Wydatki
| autor: | Łukasz Zawada |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Filtry |
| wydanie: | pierwsze, Warszawa |
| data: | 1 września 2021 |
| forma: | e-book (epub, mobipocket) |
| liczba stron: | 192 |
| ISBN: | 978-83-9612645-0 |
,,Wydatki" to powieść o wielkiej miłości, która - trochę jak w klasycznych romansach, a trochę zupełnie inaczej - nie może się ziścić. Powieść podróżnicza o odkryciu Ameryki, że pieniądze rządzą światem. Powieść encyklopedyczna, odzwierciedlająca intelektualny horyzont właściwy dla naszej kultury. Powieść resentymentalna, pełna żalu, że nie jest komercyjną, dochodową powieścią - i powieścią w ogóle. O niekreatywnym lenistwie. O nonsensie pracy. O nieubłaganej przegranej, która czeka na adeptów literatury i jedynym marzeniu: bogactwie.
Zawada opowiada o największym tabu współczesności: pieniądzach. ,,Wydatki" to opowieść o tym, że w kapitalizmie są one ukrytym lub jawnym motywem każdej ludzkiej aktywności. Miłość? Nie ma szans na powodzenie, jeśli kapitał początkowy zakochanych nie jest porównywalny. Sztuka? Nawet ta najbardziej śmiała skrycie chciałaby się dobrze sprzedawać. Artysta? Tak naprawdę, o zgrozo!, nie bardzo chciałby umrzeć z głodu.
,,Wydatki" to również książka o samym pisaniu, o tym, co to znaczy, że jest się osobą piszącą. Zawada bezlitośnie konfrontuje kolejne mity dotyczące tego zajęcia z kapitalistyczną rzeczywistością, w której najbardziej liczy się najlepiej sprzedający się towar. Kpi także z przemysłu kulturalnego, nie oszczędzając przy tym własnego bohatera. Ta napisana błyskotliwym językiem, skrząca się humorem książka, nawiązująca stylem i stosowanymi w niej technikami do dorobku artystycznego grupy OuLiPo, jest też bowiem opowieścią o rozczarowaniu, o wiecznie niespełnionej obietnicy, którą składa nam system, w którym żyjemy, a która nieodmiennie okazuje się bez pokrycia.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, e-book ]Fantastyka bez granic.Tom IIpraca zbiorowa -
nowość[ książka, e-book ]Za zakrętem drogi, za zakolem rzekiMaciej Froński, Dawid Juraszek -
nowość[ książka ]Antygona w Nowym JorkuJanusz Głowacki -
nowość[ książka, audiobook ]Awiatorzy. Opowieść o polskich lotnikachJarosław Sokół -
nowość[ książka, e-book ]FrajdaMarta Dzido -
nowość[ książka, e-book ]SycyliadaDaniel Wyszogrodzki -
nowość[ książka, e-book ]Księga lataTove Jansson -
nowość[ e-book ]ProchowniaJens Bjorneboe -
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Regulamin tłoczni winJohn Irving -
nowość[ audiobook, e-book ]ŻarSandor Marai -
nowość[ e-book ]Dzień, w którym umarł Nils VikFrode Grytten -
nowość[ e-book ]Czystość i zmazaMary Douglas
REKLAMA
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA






























