Pieniądz. Historia ludzkości
tytuł oryg.: | Money |
autor: | David McWilliams |
przekład: | Diana Wierzbicka |
wydawnictwo: | Wydawnictwo Marginesy |
wydanie: | 1, Warszawa |
zapowiedź: | 8 października 2025 |
forma: | książka, okładka miękka ze skrzydełkami |
wymiary: | 150 × 230 mm |
liczba stron: | 384 |
ISBN: | 978-83-6854922-5 |
Międzynarodowy bestseller idealny dla miłośników Yuvala Noaha Harariego. Książka roku ,,Financial Timesa", ,,Observera" i ,,The Economist".
Od pierwszej miarki zboża po współczesne finansowe innowacje - i przekręty.
Czym właściwie jest pieniądz? Przedmiotem, ideą, a może technologią, która od tysięcy lat oddziałuje na rozwój człowieka i kształt społeczeństw?
David McWilliams zabiera nas w niesamowitą i pełną humoru podróż przez historię ludzkości, gdzie katalizatorem zmian okazuje się właśnie pieniądz. To, co uważamy za oczywistość, McWilliams ukazuje w zupełnie nowym świetle - od przełomowego momentu, którym było porzucenie koczowniczego trybu życia, przez pierwsze kredyty i instytucje finansowe, aż po rozwój kryptowalut. Przedstawiając historię rozwoju ekonomii, przy okazji przystępnie tłumaczy genezę i istotę zjawisk gospodarczych, z którymi mamy do czynienia do dziś.
Dziękibłyskotliwemu połączeniu historii, ekonomii i antropologii, Pieniądz to fascynująca lektura dla wszystkich zainteresowanych mechanizmami przemian społecznych oraz dla tych, którzy poszukują nieoczywistej, zaskakującej analizy.
Pieniądze (podobno) szczęścia nie dają, dały nam za to tę fascynującą historię! Jak pieniądz dołożył swoje - nomen omen - trzy grosze do punktów zwrotnych w historii ludzkości i stał się jedynym uniwersalnym językiem świata, a ludzie ze wszystkich sił próbują zrozumieć alchemię pieniądza. Money makes the world go round - i ta książka to udowadnia!
Wojciech Kowalik, dziennikarz ekonomiczny Tok FM
To opowieść o najdziwniejszym wynalazku ludzkości. Wynalazku, który potrafi jednocześnie wywoływać wojny i wznosić majestatyczne katedry. McWilliams prowadzi nas od Babilonu po kryptowaluty, od Tyberiusza po Johna Lawa. Wciąga, prowokuje i zadaje trudne pytania. Jako ktoś, kto sam zajmuje się opowiadaniem o historii, uwielbiam, gdy książka łączy rzetelne fakty z dobrze napisaną opowieścią. Ta naprawdę pomaga zrozumieć świat, w którym żyjemy.
Rafał Sadowski, Podcast Historyczny
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Cela numer 24. Rozmowy z dożywotnimiZbyszek Nowak
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Franz Kafka. Koszmar rozumuErnst Pawel
-
nowość[ książka ]Świrszczyńska. Genialna i nieznanaAgnieszka Stapkiewicz
-
nowość[ książka ]NarcydziełoDariusz Lewandowski
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Saga Puszczy BiałowieskiejSimona Kossak
-
nowość[ e-book ]Czwarty miecz. Historia Abimaela Guzmana i Świetlistego SzlakuSantiago Roncagliolo
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]James Dean. Sekret życiaJason Colavito
-
nowość[ książka, e-book ]Jan Nowicki. Trochę anioł, trochę biesAleksandra Szarłat
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Wisła w ogniu. Jak bandyci ukradli Wisłę KrakówSzymon Jadczak
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Poza scenariuszemMaciej Orłoś, Adrian Jasiński
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]24 razy dożywocie. Rozmowy twarzą w twarzZbyszek Nowak
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Dzieci odchodzą w ciszy. Sprawa Kamilka z CzęstochowyBartosz Wojsa
LINKI SPONSOROWANE