Jak wypełnić PIT-37? Kto składa tę deklarację i do kiedy?
Terminy rozliczenia rocznego, czyli składania deklaracji PIT za 2020 rok zbliżają się wielkimi krokami. Podpowiadamy, kto powinien rozliczyć się za pomocą formularza PIT-37 oraz jakie w jego przypadku obowiązują terminy.
PIT-37 - kto składa ten formularz?
Deklarację PIT-37 zobowiązane są złożyć osoby, które otrzymują dochody rozliczane za pośrednictwem płatników. Ich podstawą mogą być:
- umowa o pracę,
- umowy cywilnoprawne,
- innego rodzaju umowy, na przykład mianowania czy powołania,
- konkursy.
Krótko mówiąc, w przypadku PIT-37 to nie podatnik, a płatnik oblicza i odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Co istotne, podatnicy rozliczają swoje dochody za pomocą skali podatkowej, której stawki obecnie wynoszą 17 proc. i 32 proc. PIT-37 rozliczają również osoby, które otrzymały PIT-11, natomiast rozliczają się bez pośrednictwa płatnika, na przykład z dochodów uzyskanych w pracy przy zbiorach.
Najczęściej błędnie po deklarację PIT-37 sięgają osoby, które miały zarobki za granicą. Mimo iż są one w danych krajach zwolnione z opodatkowania to nadal należy wykazać je w zeznaniu. W takim przypadku mamy obowiązek złożyć zeznanie PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG i wykazać zarobione za granicą pieniądze - mówi Patryk Groszer, ekspert ds. podatków w firmie PITax.pl Łatwe podatki produkującej oprogramowanie do rozliczeń PIT.
Terminy i sposób rozliczenia PIT-37
Podatnicy mają czas na złożenie deklaracji PIT-37 do 30 kwietnia 2021 roku. Jest to termin nieprzekraczalny - złożenie zeznania w późniejszym czasie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami finansowymi. Złożyć PIT-37 można poprzez:
- osobiste stawienie się w urzędzie skarbowym z wypełnioną deklaracją,
- wysłanie deklaracji pocztą,
- wysłanie deklaracji drogą internetową,
- złożenie zeznania w urzędzie konsularnym, dowództwie jednostki lub administracji zakładu karnego.
Możliwości i ulgi rozliczeniowe
Podatnicy rozliczający się na podstawie formularza PIT-37 mają możliwość złożenia wspólnej deklaracji z małżonkiem. Co istotne, musi on również rozliczać się na podstawie formularza PIT-37. Możemy również rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Oba te sposoby powodują wymierne korzyści podatkowe, zwłaszcza w momencie przekroczenia drugiego progu podatkowego lub korzystania z różnego typu ulg. Wśród ulg, które przysługują podatnikom rozliczającym się za pomocą PIT-37, możemy wymienić ulgę:
- prorodzinną (inaczej ulgę na dziecko),
- rehabilitacyjną,
- termomodernizacyjną,
- na internet,
- niektóre darowizny,
- z tytułu opłacania składek na IKE.
Pamiętajmy jednak, że aby móc skorzystać z konkretnej ulgi, musimy jeszcze spełnić wymogi ustawowe. Samo rozliczanie się z dochodów za pomocą deklaracji PIT-37 nie powoduje automatycznie możliwości skorzystania z ulg.
Kto nie rozlicza PIT-37?
Generalnie do złożenia deklaracji PIT-37 zobowiązani są wszyscy, którzy otrzymali PIT-11 bądź otrzymują dochody rozliczane przez płatnika. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Nie muszą rozliczać się osoby uzyskujące dochody za pośrednictwem ZUS, jeżeli nie zgłoszą takiej chęci Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, bowiem dokona on za nich rozliczenia. Jeżeli wszystkie otrzymane dochody w roku 2020 są zwolnione z opodatkowania, również nie musimy składać deklaracji. Co ciekawe, formularz PIT-37 można złożyć za pośrednictwem portalu Twój e-PIT. Osoby, które nie zatwierdzą deklaracji we własnym zakresie, będą traktowane jak podatnicy, którzy i tak złożyli zeznanie w takiej formie, w jakiej dane zostały wprowadzone przez urząd skarbowy.