REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 1olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0
Białołęka

inwestycje »

 

Mennica przenosi się na Białołękę

  26 maja 2015

alt='Mennica przenosi się na Białołękę'
źródło: materiały prasowe

Na działce przy ul. Annopol powstaje nowy zakład produkcyjny Mennicy Polskiej.

REKLAMA

sporteum polkolonie 2sporteum polkolonie 0

Mennica Polska istnieje od 2005 roku, ale jej korzenie sięgają XVIII wieku, kiedy Stanisław August Poniatowski powołał Komisję Menniczą, a później Mennicę Warszawską. W styczniu 1796 roku została ona zamknięta, ale działalność wznowiła w 1810 roku, bijąc monety dla Księstwa Warszawskiego. Zlikwidowano ją w 1868 roku - budynek przy Bielańskiej, gdzie mieścił się zakład produkcyjny, został zburzony - do życia powróciła w 1924 roku na Markowskiej, na Pradze. Co powstanie na dawnej pętli Tarchomin Wieś? Pomysł jest, ale brakuje decyzji Co powstanie na dawnej pętli Tarchomin Wieś? Pomysł jest, ale brakuje decyzji Teren po dawnej pętli autobusowej Tarchomin Wieś od lat pozostaje niezagospodarowany. Mieszkańcy i radni widzą tam parking oraz zielony skwer, jednak brak porozumienia w sprawie prawa do gruntu sprawia, że inwestycja wciąż nie może ruszyć. Cztery lata później - jako Mennica Państwowa - otrzymała monopol na wyrób pieczęci państwowych, podczas II wojny światowej została splądrowana i zniszczona, choć prowadziła produkcję monet cynkowych. Od 1952 roku polskie złote (wprowadzone dwa lata wcześniej) bito na obecnej ulicy Pereca aż do roku 1994, kiedy to zakład przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa, a na Żelaznej 56 otwarto nową mincernię. W 2005 roku Mennica Polska stała się spółką akcyjną, do 2014 roku była jedynym producentem polskich monet obiegowych (obecnie monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy wybijane są w Wielkiej Brytanii), wybija też monety dla Dominikany, Armenii czy Ukrainy. Ma bogatą ofertę dla numizmatyków, a jej medale i monety kolekcjonerskie zdobywały nagrody na całym świecie. To Mennica Polska zaprezentowała pierwszą na świecie monetę w kształcie walca czy sferyczną.

Teraz przygotowuje się do kolejnych przenosin - na Białołękę. Chce przenieść tutaj tłoczenie monet z zakładu przy Żelaznej. Szkielet budynku jest już gotowy, prace budowlane mają się zakończyć w październiku. - Całą produkcję Mennicy Polskiej przenosimy na Annopol. Nowy zakład już powstaje i według przyjętego harmonogramu jeszcze w tym roku będziemy mogli uruchomić w nim produkcję - mówi Robert Wojtaś, dyrektor działu inwestycji budowlanych Mennicy Polskiej S.A. - Budynek przy ulicy Żelaznej 56 zostanie zburzony, a na jego miejscu powstanie zespół budynków mieszkalnych, będący pierwszym etapem naszego projektu deweloperskiego, pod roboczą nazwą Mennica Residence, który planujemy zakończyć w 2017 roku.

(wt)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Komentarze (1)

# gość

26.05.2015 09:10

i świetnie, więcej firm niech się przeniesie z Centrum na Białołękę, będzie bliżej do pracy :)
więcej na forum

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0

REKLAMA

biedronka 050 2biedronka 050 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 3refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 1olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA