REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Wola

inwestycje »

 

Nowy skwer na Woli. "Przywróćmy dawną świetność Muranowa"

  16 czerwca 2020

alt='Nowy skwer na Woli. "Przywróćmy dawną świetność Muranowa"'
źródło: Fot. UD Wola

Zaniedbana, betonowa przestrzeń tuż obok wolskiego ratusza zmieni się nie do poznania. Skwer zyska także patrona - projektanta Muranowa Południowego - Bohdana Lacherta.

REKLAMA

bck królowa śniegu 2025 2bck królowa śniegu 2025 0

- Bohdan Lachert przed II wojną światową był członkiem grupy architektonicznej Praesens. Tworzył razem z wybitnym Józefem Szanajcą. W 1945 roku został członkiem zespołu Biura Odbudowy Stolicy. Był profesorem Politechniki Warszawskiej - mówi Rafał Kowalczyk, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - Plac przy alei Solidarności 90 jest godnym miejscem dla jego upamiętnienia. Trzy galeriowce zaprojektowane przez Lacherta, wszystkie w pierzei dawnej ulicy Leszno, czyli dokładnie przed placem, to pierwsze budynki wzniesione w 1949 roku na Muranowie - tłumaczy. W poniedziałek, 15 czerwca odbyła się uroczystość nadania nazwy skwerowi oraz wernisaż pokonkursowej wystawy prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy zaprezentowali swoją wizję na kreatywne i innowacyjne urządzenie terenu.

- Jestem wdzięczna, że twórczość mojego dziadka została doceniona przez mieszkańców. Taka była idea przyświecająca całej twórczości Bohdana Lacherta. To na społeczną funkcję projektowania zwracał uwagę w naszych rozmowach o architekturze - wspomina Ewa Lachert-Stryjkowska - architekt, wnuczka Bohdana Lacherta.

O tym, że to plac przy al. Solidarności będzie nosił imię Lacherta, zdecydowała w ubiegłym roku Rada Warszawy.

- Mieszkam na Muranowie od urodzenia i cenię znakomity układ funkcjonalno-użytkowy tego osiedla. Żłobki, przedszkola, licea - na Muranowie wszystko było w zasięgu ręki. Pamiętam fontannę z żabkami, którą mijaliśmy w drodze do baru mlecznego "Łódzki". Wolski samorząd będzie podejmował wszelkie możliwe działania, które pozwolą odzyskać dawną świetność Muranowa - mówi Dariusz Puścian, radny dzielnicy. - Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy tu całoroczną, zadbaną i miłą przestrzeń, w której mieszkańcy, nie tylko Muranowa, ale i całej Woli, będą mogli spędzać czas - dodaje radny Adam Matusik.

Uroczystość nadania nazwy skwerowi odbyła się na placu przed Biblioteką Publiczną przy al. Solidarności 90.

Marcin Kalicki

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

mazowsze bezpieczne 2mazowsze bezpieczne 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

moje bielany 003 2moje bielany 003 0

REKLAMA

marywilska najlepszy adres 2marywilska najlepszy adres 0

REKLAMA

marywilska mikolajki 2025 3marywilska mikolajki 2025 0

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

autoreklama tustolica 3autoreklama tustolica 0

REKLAMA

bck balwanek 1bck balwanek 2bck balwanek 0

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

cmp 09-2025 3cmp 09-2025 0

REKLAMA

bck hip hop 1bck hip hop 2bck hip hop 0

REKLAMA

marywilska 7 dni w tygodniu 3marywilska 7 dni w tygodniu 0

REKLAMA

moje bielany 004 1moje bielany 004 2moje bielany 004 0