REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Ironman - na czym polega?

Ironman - na czym polega?

Triathlon to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i Europie. To aktywność, która sprawdza w nas nie tylko determinację i samodyscyplinę, ale przede wszystkim biegłość w uprawianiu trzech różnych sportów. Dla najbardziej ambitnych przygotowywane są specjalne zawody, dowodzące ich stalowych mięśni i nerwów - to zawody Ironman.

Czym jest Ironman

Ironman to stosunkowo młody, bo powstały dopiero w latach 70 ubiegłego wieku format zawodów triathlonowych, który od tego czasu stał się prawdziwym fenomenem w świecie sportów ekstremalnych. o co tak naprawdę chodzi?

Jak dobrze wiemy, tradycyjny triathlon to zawody, w których zawodnicy muszą zaliczyć trzy aktywności - pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. W Ironmanie schemat zawodów jest identyczny z drobną różnicą - odległości do pokonania działają na wyobraźnię nawet najbardziej sprawnych sportowców.

W zawodach Ironman zawodnicy mają do pokonania 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu, co równa się królewskiemu dystansowi maratonu. Robi wrażenie? Oczywiście, że tak. Nie zmienia to jednak faktu, że zaliczenie zawodów działa na wyobraźnię i pozwala na nazywanie się prawdziwie stalowym człowiekiem.

Podwójny, potrójny, poczwórny Ironman - o co chodzi?

Na Sport Betfan mamy od czasu do czasu możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o uczestnikach triathlonu, obstawiając wygranych. Coraz częściej jednak możemy zauważyć także zapowiedzi zupełnie szalonych zawodów, które zarezerwowane są dla osób nieusatysfakcjonowanych zbyt krótkimi dystansami tradycyjnego Ironmana. Wydaje się niemożliwe?

A jednak. Potrójny Ironman to popularny przykład, w którym zawodnicy mają do pokonania 11,4 km pływania, 540 km jazdy na rowerze i prawdziwą wisienkę na torcie, jaką jest 126,6 km biegu. Ukończenie takich zawodów to powód do wiecznej chwały, ale z drugiej strony jest to wysiłek niebezpieczny dla zdrowia, na który stać jedynie osoby zajmujące się sportem wyczynowym zawodowo, z latami doświadczenia i treningów.

Takie ekstremalne dystanse są nam bliskie, szczególnie ze względu na rezultaty znanego Roberta Karasia, który w nie tak dawno próbował się po raz kolejny w zawodach 10x Ironman, podczas których do pokonania jest dziesięciokrotny dystans tradycyjnego, "skromnego" Ironman'a.

Jak przygotować się do występu w pierwszych zawodach Ironman?

Czy my możemy stawić się na linii startu zawodów Ironman? Oczywiście, że tak, chociaż jest mało prawdopodobne, że uda nam się ukończyć tak trudne zawody bez odpowiedniego przygotowania i zaplecza w postacie wsparcia technicznego.

Na samym początku warto w ogóle sprawdzić się w tradycyjnych zawodach triathlonowych na znacznie krótszym dystansie. Czy te dynamiczne zmiany dyscyplin są dla nas do zaakceptowania? Czy czerpiemy z tego przyjemność? Czy jesteśmy w stanie w następnych miesiącach, a być może i latach skupić znaczną część swojego życia wokół trenowania trzech osobnych dyscyplin sportowych? W Polsce zawody serii Ironman są organizowane coraz częściej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by stanąć na linii startu i spróbować się z tym niesamowitym wysiłkiem, który być może przyczyni się do spełnienia najskrytszego marzenia sportowego, o jakim moglibyśmy pomarzyć.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA