Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów
| autor: | Justyna Pobiedzińska |
| wydawnictwo: | Agora Książka i Muzyka sp. z o.o |
| wydanie: | Warszawa |
| data: | 26 lutego 2020 |
| forma: | e-book (epub, mobipocket) |
| liczba stron: | 272 |
| ISBN: | 978-83-2683311-3 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket) | 2020.02.26 |
| książka, okładka miękka ze skrzydełkami | 2020.02.26 |
W 2014 roku wybuchła słynna afera taśmowa. Dzięki nagraniom kelnerów w restauracji ,,Sowa i przyjaciele" prywatne rozmowy polityków wyciekły do mediów, a reprezentanci tej cichej i niezauważanej dotąd profesji znaleźli się... na widelcu. Kelnerzy stali się podejrzani. Bo kim w ogóle są ludzie, którzy podają nam jedzenie? Co sobie myślą, kiedy obserwują nas z boku i kiedy odchodzimy od stołu, zwykle nie zostawiając napiwków? Z czego zwierza się kelnerom podczas lunchu ,,warszawka", o czym opowiadają studenci na imprezie, a o czym klienci domu publicznego? Do czego więc potrzebujemy kelnerów i czy powinniśmy się ich bać?
Justyna Pobiedzińska sprawdziła, jak to się dzieje, że przedstawiciele branży gastronomicznej poznają tyle tajemnic swoich klientów. Dotarła do kelnerów, którzy pracowali w najróżniejszych lokalach i częściach Polski od lat 40. XX wieku po dzień dzisiejszy. Obsługiwali papieży i cesarzowe, morderców, dygnitarzy PZPR, terrorystów, celebrytów, a przede wszystkim tzw. zwykłych ludzi. Ich opowieści układają się w barwną panoramę obyczajową Polski kilku dekad, a portret nas samych - widzianych oczami kelnerów - równie często bawi i wzrusza, co zawstydza.
,,Gastronomia się skończyła. Talerzówa zapierdala, nie ma flambirowania, podawania przy gościu. Ludzie nie mają pojęcia o kelnerstwie, o gastronomii, została stołówka, chiński produkt. Wszystko jest chała, skończył się wersal. Nie ma konwenansów, gracji, nic. Wszystko zanikło.
Mógłbym godzinami opowiadać ploteczki, kto do soku pomarańczowego na śniadanie zamawiał wódkę, tak żeby nikt nie widział, a z kogo po pijaku wyszła świnia i cham" - fragment książki
,,Najwięcej o naszym społeczeństwie wiedzą z pewnością barmani, spowiednicy oraz kelnerzy. Wszystkich ich obowiązuje tajemnica zawodowa, jednak pracownikom gastronomii nie grozi ekskomunika za jej złamanie. W związku z tym Justynie Pobiedzińskiej udało się namówić na zwierzenia kelnerki i kelnerów, barmanki i barmanów z restauracji, barów, hoteli oraz lupanarów, miejsc wykwintnych i całkiem podrzędnych, odwiedzanych przez beau monde i tak zwany element. Wyszło z tego dzieło pasjonujące, będące nie tylko rodzajem polskiej kroniki gastronomicznej ostatnich lat kilkudziesięciu, lecz również zapisem zmian społecznych, jakie wówczas nastąpiły" - Robert Makłowicz
O Autorce:
JUSTYNA POBIEDZIŃSKA - absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego; dziennikarka, reporterka, scenarzystka. ,,Napiwku nie będzie" to jej książkowy debiut.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka ]Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Światło geniuszu, mrok rywalizacjiRoberto Mercadini
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Na mojej warcie. Przewodzenie NATO w czasie wojnyJens Stoltenberg
-
nowość[ książka, e-book ]Urwany ślad. Zaginieni w amerykańskich parkach narodowychJon Billman
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Mogłem milczećJacek Dubois, Igor Tuleya, Anna Matusiak
-
nowość[ książka ]Piekło tuż za rogiemTricky
-
nowość[ książka ]Frida Kahlo. Listy miłosneSuzanne Barbezat
-
nowość[ książka, e-book ]Najlepsi . Kowboje, którzy polecieli w kosmosTom Wolfe
-
nowość[ książka, e-book ]Dusza. Historia ludzkiego umysłuPaul Ham
-
nowość[ książka, e-book ]Tajemniczy pan Nakamoto. Kim jest genialny twórca kryptowaluty?Benjamin Wallace
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Didaskalia. Osiem rozmów o przyszłości PolskiPatrycjusz Wyżga
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Tajwan. Herbatka na beczce prochuMarcin Jacoby
-
nowość[ książka ]Byłem więźniem ...wyzwolił mnie OnRoman ps. Jonasz Kotliński
LINKI SPONSOROWANE









































