REKLAMA
Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój
| autor: | Marek Górlikowski |
| wydawnictwo: | Znak |
| wydanie: | Kraków |
| data: | 4 września 2019 |
| ISBN: | 978-83-2408130-1 |
Inne formy i wydania
| książka, okładka twarda, pierwsze | 2018.08.01 |
| e-book (epub, mobipocket) | 2018.08.02 |
| 2019.09.04 | |
Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa - będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę.
"Noblista z Nowolipek" to nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.
Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską - o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: ,,Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna".
Na sąsiedniej półce
-
[ książka, audiobook, e-book ]Ilustrator. Przygody ojca Koziołka Matołka dla dorosłychMarek Górlikowski
-
[ książka, audiobook, e-book ]Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzieMarek Górlikowski
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]PRL Artyści niesforniSławomir Koper
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Luksus kontra proste życieJakub Szczęsny
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Masa o żołnierzach polskiej mafii. Jarosław Sokołowski ,,Masa" w rozmowie z Arturem GórskimArtur Górski
-
nowość[ książka, e-book ]Minione światy. Podróż do początków ZiemiThomas Halliday
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Atomowi. Testy nuklearne na ludziachŁukasz Dynowski
-
nowość[ książka, e-book ]Koniec wszystkiego. Jak wojna prowadzi do zniszczeniaVictor Davis Hanson
-
nowość[ książka, audiobook ]Proces o minispódniczkę. Miss Fallaci podbija świat modyOriana Fallaci
-
nowość[ książka, audiobook ]Gdzie rosną cedry. Zapiski z wędrówki przez JaponięCraig Mod
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Brakująca połowa dziejów 2. Nowa historia kobiet na ziemiach polskichAnna Kowalczyk
-
nowość[ książka, audiobook ]Człowiek i wilk. Historia splamiona krwiąKrzysztof Potaczała























