REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Inwestowanie w nieruchomości - nowe czy stare budownictwo?

Inwestowanie w nieruchomości - nowe czy stare budownictwo?

Chcesz kupić mieszkanie, aby je następnie wynajmować i czerpać z tego tytułu zysk? Wybór lokalizacji to nie wszystko - musisz jeszcze określić, czy lokal będzie pochodził z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Co wybrać?

Nowe budownictwo - bez remontów i z miejscem parkingowym

Główną przewagą nieruchomości z rynku pierwotnego jest to, że nie wymagają one remontów. Możesz kupić mieszkanie "pod klucz", czyli takie, do którego najemca będzie mógł się od razu wprowadzić. Dodatkowe atuty nowego budownictwa to:

  • Oferty promocyjne na mieszkania - szczególnie gdy zamierzasz kupić jeden z ostatnich lokali dostępnych w ofercie dewelopera
  • Bezproblemowy dostęp do miejsca parkingowego - co ma duże znaczenie dla zmotoryzowanych najemców

    Jeżeli będziesz szukał mieszkania na wczesnym etapie inwestycji deweloperskiej, masz też możliwość wyboru takiego lokalu, który będzie dostosowany do potrzeb potencjalnych najemców. Przykładowo rodziny z dziećmi chętnie wybierają mieszkania 2-pokojowe.

    Jednocześnie nowe budownictwo nie jest pozbawione wad. Zdarza się, że nowe osiedle powstaje w miejscu, w którym dostęp do infrastruktury drogowej i społecznej jest mocno ograniczony. Taka lokalizacja nie sprzyja z kolei znalezieniu najemców.

    Stare budownictwo - umeblowane mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji

    Rynek wtórny jest mocno zróżnicowany - możesz zdecydować się zarówno na przestronne mieszkanie w kamienicy, jak i lokal 2-pokojowy w bloku z lat 80. czy 90. ubiegłego wieku. Atutem starego budownictwa jest świetna lokalizacja, bo większość osiedli mieści się w centrum lub bliskiej do niego odległości. Na korzyść zakupu takiego lokalu przemawiają też:

  • Dostęp do infrastruktury - w pobliżu osiedli funkcjonują przedszkola, szkoły, ośrodki medyczne czy punkty handlowo-usługowe
  • Możliwość jego obejrzenia - w tym przypadku nie jesteś ograniczony makietami i wizualizacjami przygotowanymi przez dewelopera

    Za wyborem mieszkania z rynku wtórnego przemawiają też oszczędności związane z jego umeblowaniem. Wiele lokali jest wystawianych na sprzedaż w pełni wyposażone.

    Rozważając stare budownictwo, weź pod uwagę także minusy tego rozwiązania. Należą do nich wyższe koszty utrzymania lokalu, co oznacza wyższy czynsz. Dodatkowo częściej pojawiać mogą się usterki, które jako właściciel będziesz musiał usuwać.

    Rynek pierwotny kontra wtórny - wybierz rozsądnie

    "Nowe czy stare budownictwo?" - jeżeli zadajesz sobie to pytanie przed zakupem mieszkania pod inwestycję, uwzględnij profil potencjalnego najemcy. Jeżeli docelową grupą najemców będą studenci, to standard budynku może być niższy, gdyż w tym przypadku kluczowa będzie lokalizacja. Chcesz wynająć mieszkanie rodzinie z dziećmi? Tacy najemcy cenią sobie mieszkania w bezpiecznej i cichej okolicy, ale z dostępem do oferty edukacyjnej.

    Być może planujesz zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Jeżeli lokal ma być położony np. nad morzem, to kluczowa będzie jego odległość od plaż i atrakcji przygotowanych dla turystów. Atrakcyjność oferty będzie podnosił także malowniczy widok z okna.


  • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Zapraszamy na zakupy

    REKLAMA