Majowy weekend - jedziemy za miasto!
26 kwietnia 2013
Długi majowy weekend może być świetnym pretekstem na wycieczkę. Proponujemy kilka mniej oczywistych miejsc, które warto odwiedzić z rodziną - wszak nie tylko warszawską Starówką, Łazienkami czy letniskami człowiek żyje...
Strusie w Piasecznie
Struś chowa głowę w piasek? Nieprawda! Za to jego oczy są większe od mózgu. Te największe żyjące ptaki można obejrzeć w gospodarstwie hodowlanym w Piasecznie. Oprócz nich na fermie są też dziki, pawie, białe daniele, kucyk i bażanty. Na miejscu można kupić wyroby ze strusich piór, mięsa i jaj - strusi sernik jest wyśmienity! Szczegóły: www.strusie.prv.pl
Jeden z najstarszych zamków w Polsce, pierwsza stolica Mazowsza, ważny ośrodek handlowy i polityczny. Od maja w weekendy organizowane są pokazy umiejętności rycerskich, kramy rzemieślników, turnieje łucznicze dla publiczności. Na dziedzińcu zamku wystawa machin oblężniczych. Możliwość noclegu na zamku - może uda się spotkać Białą Damę?
Powstała na zlecenie Napoleona, użytkowana przez wojska różnych krajów aż po czasy współczesne. Od kilku lat armia chce ją sprzedać. Jest zabytkiem architektury militarnej trzech krajów: Francji, Rosji i Polski. Zwiedzać można samodzielnie i z przewodnikiem - decydując się na tę drugą opcję, będzie można zobaczyć miejsca niedostępne dla innych...
Ogród botaniczny w Powsinie
Nie dla alergików, ale budząca się do życia po zimie przyroda nigdzie indziej nie pokazuje swej bujności, jak w Powsinie właśnie. Od 1990 można go zwiedzać - wcześniej był placówką naukową. Do oglądania jest blisko 13 tysięcy gatunków, w tym tropikalne i wspaniałe sukulenty.
Mościska - Farma Iluzji
85 kilometrów od Warszawy czekają m.in. takie atrakcje jak Latająca Chata Tajemnic, czyli jedyna na świecie chata unoszona z jednej strony przez balony, którą można podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale i od środka, czy też Muzeum Iluzji, a w nim niesamowite hologramy, iluzje ścienne i mirage 3D. Jak na tego typu miejsce przystało, nie brakuje również placów zabaw, boisk, ścieżek zdrowia oraz innych atrakcji do aktywnego wypoczynku. Całości dopełniają rozliczne instalacje, rzeźby i konstrukcje iluzjonistyczne, takie jak Lewitujący Kran, Niemożliwy Trójkąt, Studnia Nieskończoności, Tunel Zapomnienia i wiele innych.
Sochaczew - muzeum wąskotorówek
Sochaczewski oddział Muzeum Kolejnictwa prezentuje kolej wąskotorową - 145 jednostek taboru wąskotorowego, a także kolekcje historycznych przedmiotów dokumentujących codzienne życie kolei wąskotorowych w Polsce. W maju przejechać się pociągiem zabytkowym będzie można dopiero pod koniec miesiąca, ale warto się tam wybrać w długi weekend i tak.
Szydłowiec - muzeum instrumentów
Muzeum szydłowieckie jest jedyne w swoim rodzaju. Jest osobliwością pośród wielu innych placówek muzealnych w kraju. Siłą jego oryginalności są przede wszystkim zbiory i historyczne pierwszeństwo. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych to pierwsze w świecie samodzielne muzeum poświęcone ludowym instrumentom muzycznym, pierwsze w świecie specjalistyczne muzeum instrumentów muzycznych jednego kraju i jak dotąd, jedyne w Polsce. Dziś MLIM ma grubo ponad 2 tys. muzealiów, w tym historyczno-artystycznych. Zbiory te pod względem liczebności i oryginalności nie mają odpowiednika w kraju.
Otrębusy - syrenka i jaguar
Kolekcja pojazdów zaczęła powstawać jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, ale Muzeum Motoryzacji w Otrębusach oficjalnie otwarto w 1995 roku. Wśród eksponatów są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery, motocykle, a także sprawne czołgi. Można tu zobaczyć oryginalne auto Stalina, mercedesa Lody Halamy, samochody Elvisa czy Marylin Monroe. Swoje miejsce znalazły też tu jaguary Grażyny Szapołowskiej i Bogusława Lindy.
Jeżeli skorzystacie z naszych propozycji, nie pogardzimy wspomnieniami, które razem ze zdjęciami można przysyłać na adres echo@gazetaecho.pl.
(wt)