Przylepka i Potwór
autor: | Susana Osorio-Mrożek |
przekład: | Marta Szafrańska-Brandt, Maciej Świerkocki |
wydawnictwo: | Wydawnictwo Literackie |
wydanie: | pierwsze, Kraków |
data: | 14 lipca 2021 |
forma: | książka |
wymiary: | 143 × 205 mm |
liczba stron: | 520 |
ISBN: | 978-83-0807398-8 |
Inne formy i wydania
e-book (epub, mobipocket), pierwsze | 2021.07.14 |
książka, pierwsze | 2021.07.14 |
Zupełnie nieznane oblicze Sławomira Mrożka! Mistrz absurdu, uznawany za mizantropa i introwertyka, okazuje się prawdziwym romantykiem dzięki wspomnieniom prosto z szuflady (i z serca) jego żony.
,,Zaczynało mi się nudzić. Czekałam w recepcji hotelu już od czterdziestu minut, kiedy zobaczyłam, jak wchodzi wysoki, postawny mężczyzna w dżinsach, z miną Gary'ego Coopera wyrażającą pewność siebie i zarazem nieśmiałość. Spojrzałam na niego, on spojrzał na mnie, uśmiechnęłam się, on się uśmiechnął i w tamtej chwili nie liczyło się nic więcej".
Tak zaczyna się niezwykle osobista opowieść Susany Mrożek, która poznała pisarza w 1979 roku w Meksyku. On był wdowcem, miał 49 lat i tkwił w długiej burzliwej relacji z mężatką. Susana miała wtedy 27 lat, była po rozwodzie i podjęła decyzję, że nigdy więcej nie wyjdzie za mąż. Została tłumaczką i przewodniczką Sławomira, on był jej przyjacielem, bezwarunkowo szczerym. Zakochali się, rozjechali, pisali do siebie, szukali się, spotykali w Europie, rozstawali, wchodzili w nowe związki, ranili, tęsknili. W 1987 roku oświadczył się jej w Paryżu. Bez namysłu odpowiedziała nie, ale to nie koniec tej historii pokazującej głębokie uczucie łączące dwoje dojrzałych i świadomych siebie ludzi - miłość z jej blaskami i cieniami, która jest w stanie przezwyciężyć mroczne, depresyjne tło, nieobce obojgu.
Wspomnienia Susany Mrożek, przeplatane listami, jakie para pisała do siebie przez lata, oraz nieznanymi rysunkami Mrożka, pokazują pisarza z zupełnie nieznanej strony. Kto by pomyślał, że Sławomir Mrożek, jawiący się powszechnie jako samotnik stroniący od wszelkich egzaltowanych uniesień, ozdabiał swoje liściki do ukochanej serduszkami i zapakowywał je w koperty z Hello Kitty? Jednak ogromna czułość, jaką Susana i Sławomir darzyli się przez lata, nie ma w sobie nic infantylnego. Czy możliwe jest pogodzenie tych wszystkich sprzeczności: depresji, namiętności, osamotnienia, czułości, beztroski i prozy życia w obliczu chorób i upływającego czasu? Mrożkowie znaleźli na to własny, jedyny w swoim rodzaju sposób, a Susana Mrożek nareszcie uchyla rąbka tajemnicy.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, e-book ]Urwany ślad. Zaginieni w amerykańskich parkach narodowychJon Billman
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Mogłem milczećJacek Dubois, Igor Tuleya, Anna Matusiak
-
nowość[ książka ]Piekło tuż za rogiemTricky
-
nowość[ książka ]Frida Kahlo. Listy miłosneSuzanne Barbezat
-
nowość[ książka, e-book ]Najlepsi . Kowboje, którzy polecieli w kosmosTom Wolfe
-
nowość[ książka, e-book ]Dusza. Historia ludzkiego umysłuPaul Ham
-
nowość[ książka, e-book ]Tajemniczy pan Nakamoto. Kim jest genialny twórca kryptowaluty?Benjamin Wallace
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Didaskalia. Osiem rozmów o przyszłości PolskiPatrycjusz Wyżga
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Tajwan. Herbatka na beczce prochuMarcin Jacoby
-
nowość[ książka ]Byłem więźniem ...wyzwolił mnie OnRoman ps. Jonasz Kotliński
-
nowość[ audiobook, e-book ]Skóra matki. Psychologiczny portret Eda GeinaJuliusz J. Manell
-
nowość[ książka, e-book ]Zamachy w PRL. Prawda skryta w mrokuIwona Kienzler
LINKI SPONSOROWANE