REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Karta wielowalutowa - na co zwrócić uwagę?

Karta wielowalutowa - na co zwrócić uwagę?

Wybierasz się na zagraniczne wakacje i boisz się, że zabierać ze sobą dużo tradycyjnej gotówki z powodu kradzieży? Zastanawiasz się, ile wziąć pieniędzy w obcej walucie, aby wystarczyło na wszystkie przyjemności? Zamiast przewalutowywać swoje oszczędności i ukrywać je w różnych miejscach w bagażu, weź ze sobą jedną, małą kartę wielowalutową. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Karta wielowalutowa - czym jest?

Karta wielowalutowa jest kartą debetową Visa lub Mastercard, która jest połączona z rachunkami w różnych walutach - nie tylko polskiej, ale także zagranicznych. Dzięki temu można nią dokonywać płatności bezgotówkowych, a także wypłacać i wpłacać gotówkę w bankomatach w różnych walutach bez konieczności osobistego przewalutowywania zgromadzonych środków w kantorze. To duże ułatwienie dla osób, które wybierają się w podróż i nie chcą zabierać tradycyjnej gotówki w różnych walutach.

Karta wielowalutowa - jak działa?

Zastanawiasz się, jak działa np. karta wielowalutowa z finanse.rankomat.pl? To proste. Podczas dokonywania płatności w danym państwie system rozpoznaje jego walutę, a następnie pobiera pieniądze z rachunku, na którym zgromadzone są środki w tej samej.

Jeśli konto w konkretnej walucie jest puste lub wybrany bank nie obsługuje takich środków, płatność nadal jest możliwa. Wówczas złotówki zostają automatycznie przewalutowane, co wiąże się z pewnymi opłatami.

Wybór karty wielowalutowej - co jest istotne? Karty wielowalutowe, tak jak karty kredytowe, można wyrobić w kilkunastu bankach, jednak najczęściej klienci decydują się skorzystać z usług banku, z którego mają kartę debetową. To może być błąd. Dlaczego? Dana instytucja może np. obsługiwać tylko kilka walut lub pobierać za transakcje dodatkowe pieniądze. Dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi ofertami, które znajdują się na rynku.

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Ważne są:

  • liczba obsługiwanych walut - najlepiej, jeśli będzie ich jak najwięcej, np. Alior prowadzi konta aż w 23 walutach, a ING Bank Śląski tylko w 3;
  • koszty używania - nie warto przepłacać za kartę wielowalutową, dlatego wybierz taką, której utrzymanie kosztuje 0 zł,
  • wysokość prowizji za wypłaty z bankomatów - przed podpisaniem umowy upewnij się, że bank nie pobiera opłat lub są one bardzo niskie. Dzięki temu możesz wiele zaoszczędzić podczas pobytu za granicą,
  • profity - niektóre banki oferują bonusy dla osób, które chcą wyrobić kartę wielowalutową. Są to np. ubezpieczenie turystycznej na atrakcyjnych warunkach czy też dostęp do saloników lotniskowych, jeśli opóźni się lot. Dzięki temu będziesz milej wspominać pobyt za granicą.

    Jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby przed podróżą zasilić konto w środki w odpowiedniej walucie. Jeśli tego nie zrobisz, płatność za granicą się powiedzie, jednak bank dokona przewalutowania pieniędzy z rachunku złotówkowego i obciąży Cię dodatkowymi kosztami.

    Karta wielowalutowa - dla kogo?

    Karty wielowalutowe powstały dla osób, które często podróżują. Dzięki niej dokonywanie transakcji za granicą jest:

  • łatwiejsze - nie trzeba szukać kantorów, którzy oferują przewalutowanie gotówki na korzystnych warunkach;
  • bezpieczniejsze - dzięki karcie nie trzeba nosić dużej ilości pieniędzy przy sobie, a w przypadku kradzieży wystarczy szybko ją zastrzec, aby nie zostać pozbawionym oszczędności.

    Dodatkowo korzystanie z karty jest po prostu tanie. Po zasileniu konta w środki w odpowiedniej walucie nie trzeba już np. płacić za usługę przewalutowania.

    Karta wielowalutowa powinna zagościć na stałe w portfelu każdego podróżnika. Dzięki niej dokonywanie transakcji za granicą staje się proste i obarczone niewielkimi kosztami. Sprawdź.


  • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Znajdź swoje wakacje

    REKLAMA