REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Ile zarabia fotograf ślubny w Warszawie?

Ile zarabia fotograf ślubny w Warszawie?

Fotografia ślubna jest dziedziną, z którą wiąże swoją zawodową przyszłość coraz większa grupa młodych ludzi. O zarobkach fotografów ślubnych w miastach wojewódzkich krążą już legendy, nic więc dziwnego, że perspektywa spieniężenia swoich umiejętności fotograficznych jest dla tak wielu osób pociągającą wizją. Ile zarabia fotograf ślubny w Warszawie i od czego zależą jego zarobki?

Co ma wpływ na zarobki fotografa ślubnego?

Do kryteriów decydujących o tym, ile zarabia fotograf ślubny w Warszawie, można zaliczyć czynniki takie jak:

  • region, w którym pracuje - najwyższe stawki można osiągnąć w miastach wojewódzkich, z kolei na prowincji, gdzie potencjalni klienci są mniej zamożni, lokalny fotograf musi się na ogół zadowolić tylko częścią tego, co na podobnym zleceniu zarobi jego kolega z Warszawy lub Gdańska
  • doświadczenie - fotograf, który dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią, musi konkurować z bardziej doświadczonymi fachowcami. Zwykle konkuruje więc ceną - bardziej przyjazny portfelom klientów cennik pozwala złapać więcej zleceń, a tym samym wzbogacić portfolio i zdobyć cenne doświadczenie
  • renoma - czynnik, który jest najmniej uchwytny i trudny do jednoznacznego zdefiniowania - zdarzają się fotografowie o podobnym poziomie portfolio, działający na tym samym terenie, z których pierwszy będzie brał za fotoreportaż ślubny 3000 zł, a drugi 6000 zł. I obaj będą mieć klientów! Na renomę fotografa mogą składać się różne czynniki - np. to, że w portfolio ma ślub pary celebrytów lub wystąpił kiedyś jako ekspert w telewizji. Liczy się też, jak potrafił "sprzedać" potencjalnym klientom swój wizerunek
  • reklama - fotograf ślubny, który na poważnie podchodzi do kwestii reklamy, może z reguły liczyć na lepsze stawki, bo trafia do niego po prostu więcej zainteresowanych. Jedną ze skuteczniejszych form reklamy dla fotografa ślubnego jest promocja w Internecie - zarówno w płatnych wynikach wyszukiwarki, jak i tych organicznych (tzw. pozycjonowanie strony www)

Ile można zarobić na fotoreportażu ślubnym w Warszawie?

Ciężko o jednoznaczne dane, które pozwoliłyby uśrednić stawki fotografów ślubnych w Warszawie. Najbliżej wykonania tego zadania był prawdopodobnie Magazyn Digital Camera, który w 2019 roku opublikował kompleksowy raport zarobków w branży foto za rok 2018. Wg tego raportu stawka za całodzienny fotoreportaż ślubny to średnia kwota wahająca się od 3000 zł do 4500 zł.

Czy są tacy, którzy zarabiają więcej? Oczywiście, najlepsi w branży są w stanie dostać za fotoreportaż ślubny nawet 10 000 zł, zwłaszcza jeśli cieszą się dużą renomą, są znani w świecie gwiazd, czy po prostu reklamują się za granicą - fotograf mający dobre portfolio i mówiący dobrze po angielsku lub niemiecku może z powodzeniem liczyć na klientów spoza Polski, którzy na ogół płacą dużo lepiej niż rodzimi klienci.

Ile rocznie zarabia fotograf ślubny w Warszawie?

Licząc zarobki fotografa ślubnego, należy patrzeć na nie w ujęciu rocznym, nie miesięcznym. Fotografia ślubna to zajęcie, którego cechą jest sezonowość. Wysoki sezon przypada na okres później wiosny i lato. Przed i po tym okresie zleceń ślubnych jest mniej, a zimą są bardzo sporadyczne. Śluby odbywają się zwykle w sobotę, a fotograf może być danego dnia tylko w jednym miejscu, więc nawet w szczycie sezonu ślubnego jego moce przerobowe są po prostu ograniczone.

Nawet jeśli fotograf ślubny w Warszawie może zarobić w lipcu kilkanaście tysięcy złotych i sytuacja ta powtórzy się też w sierpniu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie zarobki z tych dwóch miesięcy będą stanowić znaczną część jego rocznego dochodu z tytułu zdjęć ślubnych. Oczywiście, najlepsi w branży mają zapełniony cały kalendarz na rok do przodu, ale takich fotografów jest garstka. Większość musi w sezonie niskim szukać zleceń z innych dziedzin - np. fotografii kulinarnej lub wnętrzarskiej.

Fotograf ślubny pracuje nie tylko w weekendy

Wiele osób jest przekonanych, że fotograf ślubny pracuje jedynie w soboty, a całą resztę tygodnia ma wolne. Nic bardziej mylnego. Usługa fotoreportażu ślubnego nie kończy się w momencie zrobienia ostatniego zdjęcia na weselu lub sesji plenerowej. Można powiedzieć, że w tym momencie zaczyna się dopiero żmudna praca, a jest nią selekcja i późniejsza obróbka materiału zdjęciowego, na ogół też zaprojektowanie fotoksiążki. Przeciętny fotoreportaż ślubny zawiera 300-400 zdjęć, każde z nich trzeba poddać starannej obróbce cyfrowej, tak, aby wyglądało profesjonalnie niczym zdjęcie z kolorowego magazynu. Ten proces zajmuje często wiele dni, a w sezonie letnim wypełnia fotografowi czas między kolejnymi ślubami. Nie jest to więc zajęcie weekendowe, czy dorywcze - nie, jeśli ktoś myśli o pracy fotografa ślubnego na poważnie. To angażujący i wymagający zawód, dlatego przyciąga na ogół pasjonatów tej dziedziny. Pamiętać też należy o odpowiednim sprzęcie, który jest kosztowny. Profesjonalny aparat to koszt ok. 10000 zł. Do tego dochodzi komputer do obróbki, smartfon, dzięki któremu można podejrzeć zdjęcia z aparatu, oświetlenie, lampy błyskowe, statywy.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA