Masz problemy z żylakami? Zobacz, jak sobie pomóc
Żylaki są częstym problemem osób wykonujących zawody związane z wielogodzinnym staniem. Stanowią powszechne schorzenie występujące wśród fryzjerów i sprzedawców. Częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Nie dość, że są nieestetyczne, to jeszcze stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia. W jaki sposób można poradzić sobie z żylakami?
Żylaki - czym są i dlaczego się pojawiają?
Niewydolność kończyn dolnych, nazywana powszechnie żylakami, to poważne i popularne schorzenie. Czym są żylaki? Żylaki to nic innego jak zmiany morfologiczne, polegające na uszkodzeniu zastawek żylnych. W wyniku tego uszkodzenia przepływ krwi się odwraca, a następnie dochodzi do zwiększonego ciśnienia żylnego. Najczęstszą przyczyną powstawania żylaków są czynniki genetyczne. Początkowym objawem pojawienia się żył są pajączki - niewielkie, sinoczerwone żyłki. Ten defekt kosmetyczny można szybko i bezboleśnie usunąć przy użyciu lasera transdermalnego lub skleroterapii. Pierwszymi symptomami, które wyprzedzają pojawienie się żylaków, są obrzęki i uczucie ciężkości nóg oraz uczucie niespokojnych nóg.
USG Dopplera - na czym polega?
W przypadku problemów z żylakami wykonuje się USG Dopplera. USG Warszawa umożliwia sprawdzenie drożności żył pacjenta. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Specjalna głowica pokryta żelem kontaktowym jest przykładana do powierzchni skóry. Badanie ultrasonograficzne, czyli badanie USG warszawa prywatnie, stanowi pierwszy krok w postawieniu diagnozy i doborze odpowiednich metod leczenia. USG pozwala ocenić wydolność żył pacjenta i sprawdzenie, czy w żyle nie występuje przepływ wsteczny.
W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu żylaków?
Wśród metod zapobiegającym pojawianiu się problemów żylnych lekarze wymieniają częstą zmianę pozycji ciała. Osoby, które przez wiele godzin w ciągu dnia stoją, powinny raz na jakiś czas usiąść. Świetnym sprzymierzeńcem żył i nóg są wszelkiego rodzaju sporty, w tym bieganie i pływanie, które pozwalają utrzymać układ żylny w dobrym stanie. Podobnie sprawa ma się w odwrotnym przypadku - osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny co godzinę wstać z krzesła i zrobić sobie krótki spacer. Żylaki są częstym problemem stomatologów, chirurgów, pielęgniarek czy fryzjerek.
Jakie są skutki nieleczonych żylaków?
Skutki nieleczonych żył prowadzą do powstania zgrubień żylnych, nieestetycznych przebarwień. Nieleczone mogą zwiększać ryzyko zatorów i zakrzepicy żylnej, a także owrzodzeń. Nieleczone żylaki pogarszają również drastycznie wygląd nóg i mogą być przyczyną niskiej samooceny.