Burka w Nepalu nazywa się sari
| autor: | Edyta Stępczak |
| wydawnictwo: | Znak Literanova |
| wydanie: | pierwsze, Kraków |
| data: | 19 września 2018 |
| forma: | książka, okładka twarda |
| wymiary: | 135 × 208 mm |
| liczba stron: | 400 |
| ISBN: | 978-83-2404807-6 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket) | 2018.09.19 |
| książka, okładka twarda, pierwsze | 2018.09.19 |
Mówi się, że rozpacz jest czarna, a codzienność szara. W Nepalu nie widuje się często tych odcieni, tu życie jest kolorowe. W hipnotyzującym ulicznym tłumie uwagę przykuwają wielobarwne sari, jeden z tradycyjnych kobiecych strojów, jakże inny od noszonej przez Afganki bezkształtnej burki, która jest dla nas symbolem uciemiężenia kobiet.
Tymczasem życie Nepalek niewiele różni się od życia muzułmanek. Pod grubszą warstwą pozorów i piękniejszą szatą kryje się bardzo podobna rzeczywistość.
Reportaż Edyty Stępczak to przejmująca opowieść o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą już żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i - stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a często nawet życie - próbują zmieniać zarówno nepalską mentalność, jak i opresyjny system. Rozdarte między tradycją, uwierającą jak sztywny gorset, a aspiracjami i dążeniami, które rozbudza w nich nowoczesny świat, walczą o podstawowe prawa człowieka.
Edyta Stępczak to dziennikarka i działaczka humanitarna. W Nepalu mieszkała ponad pięć lat, dzięki czemu poznała ten kraj od zupełnie innej strony niż mają okazję widzieć go zachodni turyści czy wspinacze wysokogórscy. Nepal w jej opowieści to nie mityczna kraina himalajskich szczytów i ojczyzna dobrotliwie uśmiechniętych, gościnnych ludzi, ale kraj, w którym przemoc wobec kobiet jest silnie zakorzeniona w kulturze i religii.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, e-book ]Moja przyjaciółka Anne FrankHannah Pick-Goslar
-
nowość[ książka, e-book ]Jak robić sztukęKate Bryan
-
nowość[ książka, e-book ]Dzienniki 1950-1962Sylvia Plath
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Nadzieja. O odwadze w rządzeniuSanna Marin
-
nowość[ książka ]Miasto jutraMichał Jamroż
-
nowość[ książka, e-book ]Nie z tego świata. Na tropie zjawisk paranormalnychBen Machell
-
nowość[ książka, e-book ]Wygrałem życie, ale najpierw przegrałem siebieNorbi, Sylwia Borowska
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]NeurochirurgJay Jayamohan
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Energetyczna rewolucjaDavid JP Phillips
-
nowość[ książka, e-book ]Dreamland. Opiatowa epidemia w USASam Quinones
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Co łaska. Ile politycy płacą za poparcie księży?Paweł Czernich, Dawid Serafin
-
nowość[ książka, e-book ]Nie zamierzam umierać! Historia wykuta cierpieniemJacek Ostrowski
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA
































