Czarny huzar
| autor: | Leszek Biały |
| wydawnictwo: | Novae Res |
| wydanie: | Gdynia |
| data: | 1 lutego 2017 |
| forma: | e-book (epub) |
| liczba stron: | 616 |
| ISBN: | 978-83-8083504-7 |
,,Czarny huzar" to wielowątkowa opowieść o wyprawie do Polski - i jej dalszych konsekwencjach - luterańskich misjonarzy z Institutum Judaicum et Muhammedicum w Halle, mającej na celu nawrócenie na protestantyzm głośnego żydowskiego mistyka i herezjarchy z Podola, Jakuba Lejbowicza Franka. Akcja powieści, opartej w dużej mierze na faktach historycznych, obejmuje polski okres działalności samozwańczego proroka i rozgrywa się w realiach XVIII-wiecznej, chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej, rozszarpywanej przez bezwzględną walkę stronnictw politycznych i intrygi ościennych mocarstw dążących do jej rozbioru.
Książę Mikołaj Wasiliewicz Repnin był przy tym niezmiernie dumny, że to dzięki niemu Polska została zdobyta w sposób ,,kulturnyj", ze wszech miar przyzwoicie i postępowo, tak jak przystało na Wiek Rozumu: bez krwawych jatek w staroświeckim pruskim stylu, bez łun pożarów, bez bombardowania miast, bez gwałcenia kobiet, bez rozpruwania brzuchów, bez podrzynania gardeł i zdzierania ostatniej koszuli z ludności cywilnej i właściwie także bez jednego wystrzału, jeśli nie liczyć potyczki sprzed paru lat z byłym wojewodą wileńskim.
Co więcej, to dzięki niemu, księciu Mikołajowi Wasiliewiczowi Repninowi, Polska została zdobyta w sposob nowoczesny, czy wręcz nowatorski, który mógł stać się przykładem dla innych państw, jak rozstrzygać konflikty międzynarodowe humanitarnie, a więc głownie przy pomocy kunsztu dyplomatycznego z naprawdę niewielkim dodatkiem złota, jak też w oparciu o zasady polityczne i wartości moralne cenione w całym cywilizowanym świecie: obronę swobód i wolności osobistej przed zakusami despotyzmu, równość obywateli wobec prawa, demokrację, poszanowanie praw mniejszości, tolerancję religijną oraz ideę współpracy i dobrego sąsiedztwa między państwami i narodami.
Leszek Biały, hispanista i historyk sztuki, autor ,,Dziejów Inkwizycji Hiszpańskiej" (1989) i powieści ,,Źródło Mamerkusa" (Książka Roku 2010 Warszawskiej Premiery Literackiej), tłumacz klasycznych dramatów hiszpańskiego Złotego Wieku: Pedro Calderon de la Barca, ,,Książę Niezłomny" (1989), Pedro Calderon de la Barca ,,Autos sacramentales" (1997) i Tirso de Molina, ,,Wybór dramatów" (1998).
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Regulamin tłoczni winJohn Irving
-
nowość[ książka ]Ludzie czerwonego słońcaRafał Wojasiński
-
nowość[ audiobook, e-book ]Suma uśmiechówHubert Enerlich
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Mogłabym być jego córkąJennette McCurdy
-
nowość[ książka, e-book ]Długa dolina. Jasny płomieńJohn Steinbeck
-
nowość[ e-book ]Przypadki Eneasa McNulty'egoSebastian Barry
-
nowość[ książka ]Tajemnice Wiśniowego Sadu - Wiosna pełna sekretówKatarzyna Grabowska
-
nowość[ książka ]Tajemnice Wiśniowego Sadu - W upale lataKatarzyna Grabowska
-
nowość[ książka ]Spotkajmy się na moście miłościMonika Hakowska
-
nowość[ książka ]Tajemnice Wiśniowego Sadu - Jesienne powrotyKatarzyna Grabowska
-
nowość[ książka ]SplendorVladimir Nabokov
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]MatyldaMary Shelley
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA
REKLAMA




























