najważniejsza zasada to dostosowanie prędkości do warunków. Gdy poruszasz się po zatłoczonej ścieżce rowerowej lub chodniku zrównaj prędkość z pieszymi, czyli nie przekraczaj 5 km/h. Jeżdżąc na hulajnodze bezwzględnie powinieneś korzystać z kasku. Jest to niedrogi dodatek, a może uchronić Cię przed bardzo poważnym urazem głowy. Warto wyposażyć się również w ochraniacze na kolana i łokcie.

  Powinieneś także uważnie się rozglądać i tak jak na drodze stosować zasadę ograniczonego zaufania. Piesi, a zwłaszcza dzieci, mogą zachowywać się spontanicznie i nie zwracać uwagi na innych użytkowników dróg. Warto także pomyśleć o wykupieniu specjalnej polisy ubezpieczeniowej. W razie kolizji z pieszym jesteś chroniony na podobnych warunkach jak w przypadku samochodowej polisy OC. Ubezpieczenie takie da Ci poczucie komfortu psychicznego i uchroni Cię przed ewentualną wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni.

  OC dla Ekocyklistów w LINK4!

  Właściciele hulajnóg elektrycznych nie muszą wykupywać polisy ubezpieczeniowej. Jednak OC dla Ekocyklistów w LINK4 to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wybierz je, szczególnie gdy często jeździsz hulajnogą po zatłoczonym mieście. W takim przypadku istnieje większe ryzyko kolizji z nieuważnymi pieszymi, czy uszkodzenia zaparkowanych lub poruszających się pojazdów.

  OC na rower i hulajnogę obejmuje dwa rodzaje szkód i są to:

 • Szkody rzeczowe - gdy jesteś sprawcą kolizji, choćby wtedy, gdy zarysujesz lub w inny sposób uszkodzisz np. pojazd na parkingu. Wówczas pokryjemy koszt wymiany, naprawy, lub lakierowania elementów karoserii.
 • Szkody osobowe - podczas jazdy po ścieżkach rowerowych może się zdarzyć, że potrącisz lub wpadniesz w pieszego, w wyniku czego odniesie on obrażenia.

  Jazda na elektrycznej hulajnodze. Kilka słów na koniec

  Poruszanie się elektryczną hulajnogą to duża przyjemność. Warto jednak zadbać także o to, by było ono bezpieczne. Dlatego też powinieneś przestrzegać najważniejszych przepisów oraz wykupić polisę OC dla Ekocyklistów w LINK4. Odwiedź stronę LINK4.pl i bezpieczne podróżuj na hulajnodze elektrycznej!

  Artykuł powstał we współpracy z LINK4

  Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów w LINK4 dostępne tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

 • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

  LINKI SPONSOROWANE

  REKLAMA

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA