REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Kasacja pojazdów, czyli jak legalnie zezłomować auto?

Kasacja pojazdów, czyli jak legalnie zezłomować auto?

Przychodzi taki dzień, w którym Twój samochód odmawia posłuszeństwa, a koszty jego naprawy są wyższe niż jego rzeczywista wartość. Należy wtedy wziąć pod uwagę jego zezłomowanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda cały ten proces.

Kiedy możliwe jest złomowanie pojazdu

Złomowanie pojazdu możliwe jest w następujących sytuacjach:
- jest w złym stanie technicznym uniemożliwiającym mu tym samym uczestnictwo w ruchu drogowym,
- nie ma przeglądu technicznego,
- jest dogłębnie uszkodzony przez powódź lub pożar,
- doznał poważnego uszkodzenia w wyniku wypadku bądź kolizji,
- cena naprawy przewyższa wartość twojego pojazdu.

Ubezpieczenie OC jest przeważnie dużo droższe, jeśli posiadasz starszy samochód. Bardziej opłaca się więc sprzedaż takiego starego samochodu i wymienienie go na nowszy model, za którego polisa będzie kosztowała mniej i tym samym posłuży ci na dłużej.

Rozpocznij od znalezienia odpowiedniej stacji demontażu pojazdów

Stacja demontażu powinna posiadać odpowiednie uprawnienia. Tylko wówczas możesz otrzymać dokument, potwierdzający jego zezłomowanie, który będzie konieczny do złożenia wniosku o wyrejestrowanie auta.

Firmy te posiadają zgodę od marszałka województwa i tym samym działają legalnie. Jeżeli Twoje auto będzie musiało zostać przetransportowane na lawecie do punktu złomowania, sprawdź, czy dana firma oferuje tego typu usługę i czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

kasacja pojazdów

Dokumenty wymagane do demontażu pojazdu

Przed złomowaniem samochodu należy przygotowywać takie dokumenty jak:
- dowód rejestracyjny samochodu,
- karta pojazdu,
- dowód osobisty,
- umowa kupna i sprzedaży,
- upoważnienie do złomowania auta - gdy na złomowisko samochód oddawany jest przez inne osoby lub jest to pojazd firmowy. Musimy wtedy posiadać przy sobie takie upoważnienie,
- pozwolenie na piśmie od właściciela pojazdu (bądź właścicieli jeżeli jest ich więcej) na zezłomowanie.

Upewnij się jednak, że po zezłomowaniu auta pracownik tego zakładu przekazał ci wszystkie niezbędne dokumenty. Należą do nich zaświadczenie od stacji demontażu pojazdów o przyjęciu auta na złom, a także unieważnienie dowodu rejestracyjnego, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne.

Potwierdzenie zezłomowania pojazdu, otrzymasz w 3 egzemplarzach. Jeden dla Ciebie, drugi pozostaje u pracownika, a trzeci będzie konieczny przy wyrejestrowywaniu go.

Po otrzymaniu zaświadczenia o demontażu trzeba skierować się do wydziału komunikacji, celem wyrejestrowania pojazdu.

Wyrejestrowania samochodu należy dokonać w ciągu 30 dni od oddania. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku możesz zostać zmuszony do zapłaty kary w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

Dokumenty, które należy złożyć w urzędzie:
- wniosek o wyrejestrowanie samochodu,
- dokument tożsamości,
- zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu ze stacji demontażu,
- dowód wniesienia odpowiedniej opłaty,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- kartę pojazdu,
- tablice rejestracyjne.

Poinformuj swojego ubezpieczyciela o zezłomowaniu auta, aby złożyć wypowiedzenie OC. Jeśli zezłomowałeś samochód przed upływem okresu Twojego ubezpieczenia, możesz wnioskować o zwrot składki OC za nieużytkowany okres ochrony.

W towarzystwie ubezpieczeniowym należy złożyć wniosek, oraz dokumenty potwierdzające kasację i wyrejestrowanie pojazdu. Niekiedy posiadają one gotowe druki do uzupełnienia, lecz taki dokument można łatwo stworzyć samodzielnie.

Fundamentalne jest to, aby zawierały one dane właściciela i pojazdu, numer polisy OC oraz numer konta, na które ma zostać zwrócona niewykorzystana część składki. Firma ubezpieczeniowa będzie miała 14 dni na realizację.

Złomowanie auta - co warto jeszcze wiedzieć?

Kasacja pojazdów może dotyczyć pojazdu kompletnego, lub nie. Za brakujące kilogramy stacja demontażu może naliczyć niewielką opłatę. Czasami dobrze jest pozbyć się części, które nadal działają i sprzedać je osobno. Niekiedy może się to nam bardziej opłacić. Jeden warunek pozostaje niezmienny, złomowane auto musi mieć 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym.

Nie masz karty pojazdu i dowodu osobistego? Czy możesz zezłomować samochód?

Można to zrobić na podstawie dokumentu z wydziału komunikacji. Tym samym musisz przedstawić w urzędzie: oświadczenie mówiące, że utraciłeś swój dowodów rejestracyjny oraz dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu. Jeśli są współwłaściciele, potrzebne będzie również ich pełnomocnictwo.

Dlaczego nie jest możliwe złomowanie auta bez zgody współwłaściciela lub w przypadku jego śmierci?

Wszyscy właściciele samochodu muszą wyrazić zgodę na jego demontaż. Osobiście na miejscu może zjawić się tylko jeden właściciel, jednak musi on posiadać ze sobą pisemną zgodę reszty współwłaścicieli.

W razie gdyby współwłaściciel pojazdu umarł, zdołasz zezłomować samochód tylko wtedy gdy uzyskasz go poprzez spadek, czyli testament albo postanowienie sądu. Ten dokument potwierdza Twoje prawo własności. W przypadku paru spadkobierców wymagana jest pisemna zgoda wszystkich na złomowanie pojazdu. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie upoważnienie tylko jednej osoby, która dopilnuje całego procesu.

Co stałoby się gdybyśmy nie mieli ważnego OC? Czy grozi nam za to jakaś kara?

Brak posiadania ubezpieczenia OC auta przeznaczonego do kasacji wiąże się z karą grzywny. Przy składaniu wniosku w wydziale komunikacji, urzędnik jest zobowiązany, aby sprawdzić, czy auto ma ważne OC. W przypadku jego braku zostanie powiadomiony Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz zostanie nałożona kara finansowa.

Ile można zarobić na złomowaniu samochodu?

Trudno jest to oszacować. Może to być kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Z pewnością więcej zarobi się na złomowaniu pojazdów takich jak ciężarówki, które są dużo większe niż samochody osobowe. Trzeba mieć też na uwadze wahania cen surowców na światowych rynkach - to kolejny czynnik mający wpływ na cenę. Pamiętajmy również że możesz jeszcze liczyć na zwrot składki OC co również może być potencjalnym zarobkiem.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA