Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku
| autor: | Łopuszański Piotr |
| wydawnictwo: | Prószyński Media |
| wydanie: | 1, Warszawa |
| data: | 19 października 2019 |
| forma: | e-book (epub, mobipocket) |
| liczba stron: | 448 |
| ISBN: | 978-83-8169812-2 |
Inne formy i wydania
| książka, okładka twarda, 1 | 2019.09.19 |
| książka, okładka miękka, 1 | 2019.10.01 |
| e-book (epub, mobipocket), 1 | 2019.10.19 |
Codzienne życie literatów Warszawy, jego specyfika (powszechne jadanie śniadań w mleczarniach i handelkach oraz bywanie w kawiarniach i na jour fixe'ach) i towarzyszące mu zabójstwa z miłości i pobicia z urażonej ambicji, orgie i nieślubne dzieci, zakazy cenzury i próby ich obejścia, słowem - to, o czym nie piszą podręczniki literatury.
Odkłamane sylwetki pisarzy, które czasem fałszowano - ze względów obyczajowych, towarzyskich czy politycznych.
Szczególnie ucierpiało pokolenie pozytywistów, z których niezasłużenie uczyniono nudziarzy, z kolei do twórców Młodej Polski przylgnęło miano szaleńców.
Pięćdziesiąt lat historii Warszawy - od powstania styczniowego po wybuch I wojny światowej - miasta znaczącego, dawnej stolicy Rzeczypospolitej, sprowadzonej przez zaborcę do rzędu miasta gubernialnego na rosyjskiej prowincji. Przemiany cywilizacyjne w Warszawie, życie pisarzy pod zaborem rosyjskim, dokonania twórcze, sukcesy wydawnicze, skandale, romanse - to znajdziemy w książce "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku".
Piotr Łopuszański (ur. 1966 we Francji) - pisarz, publicysta. Z wykształcenia filozof. Na Uniwersytecie Warszawskim studiował także polonistykę i historię sztuki. Jako publicysta zadebiutował w 1991 roku na łamach prasy literackiej.
Publikował m.in. na łamach "Życia Warszawy", "Przeglądu Artystyczno-Literackiego", "Twórczości", "Podkowiańskiego Magazynu Kulturalnego", "Pamiętnika Literackiego", "Stolicy" i "Skarpy Warszawskiej". Zajmuje się badaniem życia i twórczości Bolesława Leśmiana, o którym wydał 4 książki. Ponadto opublikował m.in. biografię "Gustaw Holoubek. Filozof bycia, PRL w stylu pop" oraz "Warszawę literacką w PRL" i "Warszawę literacką w okresie międzywojennym".
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ e-book ]Patrol na ZachodzieSandor Marai -
nowość[ książka ]Dzień jak co dzieńPrzemysław Liziniewicz -
nowość[ audiobook ]Życie seksualne chłopówKatarzyna Frankowska -
nowość[ książka ]Marsedelegiusz bardzo wielkiPrzemysław Liziniewicz -
nowość[ książka, audiobook ]Głosy z głębi. Nieoczywista podróż przez WłochyPaolo Rumiz -
nowość[ książka ]Poczucie mocy. Relacje tych, którzy braliPrzemysław Liziniewicz -
nowość[ e-book ]Etyka okrucieństwaJose Ovejero -
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Masa o życiu świadka koronnego. Jarosław Sokołowski "Masa" w rozmowie z Arturem GórskimArtur Górski -
nowość[ książka ]Leonard Cohen. Świadek upadku aniołówChristophe Lebold -
nowość[ książka, e-book ]Z ulicy na scenę. Moje życie i Wu-Tang ClanRaekwon, Anthony Bozza -
nowość[ książka, audiobook ]Kocham cię, zrób mi przelew. Historie o miłości, która kosztowała miliony, zdrowie, a nawet życieKlaudia Ziółkowska -
nowość[ książka, audiobook, e-book ]OskarżonaQuentin McDermott
LINKI SPONSOROWANE
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

































