J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia
| tytuł oryg.: | J.R.R. Tolkien: Author of the Century |
| autor: | T.A. Shippey |
| przekład: | Joanna Kokot |
| wydawnictwo: | Zysk i S-ka |
| wydanie: | wyd. 1, Poznań |
| data: | 2 lipca 2019 |
| forma: | książka, okładka miękka ze skrzydełkami |
| wymiary: | 145 × 215 mm |
| liczba stron: | 432 |
| ISBN: | 978-83-8116648-5 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket), wyd. 1 | 2019.07.02 |
| książka, okładka miękka ze skrzydełkami, wyd. 1 | 2019.07.02 |
Fascynujący przewodnik po najsłynniejszych w historii utworach fantasy, który przybliża ich ponadczasowe przesłanie
Zgodnie z wynikami najnowszych plebiscytów, J.R.R. Tolkien wciąż pozostaje "najbardziej wpływowym pisarzem stulecia", a Władca Pierścieni "książką stulecia". Na poparcie tych ocen profesor Tom Shippey, wybitny mediewista i badacz literatury fantasy, daje nam fascynujący przewodnik po dziełach Tolkiena, koncentrując się szczególnie na Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie.
Główną część książki stanowią trzy rozdziały poświęcone analizie Władcy Pierścieni jako językowej i kulturowej mapie, jako skomplikowanej sieci opowieści i jako odpowiedzi na znaczenie mitu. Profesor Shippey analizuje naturę zła we Władcy Pierścieni, omawia także skomplikowane przeplatanie się wielu wątków, gdy narracja koncentruje się na losach kolejnych postaci, które tworzą bogatą i złożoną opowieść, świadczącą o talencie twórcy.
Książka wyjaśnia, co czyni wszystkie te utwory ponadczasowymi. Nie zgadzając się z krytykami, którzy często bywają uprzedzeni do Tolkiena i fantastyki w ogóle, profesor Shippey proponuje nowe podejście do Tolkiena i fantasy, ujawnia wagę języka w literaturze, a także pokazuje jak Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarillion stały się częścią żywej tradycji snucia opowieści, której korzenie sięgają poprzez baśnie braci Grimm aż do Eddy Starszej i Beowulfa.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ e-book ]Zrozumieć BałkanyZuzanna Sielska
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Delfiny i BelzebubWojciech Tochman
-
nowość[ książka, e-book ]Bogaci, bogatsi, najbogatsi. O życiu tych, którzy mają wszystko (i jachty)Evan Osnos
-
nowość[ książka ]Polska jest życzliwaMarcin Napiórkowski
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]W tym domu już nie straszy. Reportaże o Żydach, Polakach i fatumPaweł Piotr Reszka
-
nowość[ e-book ]287 najdziwniejszych faktów o seryjnych mordercachJack Rosewood
-
nowość[ książka ]It Girl. Historia Jane BirkinMarisa Meltzer
-
nowość[ książka, audiobook ]Dary Ziemi. Czego przyroda uczy nas o wzajemnościRobin Wall Kimmerer
-
nowość[ książka ]Jak wytresować PolakaBartosz Skrobisz
-
nowość[ audiobook, e-book ]Maradona. Ręka BogaJimmy Burns
-
nowość[ książka ]Kiedy świat śpi. Opowieści, słowa i rany PalestynyFrancesca Albanese
-
nowość[ audiobook, e-book ]PeleStephane Cohen
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA
REKLAMA




























