Koniec świata chrześcijańskiego. Inwersja normatywna i nowa era
| tytuł oryg.: | LA FIN DE LA CHRETIENTE. L'inversion normative et le nouvel age |
| autor: | Chantal Delsol |
| przekład: | Piotr Napiwodzki |
| wydawnictwo: | WAM |
| wydanie: | pierwsze, Kraków |
| data: | 17 maja 2023 |
| forma: | książka, okładka miękka |
| wymiary: | 194 × 124 mm |
| liczba stron: | 208 |
| ISBN: | 978-83-2773176-0 |
Jak ułożyć sobie życie w świecie odwróconych wartości?
Dzisiejsi chrześcijanie są w sytuacji pogan z końca IV wieku. Coraz większy wpływ na duchowość Europejczyków mają religie azjatyckie, a stróżem moralności stało się państwo. Czy cywilizacja chrześcijańska upadnie? A wraz z nią chrześcijańskie wartości?
Wybitna francuska filozofka i pisarka Chantal Delsol napisała esej na ostrzu noża. Poruszając palące tematy: problem pedofilii w Kościele, kryzys wiary, przemiany obyczajowe, udowadnia, że Europa zmieniła się głębiej niż twierdzą publicyści.
Niewierzący na nowo spojrzy na aktualne palące problemy. Chrześcijanin dostanie wskazówki, jak odnaleźć drogę wśród meandrów nowoczesności. Trafnie wskazane przez autorkę historyczne analogie prowadzą do wniosków zmieniających myślenie o współczesności.
Wszystkie prawa społeczne przegłosowane w krajach zachodnich od końca XX wieku odzwierciedlają radykalną zmianę paradygmatu, koniec modelu chrześcijańskiego i zastąpienie go czymś innym, co należy zdefiniować. Mamy do czynienia z naprawdę epokowym zerwaniem, ważniejszym niż dokonane wcześniej zastąpienie monarchii przez republikę.
Książka dotknie każdego zainteresowanego tym, co dzieje się dzisiaj z naszą szeroko rozumianą rzeczywistością społeczną. Tak wierzących, jak niewierzących. Wszyscy musimy - a zmusza nas do tego świat - postawić sobie zasadnicze pytanie o miejsce i rolę kultury chrześcijańskiej w naszym życiu... Nie mam wątpliwości, iż dzieło Delsol to must readdla wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianym życiem społecznym i jego współczesnymi problemami.
ks. dr hab. Robert J. Woźniak
To książka ważna i prowokująca spory. ,,Agonia cywilizacji chrześcijańskiej" - cóż znaczy ta formuła w dziele katolickiej filozofki? Przecież nie oznacza końca religii, bowiem - zapewnia autorka - społeczeństwo w pełni ateistyczne nie może istnieć. Proponuje ona zachować czujną uwagę wobec ideologizacji przekonań. Przeciwstawia chrześcijanom używającym siły - chrześcijan uważności i cierpliwości, bohaterów pokornej miłości. Ta erudycyjna, błyskotliwa, fascynująca lektura opowiada o dziejach katolicyzmu zmagającego się z nowoczesnością.
Adam Michnik
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, audiobook ]Co zrobi Anielka w pociąguBarbara Supeł -
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Lilka i spółkaMagdalena Witkiewicz -
nowość[ książka, e-book ]Detektywi z podstawówki. Tajemnica kucharza PierniczkaAlicja Sinicka -
nowość[ książka ]Ekipa na tropie. Białe szaleństwoMagda Stachula -
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Banda z Burej. Tajemnica lasuMagdalena Witkiewicz -
nowość[ książka ]Ana idzie do szkołyKamila Gurynowicz -
nowość[ książka ]Teczka edukacyjna. Koncentracja. 3-4 lata. Kapitan NaukaKatarzyna Szumska -
nowość[ książka ]Fantastyczny świat Tomka ŁebskiegoLiz Pichon -
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Galopem na scenę. Hobby horsing, czyli przyjaźń w galopie. Tom 5Małgorzata Korbiel -
nowość[ książka ]Bajeczka o MelodyjceAnna Skura, Małgorzata Grzelak -
nowość[ książka ]Ciekawi świata. KosmosRuth Martin -
nowość[ książka ]Młodzi przyrodnicy. Przewodnik po epoce lodowejSabina Izydorczyk
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA






























