Dora Maar. Dwa oblicza miłości
tytuł oryg.: | Dora Maar und die zwei Gesichter der Liebe: Picasso ist ihr Leben, die Kunst ihre Leidenschaft |
autor: | Bettina Storks |
przekład: | Anna Kierejewska |
wydawnictwo: | Wydawnictwo Marginesy |
wydanie: | 1, Warszawa |
data: | 21 maja 2025 |
forma: | e-book (epub, mobipocket) |
liczba stron: | 384 |
ISBN: | 978-83-6836738-6 |
Inne formy i wydania
książka, okładka miękka ze skrzydełkami, 1 | 2025.05.21 |
e-book (epub, mobipocket), 1 | 2025.05.21 |
Nieprzeciętna artystka, która rzuciła wyzwanie jednemu z największych malarzy XX wieku. Zdobyła go, gubiąc przy okazji siebie.
Paryż, rok 1928. Henriette Theodora Markovitch, córka Francuzki i Chorwata, stara się o przyjęcie do paryskiej Academie des beaux-arts - bezskutecznie. To jednak nie powstrzymuje ambitnej dziewczyny przed rozpoczęciem kariery fotografki. Tak rodzi się Dora Maar, ikona fotografii awangardowej. Jej zdjęcie Portret Ubu staje się sensacją i swoistym manifestem surrealizmu w tej dziedzinie.
Dora trafia do środowiska francuskiej bohemy i zaprzyjaźnia się z takimi sławami jak Man Ray, André Breton, Paul Éluard, Jean Cocteau, Lee Miller, Gerda Taro i Robert Capa. Pragnie jednak zbliżyć się do najjaśniejszej gwiazdy środowiska artystycznego - Pabla Picassa. Gdy wreszcie jej się to uda, dojdzie do zderzenia, które wpłynie na bieg historii sztuki.
Powieść Dora Maar. Dwa oblicza miłości przybliża postać wybitnej artystki - kogoś więcej niż kochanki i muzy Picassa - która odegrała znaczącą rolę w rozwoju fotografii XX wieku. To również historia miłości dwóch potężnych osobowości artystycznych, pełna euforycznych uniesień i bolesnych upadków.
Kobieta zagadka. Awangardowa artystka ze skłonnością do mistycyzmu. Skryta i wyniosła, wrażliwa i w głębi serca nieśmiała. Bettina Storks podąża śladami Dory Maar i opowiada jej losy z rozmachem powieściopisarki. Jak zdolna rysowniczka Henriette Theodora Markovitch przeobraziła się w znakomitą fotografkę Dorę Maar? W jakich okolicznościach poznała, uwiodła i pokochała Pabla Picassa? I dlaczego kochanek nazywał ją ,,kobietą płaczącą" oraz ,,maszynką do cierpienia"?
,,Ktokolwiek spotyka Dorę, ulega czarowi jej okrytej tajemnicą natury, inteligencji, błyskotliwości i magicznej aury, która ją otacza. Paryż cię kocha, ma ch?re" - zwykł o niej mówić Paul Éluard.
Małgorzata Czyńska
Bettina Storks składa hołd imponującej kobiecie i artystce, która zbyt długo stała w cieniu geniusza u jej boku.
,,Münchner Merkur"
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka ]BARCELONA. Opowieści o mieścieJoan de Deu Prats
-
nowość[ książka ]Bóg odszedł z poczuciem winy. Tadeusz Bartoś w rozmowie z Arturem NowakiemTadeusz Bartoś, Artur Nowak
-
[ książka, e-book ]Dni długie jak lataBogdan Bartnikowski
-
[ książka ]HiroszimaJohn Hersey
-
[ książka ]Tajwan - wyspa w oku cyklonu. Walka o przyszłość demokracji na świecieKristoffer Ronneberg
-
[ książka ]Jak stracić matkę. Opowieść o Erice Jong i strachu przed lataniemMolly Jong-Fast
-
[ książka ]Wiek paradoksówNatalia Hatalska
-
[ książka, e-book ]Bob Dylan i muzyczna rewolucja. Newport, Seeger, Dylan i noc, która podzieliła lata sześćdziesiąteElijah Wald
-
[ książka ]AI. Jak się przygotować do rewolucji?Mateusz Madejski
-
[ książka ]Imperium Agnellich. Prawdziwa historia rodziny potężniejszej niż państwoJennifer Clark
-
[ książka ]Morderca w gumiakach. Historia największego polskiego seryjnego zabójcyMaciej Kuciel
-
[ książka ]Mateczka. Śledztwo w sprawie mariawitówTomasz Terlikowski
Najnowsze informacje na Tu Stolica
Misz@masz
Artykuły sponsorowane
REKLAMA
REKLAMA
Kup bilet
Znajdź swoje wakacje
Polecamy w naszym pasażu
REKLAMA