REKLAMA
Wiejskie dzieci. Kiedy nasi przodkowie byli mali
| autor: | Aneta Godynia |
| wydawnictwo: | Sploty |
| wydanie: | Gliwice |
| nowość: | 14 kwietnia 2026 |
| czas: | 12 godz. 42 min |
| ISBN: | 978-83-2899994-7 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, pdf, mobipocket) | 2026.01.28 |
| 2026.04.14 | |
Dlaczego Polacy nie wstydzą się już wiejskiego pochodzenia " PRZECZYTAJ
"Łatwiej o dzieciątko niż o cielątko". Prawdziwe życie wiejskich dzieci " PRZECZYTAJ
Klątwa zrośniętych owoców. W co wierzyły nasze prababki, będąc w ciąży? " PRZECZYTAJ
Te imiona nadawano tylko nieślubnym dzieciom. "Miała to być przestroga dla innych" " PRZECZYTAJ
Dzieciństwo bez beztroski. Tak wyglądała codzienność najmłodszych na dawnej wsi " PRZECZYTAJ
Dzieciństwo odarte z mitów. Jak wyglądało życie wiejskich dzieci w XIX wieku i na początku XX stulecia? " PRZECZYTAJ
Jak żyły dzieci na polskiej wsi? Poruszająca opowieść w radiowej bibliotece " PRZECZYTAJ
Na wsiach nieślubne dzieci były zawsze " PRZECZYTAJ
Polska wieś przełomu XIX i XX wieku to miejsce, w którym dzieciństwo - rozumiane jako szczególny, chroniony okres życia, przeznaczony na naukę i zabawę - praktycznie nie istniało. Małe dzieci w chłopskich rodzinach żyły w zasadzie tymi samymi sprawami, którymi żyli dorośli. Tak samo dotyczyła ich praca, obowiązki i lęk przed głodem czy śmiertelnymi chorobami. Brzmi przygnębiająco? Niewątpliwie. Tym bardziej gdy uświadomimy sobie, że tamte niedożywione, przemęczone, pozbawione beztroski maluchy były naszymi prababkami i pradziadkami.
W swojej książce Aneta Godynia spogląda na koniec XIX, początek XX wieku i na II Rzeczpospolitą oczami wiejskich dzieci. Pokazuje między innymi codzienny znój, którym przede wszystkim wypełniona była ich egzystencja. Pisze również o zabawach, edukacji, karach, ówczesnym podejściu do wychowania oraz o relacjach dzieci z dorosłymi. Opowiada o emocjach, marzeniach i tęsknotach. Przywraca głos najmłodszym sprzed ponad stulecia - tym, z których codzienności wyrosły nasze korzenie.
Dla czytelników, którzy chcą lepiej zrozumieć losy swoich przodków i przyjrzeć się codzienności, w jakiej dorastały wcześniejsze pokolenia Polaków, książka ta będzie cennym źródłem wiedzy o dzieciństwie w XIX-wiecznych chłopskich rodzinach.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ e-book ]88%Maren Uthaug
-
nowość[ audiobook, e-book ]Mario i czarodziej / Pan i piesThomas Mann
-
nowość[ e-book ]Pedro Paramo i inne prozyJuan Rulfo
-
nowość[ e-book ]PAX. Wojna i pokój w złotej epoce RzymuTom Holland
-
nowość[ audiobook, e-book ]MarzycielWładysław Reymont
-
nowość[ książka, e-book ]Ryby i ludzieNettie Jones
-
nowość[ książka ]Dom na Groblach. Pogrążeni w ciemnościachWiktoria Gische
-
nowość[ książka, e-book ]VladimirJulia May Jonas
-
nowość[ książka ]GliffAli Smith
-
nowość[ książka ]Ulepieni z winyJoanna Elmy
-
nowość[ audiobook, e-book ]Wybór AdyMaria Paszyńska
-
nowość[ audiobook, e-book ]Córka z Norwegii. Cykl Utracone córki. Tom 7Soraya Lane
LINKI SPONSOROWANE























