Ponury tygrys
| tytuł oryg.: | Triste tigre |
| autor: | Neige Sinno |
| przekład: | Katarzyna Marczewska |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Literackie |
| wydanie: | pierwsze, Kraków |
| data: | 29 stycznia 2025 |
| forma: | książka, okładka miękka |
| wymiary: | 123 × 197 mm |
| liczba stron: | 288 |
| ISBN: | 978-83-0808550-9 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket), pierwsze | 2025.01.29 |
| książka, okładka miękka, pierwsze | 2025.01.29 |
O czym się nie mówi, nie istnieje.
Świadectwo seksualnej przemocy i życia w kłamstwie.
Ta historia zdarzyła się naprawdę.
Neige Sinno ma siedem albo osiem lat, gdy ojczym zaczyna ją gwałcić. Matka, nauczyciele, sąsiedzi - nikt niczego nie widzi, niczego się nie domyśla. Zastraszona dziewczynka milczy.
W obawie, by podobna krzywda nie spotkała jej siostry i przyrodniego rodzeństwa, już po wyjeździe na studia Neige składa zawiadomienie do prokuratury. W jawnym procesie mężczyzna przyznaje się do winy, ale dla lokalnej społeczności, to ona, nie on, staje się czarną owcą. Kat i ofiara, niczym tygrys i jagnię z wiersza Williama Blake'a, są na siebie skazani.
Teksty Nabokova, Woolf, Morisson, Carr?re'a i Despentes, wspomnienia z dzieciństwa, doniesienia prasowe, archiwa - czy dzięki nim uda się wreszcie opowiedzieć o tym, co niemożliwe do opowiedzenia? I wygrać zakład o zbawczą, ocalającą moc literatury?
Radykalnie szczera książka balansująca między powieścią, pamiętnikiem, esejem oraz konfesją w stylu Annie Ernaux i ruchu #MeToo. Uhonorowana Premio Strega Europeo, Prix Femina i Prix Goncourt des Lycéens stała się ważnym głosem w debacie na temat zniesienia przedawnienia przestępstw seksualnych wobec dzieci.
,,Bez wątpienia najmocniejsza i najgłębsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam, o tym, jak dorosły może zdewastować życie dziecka".
Annie Ernaux
,,Jakim językiem wyrazić niewyrażalne, żeby nie szantażować, nie estetyzować, nie zakłamać, nie nadużywać, nie przerazić czytelnika, a jednocześnie dotrzeć do jego serca i umysłu? Dawno nie czytałam tak fascynującej prozy z pogranicza autobiografii i literatury pięknej. Książka kompletna, mam ochotę powiedzieć, choć przy takim temacie wydaje się to nieprawdopodobne. Wspaniała".
Liliana Hermetz
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ audiobook, e-book ]Kobiety, o których myślę nocąMia Kankimaki
-
nowość[ książka ]Szczygieł (barwione brzegi)Donna Tartt
-
nowość[ książka, e-book ]Mężczyźni bez kobietHaruki Murakami
-
nowość[ książka, e-book ]Zdrajczyni Jane BoleynPhilippa Gregory
-
nowość[ książka, e-book ]O czym mówię, kiedy mówię o bieganiuHaruki Murakami
-
nowość[ książka ]Tajemna historia (barwione brzegi)Donna Tartt
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Porządek dniaEric Vuillard
-
nowość[ książka, audiobook ]Oskar i pani RóżaEric-Emmanuel Schmitt
-
nowość[ audiobook, e-book ]AnomaliaHerve Le Tellier
-
nowość[ książka, e-book ]Historia we fraszkach: Od Mieszka po StaszkaLech Makowiecki
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Wzgórze AniołówMagdalena Kordel
-
nowość[ książka ]Atlas zbuntowany TW. OPRAWAAyn Rand
LINKI SPONSOROWANE














































