REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Artykuł partnerski

Jak kształtują się ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach stolicy.

Jak kształtują się ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach stolicy.

Stolica to bardzo atrakcyjne miejsce do życia. Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkać w innym mieście. Z drugiej strony wynajmowanie mieszkania i ciągłe przeprowadzki nie są zbyt komfortowe. Dlatego rozważasz zakup własnego "M". Nie wiesz jednak czy będzie Cię stać na zakup nawet niedużego mieszkania w Warszawie. W końcu w stolicy ceny są najwyższe w kraju. Czy słusznie się obawiasz? Sprawdź!

Jakie są średnie ceny mieszkać w stolicy?

W pierwszym kwartale 2021 roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie oscylowały w granicach 10 500 za m2. I to wciąż nie były rekordowo wysokie ceny. Od początku pandemii koronawirusa z każdym miesiącem rosną one sukcesywnie. Według prognoz SonarHome w maju średnia cena mieszkania na sprzedaż w Warszawie miała osiągnąć 10 717 zł za m2, w rzeczywistości była jednak nieco wyższa, bo wynosiła 10 838 zł za m2. Oznacza to, że za nieduże, dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 50m2 w stolicy trzeba zapłacić ok. 540 000 zł. Cena oczywiście nie obejmuje wykończenia mieszkania. Co ciekawe zaledwie w ciągu miesiąca ceny mieszkań w Warszawie wzrosły o 523 zł, a w ciągu roku o 1 019 zł.

Najdroższe dzielnice Warszawy

Najbardziej atrakcyjne pod względem lokalizacyjnym są mieszkania znajdujące się oczywiście w Śródmieściu. Tam średnia cena za m2 w drugiej połowie 2021 roku wynosiła 14 697 zł. Co oczywiście nie dziwi, bo za komfort trzeba odpowiednio zapłacić. Mieszkanie w centrum miasta oznacza dobrą komunikację z całą aglomeracją, bliskie sąsiedztwo urzędów, sklepów, placówek kulturalnych, szkół a nawet większości biur. Mieszkając w Śródmieściu z pewnością nie stracisz długich godzin na staniu w korkach. Tutaj też znajdują się nowoczesne apartamentowce, które swym komfortem przyciągają najbardziej wymagających klientów. Blisko Śródmieścia znajduje się Ochota, to również bardzo atrakcyjna lokalizacyjnie dzielnica. A z mieszkania tam ucieszą się osoby, które lubią tereny zielone i spacery po Polach Mokotowskich. Ceny mieszkań na Ochocie są jednak zdecydowanie niższe. W II kwartale 2021 roku średnia cena za m2 mieszkania w tej dzielnicy wynosiła 11 484 zł - to o ponad 3200 zł mniej niż w centrum. Drożej było na Żoliborzu (12 006 zł/m2), Woli (11 960 zł/m2), Wilanowie (11 646 zł/m2) oraz Mokotowie (11 636 zł/m2).

Najtańsze dzielnice stolicy

Na szczęście nie wszystkie mieszkania na sprzedaż w Warszawie są tak drogie. Na przykład na Rembertowie można kupić mieszkanie w cenie 8 004 zł za m2, a więc o 46% taniej niż przy jednej z ulic Śródmieścia. A jest to druga pośród najtańszych dzielnic stolicy. Na pierwszym miejscu plasuje się bowiem dzielnica Wesoła, gdzie można kupić mieszkanie od developera za cenę 7 539 zł/m2. Jest do dzielnica położona w prawobrzeżnej części miasta, oddalona od centrum o ok. 19 km, co oznacza, że w szczycie podróż z pracy do domu zajmie Ci nawet ponad godzinę. Trzecią najtańszą dzielnicą Warszawy jest Białołęka (8317 zł/m2), a czwartą Wawer (8740 zł/m2).

Mimo tak dużego zróżnicowania cenowego w czerwcu 2021 roku w całej stolicy było aż 21 151 aktywnych ofert mieszkaniowych w różnych częściach miasta. Najwięcej ofert dotyczyło Mokotowa a najmniej Rembertowa.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA