Jak zabezpieczyć lakier samochodowy - 5 skutecznych sposobów
Zadbany i błyszczący lakier bez żadnych zarysowań wpływa nie tylko na zabezpieczenie karoserii samochodu czy stanowi jego wizytówkę, ale zwiększa również komfort z jazdy. W końcu znacznie przyjemniej wsiada się do zadbanego i umytego auta, niż do pojazdu, którego lakier jest cały zarysowany. Jednak nie jest łatwo utrzymać dobry stan lakieru, na który cały czas czyhają różne zagrożenia w postaci czynników, takich jak warunki pogodowe, błoto, piasek, ptasie odchody czy mikrouszkodzenia powstałe w trakcie jazdy przez niewielkie kamyki na drodze. Stan lakieru samochodowego stanowi też pierwszą warstwę ochronną dla karoserii. Z tych względów ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ochronę lakieru. Czym zabezpieczyć lakier?
Lakier samochodowy - dlaczego jest ważny?
Lakier auta nie służy jedynie dla podniesienia walorów estetycznych pojazdu, który dzięki niemu może przykuwać uwagę i wyglądać elegancko, ale przede wszystkim chroni karoserię przed skutkami różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Odpowiednie zabezpieczenie lakieru pozwala na uniknięcie ognisk korozji na powierzchni karoserii, na co szczególnie narażone są starsze roczniki, choć i w nowym samochodzie może pojawić się ten problem. Ponadto w starszym samochodzie zadbany wygląd lakieru może pozwolić na zachowanie wrażenia, jakby to było wciąż nowe auto.
Co może uszkodzić lakier samochodu?
Powierzchnia nowoczesnego lakieru na karoserii samochodu jest współcześnie stosunkowo cienka i dość podatna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, choćby zadrapania spowodowane zapiaszczoną gąbką.
Lakier jest narażony na działanie wielu czynników dnia codziennego. Szczególnie w przypadku samochodu, który nie jest garażowany, a więc cały czas wystawiony na promieniowanie UV, sprawiające, że lakier matowieje i niszczeje. Dodatkowo przy zmieniającej się temperaturze może dojść do łuszczenia się lakieru z powodu utraty przez niego szczelności i elastyczności.
Wśród innych czynników środowiskowych nie można zapomnieć o ptasich odchodach, które są szczególnie szkodliwe dla lakieru, jak i również o takich czynnikach jak owady, kwaśne deszcze, sól drogowa, drobne kamienie czy piasek, które obijając się o powierzchnię, powodują uszkodzenia mechaniczne lakieru. Naruszona szczelność lakieru może łatwo stać się ogniskiem korozji, szczególnie jeśli doszło do niej w okresie zimowym.
Dbanie o lakier samochodu
Regularne mycie samochodu i usuwanie kurzu, owadów oraz innych zanieczyszczeń to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o dbanie o stan lakieru. Jednak nawet skorzystanie z myjni automatycznej może skutkować zarysowaniami lakieru, myjnia ręczna natomiast może być czasochłonna i niedokładna, jeśli nie mamy wprawy i nawet nie będziemy wiedzieli, jaki wosk został użyty do zabezpieczenia karoserii. Wówczas najlepiej skorzystać z firmy, która zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem samochodów, gdzie dodatkowo lakier może zostać zabezpieczony.
Sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego
Istnieje kilka różnych sposobów zabezpieczenia lakieru samochodowego i najlepiej skorzystać z więcej niż jednego z nich. Część z nich można zastosować samodzielnie, lecz pozostałe wymagają wizyty w profesjonalnej firmie jak Studio CB oferujące auto detailing w Warszawie przy ulicy Wysockiego 40.
Warto pamiętać, że każda z metod cechuje się innymi właściwościami, dzięki czemu zastosowanie więcej niż jednego sposobu pozwala na uzyskanie kompleksowej ochrony lakieru.
Folia PPF
Zabezpieczenie lakieru folią PPF jest najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia powierzchni karoserii auta. Polega ona na oklejeniu samochodu przezroczystą folią ochronną PPF. Co istotne jest to metoda nieinwazyjna. Folię można usunąć bez uszkodzenia powłoki lakierniczej.
Folia PPF doskonale chroni lakier samochodu przed działaniem szkodliwych substancji, zarówno tych chemicznych, jak i środowiskowych i jednocześnie stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, szczególnie w przypadku aplikacji grubszej warstwy. Folia jest też bardzo trwała, wystarczając nawet na 5-7 lat.
Oklejenie samochodu wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia i warunków, co sprawia, że trzeba skorzystać z usług specjalistycznej firmy oraz podnosi koszt usługi. Na szczęście ten koszt można zmniejszyć, oklejając tylko miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia, jak chociażby zderzaki czy lusterka.
Powłoka ceramiczna
Powłoki ceramiczne to jeden z najbardziej zaawansowanych sposobów na zabezpieczenie lakieru i jednocześnie jeden z najskuteczniejszych. Jeśli więc chcemy jak najlepiej chronić lakier samochodu, warto zdecydować się na wizytę w firmie auto detailingowej, oferującej powłoki ceramiczne. Jak to działa?
Nakładana powłoka ceramiczna i lakier bezbarwny łączą się, tworząc na powierzchni lakieru bardzo wytrzymałą i trwałą warstwę ochronną. W ten sposób lakier samochodu jest bardzo dobrze chroniony przed szkodliwymi substancjami, silnymi środkami chemicznymi czy promieniowaniem UV. Taka powłoka jest też odporna na drobne zarysowania.
Dodatkowo powłoka ceramiczna sprawia, że kolor lakieru staje się wyraźniejszy i żywszy, ma wysoki połysk, a właściwości hydrofobowe powłoki sprawiają, że samochód odpycha cząsteczki wody i brudu, dzięki czemu łatwiej utrzymać go w czystości.
Choć zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną nie należy do najtańszych metod, to jednak pozwala zabezpieczyć lakier nawet do sześciu lat, dzięki czemu lakier nie musi być często zabezpieczany.
Woski samochodowe
Woski samochodowe stanowią jedną z najprostszych i dzięki temu najczęstszych metod zabezpieczenia lakieru. Każdy może samodzielnie zaaplikować wosk, wybierając z wielu dostępnych na rynku wosków. Choć metoda ta nie jest najtrwalsza, jej koszt sprawia, że można pozwolić sobie na znacznie częstsze woskowanie samochodu, które chroni lakier przed przywieraniem brudu czy promieniowaniem słonecznym.
Woski możemy podzielić ze względu na ich formę (woski twarde i miękkie), jak i również na skład (woski naturalne i woski syntetyczne).
Woski twarde zabezpieczają lakier na dłuższy czas sięgający nawet sześciu miesięcy, jednak są dość pracochłonne i mogą stanowić wyzwanie w nakładaniu. W tym przypadku dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która ma w ofercie zabezpieczenie lakieru samochodowego woskiem. Woski miękkie za to są łatwiejsze w aplikacji, lecz ich nakładanie trzeba powtarzać znacznie częściej, aby zachować efekt ochronny.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku drugiego podziału. Zastosowanie wosków naturalnych jest łatwiejsze w aplikacji i daje lepszy połysk, lecz trzeba je nakładać zauważalnie częściej od wosków syntetycznych, by zachować ochronę lakieru.
Powłoka kwarcowa
Powłoka kwarcowa wykazuje podobne właściwości ochronne jak powłoka ceramiczna, chroniąc powierzchnię lakieru przed drobnymi zarysowaniami, szkodliwymi substancjami czy promieniowaniem słonecznym. Choć koszt usługi jest niższy niż w przypadku powłoki ceramicznej, to jednak powłoka kwarcowa ma krótszą trwałość i zapewnia ochronę lakieru do 2 lat.
Powłoka polimerowa
Powłoki polimerowe podobnie jak powłoki ceramiczne wykazują się dobrymi właściwościami hydrofobowymi, dzięki czemu utrzymanie czystego samochodu staje się łatwiejsze. Choć nie chronią tak dobrze, jak powłoki ceramiczne, to stanowią lepszą ochronę przed temperaturą i promieniowaniem UV niż wosk i utrzymują się na lakierze przez pół roku.
Podsumowanie
Ochrona lakieru samochodowego to niezbędna czynność, jeśli chcemy cieszyć się dobrym stanem karoserii samochodu przez długi czas. Nie tylko zapewnimy w ten sposób warstwę ochronną lakieru przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, ale również możemy ożywić wygląd auta, jak i również ułatwić sobie utrzymywanie go w czystości dzięki właściwościom odpychającym brud i cząsteczki wody, które zapewniają niektóre z wymienionych sposobów zabezpieczenia lakieru.