Generał Franco
autor: | Tadeusz Zubiński |
wydawnictwo: | Fronda |
wydanie: | Warszawa |
data: | 17 marca 2017 |
forma: | e-book (epub, pdf, mobipocket) |
liczba stron: | 432 |
ISBN: | 978-83-8079202-9 |
Dla światowej lewicy i wszelkiego rodzaju postępowców Franco pozostał na wieczne czasy b?te noire - ulubionym wrogiem numer jeden.
Dlaczego tak się stało i wciąż tak się dzieje? Można podać mnóstwo powodów: choćby dlatego, że pokonał komunistów, że nie był antysemitą, że uchronił swój kraj przed kataklizmem wojny światowej, że za jego rządów Hiszpania przeżywała okres niezwykle dynamicznego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego.
Był łasy na wszelkie zaszczyty. Z pasją i skutecznie kolekcjonował tytuły i honory zarówno świeckie, jak i kościelne. Był m.in. doktorem honoris causa najstarszego hiszpańskiego uniwersytetu w Salamance, założonego w 1200 roku. Papież Pius XII podniósł Franco do godności kanonika de San Liberato oraz wyróżnił najwyższym watykańskim odznaczeniem - Orderem Chrystusa. Obligatoryjnie tytułowano go Jego Ekscelencja. Mimo że był urodzonym wodzem, zawodowym żołnierzem, w zasadzie był typem polityka gabinetowego. Lubił i umiał przemawiać, zdarzało się, że potrafił porywać tłumy, ale nie był ludowym trybunem. Widocznie miał świadomość, że jego aparycja nie zawsze i nie dla każdego jest przekonująca.
Wielki mały człowiek, chciałoby się powiedzieć.
Powierzchowność miał przeciętną, choć raczej miłą, a nawet poczciwą. Faktycznie, gdyby odebrać mu obwieszony orderami, przepasany szarfami i wstęgami galowy mundur generalissimusa, wszelkie insygnia wodzowskiej władzy, monarsze splendory i wypuścić na ulicę bez obstawy, to wyglądałby banalnie, jak np. podrzędny notariusz z prowincji zagubiony w stolicy albo farmaceuta z małego miasteczka, który wybrał się do dużego miasta, aby zakupić trochę preparatów.
Jego cywilna, drobnomieszczańska prowincjonalność bywała wręcz rozczulająca. Był bodaj czy nie ostatnim mężem stanu tej rangi, który regularnie nosił getry.
Czymże jest Hiszpania?
Jest to tornado pyłów unoszące się ponad gościńcem historii, po którym przegalopował wielki naród.
José Ortega y Gasset
Na sąsiedniej półce
-
[ e-book ]Dawno i dalekotadeusz Zubiński
-
[ książka, e-book ]Ogień przy drodzeTadeusz Zubiński
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Wrobiony w dożywocieEwa Ornacka
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Moja rodzina i jej kat. Wspomnienia syna "rzeźnika Polski"Niklas Frank
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Wspomnienia cesarsko-królewskiej guwernantkidzieło anonimowe
-
nowość[ książka ]Ewa. Której dzień narodzin to dzień śmierci mamyEwa Jarmolovic
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Nomadzi. Długa podróż do domuIzabela Klementowska
-
nowość[ książka, e-book ]Zielone wzgórza AfrykiErnest Hemingway
-
nowość[ książka ]Pakiet: Mafia StoryIwona Kienzler
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Ukryci. Głosy z kryjówek przed ZagładąArkadiusz Lorenc
-
nowość[ książka ]Bóg i mój nowotwórBożena Dobrowolska
-
nowość[ książka, audiobook ]HOMO DIGITALIS. Jak internet pożera nasze życie?Wojciech Kardyś
LINKI SPONSOROWANE